AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş Patronluğu Kaybetti, TFF Taraflı

İlk Yayınlanma : 10 May 2022 - 13:07 / Son Güncelleme : 10 May 2022 - 13:17

Şansal Büyüka, Türk futbolunun en taraflı TFF tarafından yönetildiğini iddia etti. Büyüka, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'ın artık patronluklarını kaybettiğini hemşehriciliğin egemen olduğunu yazdı.

AJANSSPOR-HABER

Milliyet gazetesi yazarı Şansal Büyüka, Türk futbolunun en taraflı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından yönetildiğini söyledi. Büyüka, haftalık yazısında çarpıcı bir analize imza attı. Büyüka, Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe'nin artık futbolun patronu değil, figüranı haline geldiğini de öne sürdü.

Üç büyük ne istediyse oldu ama

Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe'nin bugüne kadar futbola egemen olduğuna dikkat çeken Büyüka, "Ne istedilerse oldu. Bu ülkede üç büyüklere rağmen hiçbir iş yapılamadı. Sözleri kanun sayıldı. Tek bir hakem, üç büyüklerin aleyhine düdük çalamadı, çalmaya cesaret edemedi. Çalma gafletinde bulunan aforoz edildi. Elbette bu yanlıştı. Gönül isterdi ki, her şey adil, her şey hakça olsun. Hayır, maalesef olmadı. Üç büyükler ne diyorsa o oldu. Üç büyüklere rağmen hiçbir şey olmadı" dedi.

Büyükler patron değil, medyada sansür var

Buna karşın üç büyüklerin artık güçlerini yitirdiğini kaydeden Büyüka, şöyle devam etti: "Gel zaman, git zaman, gün geldi, devran döndü. Zamanın ruhu değişti. Üç büyükler, Türk futbolunun patronu olmaktan çıktı, neredeyse figüran konumuna döndü. Şunu kabul edelim, özellikle bu son TFF döneminde bölgecilik-hemşehricilik-yandaşlık-sadakat-gücün egemenliği zirve yaptı. TFF Yönetimi'nde ve her kurulunda bölgecilik, hemşehricilik egemen oldu. Kararlar hakça değil, hesaplara-kitaplara-çıkarlara göre alındı. Futbolun eşitlik duygusu yerle bir oldu. Bu ayrımcılığı herkes gördü, ama kimse sesini çıkaramadı. Konuşamadı, yazamadı. Medya sessiz bir sansür uyguladı. Herkes, 'Bana dokunmayan yılan bin yaşasın' dedi."

Acilen siyasette arınmış TFF lazım

Futbolun tarafsız yönetilmediğini belirten Büyüka, "Açıkça yazıyorum. Türkiye'de futbol tarafsız yönetilmiyor. Türk futbolu tarihinin en kötü, en taraflı TFF'si tarafından yönetiliyor. Haziran ayında bir yıl süreli Futbol Federasyonu seçimi var. Eğer, bu seçimde 'Nasıl olsa bir yıllık seçim, sonrasına bakarız' denirse geçmiş olsun. Türkiye'nin çok acil, tarafsız, özgür, hemşehricilik-bölgecilik önceliğinden uzak, siyasetin atamalarından arınmış bir TFF Yönetimi'ne ve kurullarına ihtiyacı var" diye yazdı.

Hemşehricilik yapmayan kurullar

Artık liyakatın öne çıkarılması gerektiğini vurgulayan Büyüka, "Kulüpler, haziran ayında yapılacak seçimde, güce boyun eğmeyen, bölgecilik-hemşehricilik yapmayan, aidiyet duygusu ile bağlı olduğu camiaların askeri olmayan, kaliteli ve güçlü isimlerden kurulu bir yönetim kurulu seçmezse, sadakatten uzak, liyakati esas alan Hukuk Kurulu, Disiplin Kurulu, Tahkim Kurulu oluşturmazsa geçmiş olsun" dedi.

Türk futbolu artık sürünüyor

Türk futbolunun süründüğünü anlatan Şansal Büyüka, sözlerini şöyle tamamladı: "Haziran seçimi son çıkış... Bu son çıkışı kaçırırsanız, dönüşü olmayan bir yola girerseniz. Sayın başkanlar; tarihi bir sorumluluk sizleri bekliyor. Ya başarırsınız ya da maalesef lanetle anılırsınız. On milyonları çok çok aşan futbol ailesi, adil bir yönetim, hakça bir yarış istiyor, bekliyor ve öfkeden burnundan soluyor. Bıçak kemiğe dayandı, hatta kırdı geçti. Türk futbolu topallama dönemini geride bıraktı, sürünüyor. Son çıkış kaçtı mı geçmiş olsun... Futbolu gömer, üstüne toprağını atarız."