AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Galatasaray'da hangi aday kaç oy alacak? İşte tablo

Ajansspor Editör
Ozan Ermiş
İlk Yayınlanma : 28 May 2021 - 23:00 / Son Güncelleme : 29 May 2021 - 21:15

Galatasaray'da başkan adayları listeleri teslim etti. Peki hangi aday zafere yürüyor? Camiadaki oy potansiyellerini ve seçim öncesi yüzdeleri sizler için derledik.

Galatasaray'da hangi aday kaç oy alacak? İşte tablo

Burhan Can TERZİ-AJANSSPOR

Galatasaray 6 isim başkanlık için listelerini teslim etti. 19 Haziran'da gerçekleşecek seçim öncesi Metin Öztürk, Eşref Hamamcıoğlu, Burak Elmas, Işın Çelebi, İbrahim Öztürk ve Yiğit Şardan kurullarını oluşturup divan başkanlığına ulaştırdı. Şimdi herkesin kafasında şu soru işareti var. Bu seçimi kim kazanacak?

3 aday uzun süredir, 3 aday son anda

Metin Öztürk ile Burak Elmas yaklaşık iki senedir, Eşref Hamamcıoğlu da yaklaşık 4 aydır seçim çalışmasını yürütüyordu. Pandemi gerekçe gösterilerek ertelenen seçim öncesi de adaylık çalışması yapan isimler bu 3 kişiydi. Işın Çelebi, ertelenen seçime doğru son anda başvuru yaparken, 19 Haziran öncesi İbrahim Özdemir ile Yiğit Şardan'ın kararları bu hafta netleşti. Şardan mevcut yönetimin yaptığı çalışma sonrası birinci adam olarak Adnan Polat kanadı ve Mustafa Cengiz kurullarının ortak adayı oldu.

Galatasaray seçiminin kodları

Galatasaray tarihinin tahmin edilmesi belki de en güç ve şu ana kadarki en çok adaylı seçimi öncesi bazı parametrelere göre olası şablonlar ortaya çıkıyor. Söz konusu parametrelerin bazıları şunlar: Katılımı etkileyeceği için pandemi, Galatasaray geçmişi, Galatasaray hazirunu üzerindeki etki gücü, listelerdeki kişilerin üyeler üzerindeki sözünün geçerliliği, seçime hazırlık süreci, listelerdeki kişilerin finansal gücü, seçim sürecinde üyeleri ağırlama ve organizasyon yeteneği, son yıllardaki ayrılıkçı rüzgarlar...

3 adayın ilk artısı

Ortalama seçime katılımın 3 bin 600 olacağı öngörülüyor. Diğer adaylara göre çok uzun bir adaylık süreci geçiren Metin Öztürk, Burak Elmas ve Eşref Hamamcıoğlu sadece bu özellikleri sebebiyle dahi bazı üyeler tarafından tercih sebebi olacak. Hatta mevcut yönetimden Okan Böke dahi bu yönde mesaj verirken, iptal edilen seçimde adaylık koymayan isimler, bu şekilde düşünen üyelerden oy alamayacak. Fakat ilk 3 aday için başkanlık yolundaki ana sıkıntı şu: Hitap ettikleri üyelerin geniş bölümü aynı kanattan, dolayısıyla birbirlerinin oylarıyla daha çok yarışacaklar.

Birleşme bu sebeple teklif edildi

Galatasaray'da özellikle 2011'de Adnan Polat'ın ibra edilmemesinin ardından camiada somut olmasa da soyut şekilde bir bölünmüşlük var. Polat, 2018 Ocak ve Mayıs seçimlerinde Mustafa Cengiz'e büyük destek verdi ve seçimi kazanmasında önemli rol oynadı. Eski başkan, mevcut yönetimin en büyük itici güçlerinden biri oldu. Camiada blok oy gücüne en çok sahip olan isimlerinden biri, diğeri de Abdurrahim Albayrak. Söz konusu blok oylar, ikili bir seçime yetmese de çok adaylı seçimde etkisi çok ama çok oluyor. Hem Abdurrahim Albayak hem de Adnan Polat'ın oğlu Kerim Polat, Yiğit Şardan'ın listesinde. 

