AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Galatasaray'da neler oluyor?

Ajansspor Editör
İsa Kethüda
İlk Yayınlanma : 24 Eyl 2021 - 19:53 / Son Güncelleme : 24 Eyl 2021 - 19:56

Galatasaray çok kritik bir dönemden geçiyor. Fatih Terim de ilk kez camia içerisinde bu kadar "Dokunulabilir" durumda. Terim'in kalkanı; kişisel karizması, taraftar güveni ve saha içi sonuçlarıydı

Galatasaray'da neler oluyor?

Burhan Can TERZİ - Terzinin Atölyesi

Galatasaray Spor Kulübü bir eğitim yuvasından doğduğu için temelinde ağabey-kardeş kültürü olan, aile dokusunu koruyan bir camiadır. Ailenin babası da başkandır. Ama bir yandan da ağabey-kardeş hiyerarşisi devam eder. Bu sebeple başkan kim olursa olsun kendisinden yaşça büyük bir üyeye ağabey diye hitap eder. 

Elmas'ın samimiyeti zaman zaman suistimal edildi

Burak Elmas 47 yaşında başkan oldu ve camiaya göre oldukça genç bir isim. Başkanlığı öncesinde sosyal iletişimi çok güçlü ve samimi olduğu için seçim sürecinde de oldukça "Dokunulabilir" oldu. Elmas'ın samimiyeti zaman zaman suistimal edildi. Elmas’ın, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ise kendi "Dokunabiliriliğine" bir kalkan oluşturma ihtiyaç duymasını da normal karşılıyorum. Ama bunun çözümü "İletişimsizlik" değil.

Duruşla iletişimsizlik karışmamalı

Burak Elmas "Kendi reklamını yapıyor" cümleleriyle karşılaşmamak hem de "Gerçekten böyle olmalı"ya inandığı için futbolcu transferlerinde, sponsorluk anlaşmalarında, imza törenlerinde objektif ve kamera karşısına geçmiyor, görüntü vermiyor. Bir açıklama söz konusu olduğunda da Remzi Sanver ya da Rezan Epözdemir mikrofona geçiyor. Profesyonel görüntü açısından muazzam bir tablo olsa da hem camia hem taraftar bazı soru işaretlerinde başkanı arar. 

Başkan şu ana kadar 19 Temmuz'da ve Trabzonspor maçı öncesinde muhabirlerin sorusunu aldı. Muhabirlerin sorusu aslında taraftarın sorusu bir anlamda. Siz kulüp televizyonuna açıklama yaptığınızda ya da yazılı açıklama yaptığınızda taraftarda kendi sorularının sorulduğu hissi uyandığını düşünmüyorum.

Şeffaflık rakamlardan ibaret değil

Galatasaray çok kritik bir dönemden geçiyor. Fatih Terim de ilk kez camia içerisinde bu kadar "Dokunulabilir" durumda. Terim'in kalkanı; kişisel karizması, taraftar güveni ve saha içi sonuçlarıydı. Taraftarlar arasında büyük bir Terim tartışması yaşanıyor, saha içi sonuçları pek parlak değil yani kısacası Türk futbolunun imparatoru belki de kariyerinin en keskin virajında. Camiada birçok "Dedikodu" dolanıyor. Fatih Terim'in yönetici bazında en yakın olduğu isimlerden Ali Gücüm'ün istifası soru işaretleri oluşturmuş durumda.

Terim kariyeri boyunca keskin virajları genelde sorunsuz geçmiştir

Muslera başta olmak üzere, birçok futbolcunun teknik heyetle problem yaşadığına dair iddialar ortaya atılıyor. Ama yönetimden bir ses çıkmıyor ya da açıklama gelmiyor. Terim kariyeri boyunca keskin virajları genelde sorunsuz geçmiştir, Göztepe ve Marsilya maçlarından alınacak olumlu sonuçlarla her şey toz pembeye dönebilir. Ama uzun vadede iletişimsizlik devam ederse, dokunabilirlik de artacaktır. Şeffaflık sadece rakamlardan ibaret değildir ki sayın Elmas ve yönetiminin en büyük seçim sözlerinden biri de şeffaflık ve sağlıklı iletişimdi.