Galatasaray cephesinden sert tepki: "Sonuçlarına katlanacaklar"

24.03.2020 - 16:53 | Son Güncellenme: 24.03.2020 - 16:59

Nihat Özdemir istifa etmeli mi? TFF ve TBF neden maçları oynattı? Fatih Terim derbi maçından sonraki açıklamalarında haklı mıydı?

Radyospor'da Spor Kazanı programında Özgür Sancar'ın canlı yayında sorularını yanıtlayan Galatasaray eski 2. Başkanı Mehmet Helvacı'nın açıklamaları şu şekilde:

Affedilmez bir hata!

"Geçtiğimiz hafta böyle bir risk olduğunu söylemştik. Biz bu hastalıkların olma ihtimali için böyle konuşmuştuk. Her şey tatil edilmişken ve okullar kapalıyken maç oynatmaya kalkmak affedilmez bir hata. Bunu yapanlar bunun sonuçlarına katlanmalılar. Bu durumun birtakım hukuki sonuçları olacaktır. Bu kimsenin oturup karar verebileceği bir şey değil. Hukuki süreçle alakalı bir toplantı yapılabilir. Bu toplantının fiziki olması şart değil. Toplantı sanal olarak yapılabilir. Bu hukuki hakkı hemen kullanmak gerekmiyor. Mevcut durum düzeldikten sonra bu hukuki hak kullanılabilir. Bunu mutlaka yapmak lazım. Bunları yapmadığınız zaman bu hatalar katlanarak artacaktır."

Nihat Özdemir'e dava açılabilir!

"TFF'nin kararı yanlıştı. Bu durumda talimat beklemeye gerek yok. Eğer size uyulmaması gereken bir talimat veriliyorsa buna uymamalısınız. Bazen risk alacaksınız. Kendinizi ateşe atıp risk almalısınzı. Siz özerk bir kurumsunuz. Bu kararları kendiniz vereceksiniz. Dünya Sağlık Örgüü bu salgını bir pandemi olarak açıklıyor. Siz zaten maçı seyircisiz oynatıyorsunuz. Virüsün yayılmasından korkup bu maçı seyircisiz oynattınız. Stadyumdaki oyuncular, görevliler, teknik direktörler ve basın mensupları insan değil mi? Bu insanlara virüs bulaşmıyor mu? Siz Türkiye'nin her yerinden insanları bir araya getiriyorsunuz. Bu insanlar maçtan çıkıp eve gidiyor. Bu durum üzerine 2 dakika düşünseniz bunun iyi bir sonuç vermeyeceğini anlarsınız. Onlar oynasın bizler eğlenelim mi? Bu doğru bir yaklaşım değil. Nihat Özdemir'e dava açılabilir."

Bu hatayı yapanlar istifa etmeli!

"Bir kez daha söyleyeyim. Fatih Hoca benim kişisel olarak çok sevdiğim biri ancak bunu hocaya bağlayarak yapmamak lazım. Hiç kimse hasta olmasa bile yanlış bir karar aldılar. Bu kararın sonuçlarına katlanmalılar. Vicdan sahibi insanlar olarak bu kararı kendileri vermeli. Bir hata yaptılar ve bunun bir sonucu olmalı. Bu insanlar kamuoyunda bir rahatsızlık uyandırdı. Bu rahatsızlığı ortadan kaldırmaları lazım. Fatih Terim'in, Abdurrahim Albayrak'ın ve Galatasaray'ın bu durumla bir ilgisi yok. Bu yanlış kabul edilebilir bir yanlış değil. Bu hatayı yapanlar hangi sonuçlara katlanıyorsa bu arkadaşlar da aynı sonuçlara katlanmalı. Bu hatayı yaptıkları için ben de istifa etmeleri gerektiğini düşünüyorum."

Toplum vicdanını rahatlatmak için gerekeni yapsınlar!

"Bu iş sadece TFF'ye yönelik değil. Futbol veya basketbol hiç farketmez. Bu konuda hata yapmış insanlar bu hatanın sonuçlarına katlanmalı. Burada isimler önemli değil. Yöneticilerin çoğu arkadaşımız. Burada bir toplum vicdanı var. Bu isimler toplum vicdanında yargılanıyor. Bazı kendini bilmezler anlamsız şeyler diyor ancak bunları camialara mal etmemek lazım. Bu dönemde herkes elini vicdanına koyacak ve hesaplaşacak. Bu hesabın sonunda da gerekeni yapacaklar. Bu kararlar hemen alınmalı ve toplum vicdanı rahatlatılmalı. Güzel günler tekrara gelecek. Bu zorlu dönemleri atlatınca bu sıkıntıları başımıza getirenlere gerekli tepkiyi göstereceğiz."

Bu durumdan yarar sağlamaya çalışmak hoş değil!

"Bu durum kime yarar?Bu durumları konuşmayalım. Ortada bir mücbir sebep var. Bu meydana geldiği anda her şey durur. Bu durum ortadan kalktığı anda her şey kaldığı yerden devam eder. Böyle bir durumda insan eliyle bir karar alırsanız herkesi mağdur edersiniz. Burada herkes başka bir şey diyebilir. Biris 10 yıla bakalım der. Biz son 20 yıla bakalım deriz. Bu günlerde sadece kendimize yönelik şeyleri söylemek yapılacak en köyü şey. Böyle bir konudan yarar sağlamaya çalışmak hiç hoş değil. Sporun centilmenlik üzerine olduğunu unutmayalım. Özhan Canaydın ve Süleyman Seba'yı analım. Onların bize bıraktıkları iyi örnekleri yerine getirmeye çalışalım. Olağanüstü zamanlarda bu tür şeyler söylememek lazım. Bu günler geçecek. Güzel günlerin geleceğini bilerek moralimizi yüksek tutalım. Galatasaraylılar olarak moralimizi yüksek tutacak başarılarımız internette mevcut. Bu başarılarımızı izleyip moral bulabiliriz."

Senin için hazırladığımız haberler