Galatasaray yönetiminin imdadına TFF yetişti!

Son dakika Galatasaray haberi... Vergi borçları nedeniyle lisans çıkartamayan Galatasaray yönetiminin imdadına TFF yetişti! Galatasaray, Arda Turan ve Emre Kılınç olmak üzere yeni transfelere lig başlamadan lisans çıkartabilecek mi? Bu oyuncular ligin açılışında sahada olabilecek mi? İşte detaylar...
6 Eylül 2020 17:02- Son Güncelleme - 6 Eylül 2020 17:12
Google news abonelik

Burhan Can TERZİ - AJANSSPOR

Yeni transferlere geçmişe dönük vergi borçları nedeniyle lisans çıkartamayan Galatasaray, futbolun patronunun talimat değiştirmesi sonucu 35 milyon liralık vergi borcu sorumluluğundan kurtuldu. Değişiklik Fenerbahçe ve Beşiktaş camiasında tepkiyle karşılandı

Abdurrahim Albayrak'ın kasa kolaylığı sağlamıştı

Galatasaray yönetimi kış transfer döneminde yaşadığı vergi sıkıntısının daha büyüğünü içinde bulunduğumuz dönemde yaşadı. Kışın 60 milyon liralık vergi borcu sebebiyle Onyekuru, Saracchi ve Sekidika gibi yeni transferlerin lisans çıkarma sürecini geciktiren Galatasaray yönetimi, ikinci başkan Abdurrahim Albayrak'ın kasa kolaylığı sağlamasıyla derin bir nefes almıştı.

TFF'den müjde gibi açıklama

Ancak bu dönemde geçmiş döneme ait vergi borcu miktarı daha az olsa da 35 milyon liralık ödemeyi yapmak için kimse elini taşın altına sokamadı. Yaşanan ekonomik problemler sebebiyle bu borcu kapatamayan Galatasaray yönetiminin imdadına Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yetişti!

TFF, 4 Eylül Cuma günü yaptığı açıklamada talimatta değişikliğe gittiğini duyurdu. Açıklamayı hatırlayalım: “TFF Yönetim Kurulu'nun 04.09.2020 tarihli toplantısında; Profesyonel Futbol Kulüplerimizden gelen talep üzerine, tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgının olumsuz ekonomik etkilerini de göz önüne alarak transfer edilen futbolcuların tescilinde Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Dairelerine, vadesi geçmiş borcu olmamayı belgelendirme yükümlülüğünün 2020-2021 futbol sezonu birinci transfer ve tescil döneminde uygulanmaması için Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı'na Geçici 4. Madde eklenmesine karar verildi"

Arda Turan ve Emre Kılınç ilk maça çıkacak

Arda Turan ve Emre Kılınç ilk maça çıkacak

Bu değişiklik sayesinde yeni transferlere lisans çıkartmanın önündeki en büyük engel kalkmış oldu. Sarı kırmızılılar yeni hafta içinde Arda Turan, Omar, Emre Kılınç, Fatih Öztürk, Kerem Aktürkoğlu ve Oğulcan Çağlayan gibi yeni transferlerin lisansını çıkartacak.

Böylece bu oyuncular, teknik direktör Fatih Terim tarafından tercih edilmeleri halinde Galatasaray'ın 12 Eylül'de Gaziantep Futbol Kulübü ile sahasında yapacağı maçta forma giyebilecek.

Fenerbahçe ve Beşiktaş'tan hatırlatma

Talimat değişikliği futbol kamuoyunda tartışmalara da neden oldu. Tartışmalarda özellikle Galatasaray yönetimi hedef noktası oldu.

Söz konusu tartışmalarda, Fenerbahçe'nin Takım Harcama Limitleri'nin hesap yönteminin değiştirilmesi talebine tepki gösteren Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'in "Oyun oynanırken kural değiştirilmez" sözleri hatırlatıldı. Özellikle Fenerbahçe camiasından verilen tepkilerde "Hani oyun oynanırken kural değiştirilmezdi?" görüşü dillendirildi.

Diğer yandan mali darboğazdan çıkmak için bağış kampanyası yürüten Beşiktaş'ın geçmişe ait vergi borçlarını kapattıktan sonra bu talimat değişikliğinin yapılmış olması siyah beyazlı cephede de tepkiyle karşılandı. Beşiktaşlılardan da "Madem değiştirecektiniz, daha önce niye yapmadınız. Biz bu yoklukta eski borçları kapatınca mı aklınıza geldi?" serzenişleri yükseliyor.

Didier Drogba | İz Bırakanlar - Premier League