Yiğit Şardan'ın oy potansiyeli yüksek

Ki Yiğit Şardan da 2006 seçiminde henüz 43 yaşındayken Özhan Canaydın ile başa baş yarışmış bir isim. Ayrıca Mustafa Cengiz döneminde yapılan üyelerden de gelen bir potansiyel söz konusu. Dolayısıyla çok sert eleştiriler altında ortaya çıkan ve ortaya çıktıktan sonra da büyük tepkiler alan listenin oy gücü yüksek. İşte liste teslimine saatler kala Eşref Hamamcıoğlu ve Burak Elmas'a Ünal Aysal'ın otelinde yapılan birleşme teklifi de bu sebepten. Aysal ve eski kurmayları, Polat ve destekçilerinin yani Yiğit Şardan listesinin kazanma ihtimalini yüksek görüyordu ve birleşme olmadan ikisinin de kaybedeceğini düşünüyordu. O toplantıya Metin Öztürk de davet edilmişti, ancak listesini önceden teslim ettiği için birleşme formülünde yer alamayacağı belliydi.

3'üne ayrı ayrı yetmiyor

Her listede camianın kodlarını bilen ve kitle gücü olan isimler var. Profesyonel çalışma tarzıyla dikkat çeken Metin Öztürk'ün ekibinde uzun yıllar sicil kurulunda görev yapan Celal Açar her zaman seçimlerin belirleyici isimlerinden biri olmuştur. Diğer taraftan Nasuhi Sezgin de çok sevilen ve saygı gören bir isim. Burak Elmas, kişisel karizması futbola yapacağı yatırımlar ve projeleriyle ön plana çıkıyor. Faruk Süren, Alp Yalman gibi duayenler onunla. Ayrıca Ural Aküzüm gibi camianın her kanadına hakim bir eski yönetici de onunla. 

Hamamcıoğlu'nun kozu Divan

Eşref Hamamcıoğlu, temsil yeteneği ve Galatasaray'ı genetik kodlarına döndüreceği inancıyla destek buluyor ve takdir görüyor. Hamamcıoğlu divan üyelerinden yüksek oy potansiyeline sahip, Gürkan Eliçin, Ahmet Yavuz, Cenk Soyer, Süheyl Batum, Esat Tansev de sandığa giden üyelerin gönlünü kazanacak yönetici adayları... Ancak tüm bunlar şu an üç isme de ayrı ayrı Yiğit Şardan'ı geçecek oy almasına yetmiyor. Mutlaka bir adayın diğer iki adayın oy potansiyelini kendi listesine katması gerekecek. Diğer iki aday Işın Çelebi ve İbrahim Özdemir'in de listelerinde camiada sevilen üyeler var ancak camia tarafından beklentilerin çok altında kalan Çelebi ve Özdemir'in başkan olma ihtimalleri çok az. İlerleyen süreçte lehte çekilmelerin de olabileceği ön görülüyor.

Anlık başkanlık tablosunda oy dağılımı

 

Yiğit Şardan %26 936

Eşref Hamamcıoğlu %22 792

Burak Elmas %22 792

Metin Öztürk %20 720

Işın Çelebi %6 216

İbrahim Özdemir %4 144 

 

GALATASARAY'DA BAŞKAN ADAYLARI VE YÖNETİM LİSTELERİ

 

 

Galatasaray'da son 20 yılın seçim sonuçları

 

2000 Seçimi

Faruk Süren 1085

Alp Yalman 756

 

2001 Seçimi

Mehmet Cansun 972

Ateş Ünal Erzen 435

 

2002 Seçimi

Özhan Canaydın 2089

Mehmet Cansun 1338 

2004 Seçimi

Özhan Canaydın 1353

Mehmet Cansun 1175
Yılmaz Toköz 38

 

2006 Seçimi

Özhan Canaydın 1615

Yiğit Şardan 1331
Alp Yalman 206
Turgay Kıran 60

 

2008 Seçimi

Adnan Polat 2148

Nazım Durak 230 

2010 Seçimi

Adnan Polat 2944

Adnan Öztürk 2290

 

2011 Seçimi

Ünal Aysal 2998

Turgay Kıran 573
Mehmet Helvacı 397

 

2013 Seçimi (Tek aday)

Ünal Aysal 1404

 

2014 Seçimi

Duygun Yarsuvat 1777
Alp Yalman 1566 

2015 Seçimi

Dursun Özbek 2800

Turgay Kıran 534
Ahmet Özdoğan 442

 

2018 Ocak Seçimi

Mustafa Cengiz 1703

Dursun Özbek 1623

 

2018 Mayıs Seçimi

Mustafa Cengiz 2525

Dursun Özbek 1361
Ozan Korkut 659
Ali Fatinoğlu 207