Futbolda 'TRexit'e doğru gidiyoruz!

Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nin ilk haftasında hem Başakşehir hem de Sivasspor’un aldıkları yenilgiler UEFA ülke sıralamasındaki yerimizi değiştirdi. Peki UEFA ülke sıralamasında kaçıncıyız? Şampiyonlar Ligi'nde kaç ön eleme oynayacağız? İşte tüm detaylar...
23 Ekim 2020 14:30- Son Güncelleme - 23 Ekim 2020 17:10
Google news abonelik

Hüseyin ÖZKÖK - AJANSSPOR

Birer takımla katıldığımız Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nin ilk haftasında hem Başakşehir hem de Sivasspor’un aldıkları yenilgiler UEFA ülke sıralamasında Türkiye’nin 12. basamaktan 13’e inmesine neden oldu.

Hemen ardımızda yer alan 2 takımlı İskoçya’nın temsilcilerinden Rangers, Celtic’in kaybettiği haftada aldığı galibiyetle ülke puanına 0,50’lik bir katkı yaparak İskoçya’nın Türkiye’yi geçmesini sağladı.

Bundan sonraki senaryolara baktığımızda ise, gittikçe kötüleşmesi muhtemel bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz.

Şampiyon, 2 ön eleme oynayabilir

Öyleyse gelin geçen sezondan başlayarak olası senaryolar, neler onlara bir bakalım: Türkiye ülke sıralamasında 2019-20 sezonunu 11. sırada tamamladı. Yani bu sezon Devler Ligi şampiyonu kendi liginden de katılım hakkı aldığı takdirde Süper Lig şampiyonu 2021-22 sezonunda gruplara direkt katılım hakkı elde edecek, aksi takdirde 2 ön eleme oynayacak. Çünkü 11. ülke kontenjanı hem Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu, hem de ülke liginden elde edilen katılım hakkının yarattığı boşluğu ortadan kaldırmak için yedek olarak tutulan bir kontenjan.

Örnekle anlatmak gerekirse. Diyelim Bayern Münih yine Şampiyonlar Ligi’ni kazandı ama Bundesliga’yı 5. sırada tamamladı. İşte o zaman 11. sıradaki Türkiye’nin şampiyonu 2 ön eleme turu oynamak zorunda kalacak.

Avrupa Ligi de tehlikede

Avrupa Ligi de tehlikede

UEFA’nın 2021/22 sezonu ile birlikte düzenlemeye başlayacağı Konferans Ligi’nin devreye girmesiyle gelecek sezonda itibaren artık Avrupa Ligi’ne de tek takımla katılım hakkımız olacak. Hem de gruplardan değil sadece Play-Off turundan başlayarak.

Bu sezonun Türkiye Kupası galibi, 2021/22 sezonunda Avrupa Ligi Play-Off turundan itibaren sezona girerken, lig üçüncüsü Konferans Ligi'nde 3. ön eleme turu, lig dördüncüsü de 2. ön eleme turundan itibaren katılım hakkı elde edebilecek. Yani Türkiye’nin önceden 4 takımla katılım hakkının bulunduğu Avrupa Ligi’nde, o da Play-Off turunu geçerse, gruplarda artık sadece tek Türk takımı bulunabilecek.

2021/22 sezonundan itibaren neler olacak?

Başakşehir ve Sivasspor’un alacakları puanların, önümüzdeki daha avantajlı olan İskoçya ve Ukrayna’yı geçmeye yetmesi zor gözüküyor. Türkiye bu sezonu büyük ihtimalle 13. sırada tamamlayacak.

Bunun anlamı 2021/22 sezonunun Süper Lig şampiyonu 2022/23 sezonunda 3. ön eleme, lig ikincisi ise 2. ön eleme turundan itibaren Şampiyonlar Ligi’ne katılım hakkı elde edecek.

2021/22 sezonunun kupa şampiyonu bu defa Avrupa Ligi 3. ön eleme turuna gerileyerek 2 tur geçmek zorunda olacak. Ligin ikincisi ve üçüncüsü 2022/23 Konferans Ligi'ne birlikte 2. ön eleme turundan başlamak durumunda kalacaklar.

Diğer yandan 2021/22 sezonu başında ise 2016/17 sezonundan Türkiye'nin 9.700 puanı silineceği için sezona otomatik olarak 15. sıraya gerilemiş olarak başlayacağız. Ama sezonu 15. sırada tamamlamamız yine zor olacak. Çünkü İsviçre, Danimarka ve Yunanistan da kaybettiğimiz puanlar nedeniyle ensemizde olacak.

2021/22 sezonu sonunda oluşacak 5 yıllık tablo da 2023/24 sezonunu etkileyecek. Türkiye eğer 2021/22 sezonunu 15 veya altı bir sıralamada tamamlarsa bu sıralamaların 2023/24 sezonundaki karşılıkları ise şu şekilde olacak.

Tek takım, o da ön eleme oynayacak

Tek takım, o da ön eleme oynayacak

15. basamakta olursak;  Şampiyonlar Ligi'nde Süper Lig şampiyonu ve lig ikincisi 2. ön eleme turundan başlayacak. Yani 3 tur geçmek zorunda olacaklar. Türkiye Kupası galibi Avrupa Ligi 2. ön eleme turuna gerilerken; Süper Lig üç ve dördüncüsü Konferans Ligi’ne 2. ön eleme turundan itibaren katılabilecekler.

16-17. basamakta olursak; takım sayımız 5’ten 4’e inecek ve Şampiyonlar Ligi’ne artık tek takımla 2. ön elemeden itibaren katılmamız gerekecek. Avrupa Ligi ise Türkiye için bundan sonra hayal olacak.

Çünkü Avrupa Ligi’nin kalitesini arttırmak isteyen UEFA, 16. sıradan itibaren Avrupa Ligi’ne katılım hakkını tamamıyla ortadan kaldırdı. Bu nedenle hem kupa galibi, hem de lig ikincisi ve üçüncüsü Konferans Ligi 2. ön eleme turundan itibaren Avrupa macerasına çıkacaklar.

18. basamağa inildiğinde ise Süper Lig şampiyonuna bu defa 1. ön eleme turu yolu gözüküyor. Bu da Şampiyonlar Ligi gruplarına kalabilmek için 4 tur geçmenin zorunlu olduğu anlamına geliyor.

Tek bir toplantının bile gündemi olmadı

Tek bir toplantının bile gündemi olmadı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Kulüpler Birliği neredeyse her hafta buluşuyor. Yayıncı kuruluş, tribüne seyirci alma ve hakem yönetimleri konusunu konuşup dağılıyorlar. Daha bir kez olsun Avrupa kupalarında kapıya dayanmış tehlikeden söz edilen bir açıklama duymadık.

Biz burada içe kapanmış bir halde halimizden pek memnunuz. Bu gidişle zaten Avrupa'dan kopacağız. Teşbihte hata olmaz derler, durumuz Avrupa Birliği'nden çıkan İngiltere gibi olacak futbolda. Yani İngiltere'nin Brexit'i gibi Türkiye'yi de bir 'Trexit' bekliyor! Elbette büyük bir farkla, İngilizler'in çıkış anlaşması Brexit halkın oyuyla olmuştu. Biz istemediğimiz halde çıkacağız.

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.