Fenerbahçe'nin 5 yıldız talebine Galatasaray'dan Nürnberg cevabı!

İsa Kethüda
16.09.2023 - 13:13 | Son Güncellenme: 16.09.2023 - 13:19

Galatasaray Divan Kurulu Başkanı Aykutalp Derkan, Fenerbahçe'nin 5 yıldız talebine "Nürnberg'in Bundesliga öncesi 8 şampiyonluğu var. Onlar da yıldız istesin" diyerek cevap verdi.

Fenerbahçe'nin 5 yıldız talebine Galatasaray'dan Nürnberg cevabı!

AJANSSPOR-HABER

Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu Başkanı Aykutalp Derkan, Alman kulübü 1. FC Nürnberg'e yıldız çağrısında bulundu! Derkan, Fenerbahçe'nin 1959 yılı öncesi dönemin şampiyonluklarının da sayılması talebini eleştiren Derkan, Alman Bundesliga'dan örnek verdi. 

Fenerbahçe'ye Bundesliga'yı örnek verdi

Kulübün Eylül ayı divan kurulu toplantısında konuşan Derkan, Alman Bundesliga'nın yakın zamanda 60. kuruluş yıldönümü kutlandığını hatırlatarak, "Almanya'da 1902-1903 sezonunda Almanya'da Bundesliga öncesi formatta yarışmalar başlamış. Deplasmanlı futbol ligi başlamış. Çok enteresan bir takım var. 1. FC Nürnberg, 1902-03-1960 arasında; Bundesliga öncesi dönemde sekiz şampiyonluğu var" dedi.

Bayern Münih ve Nürnberg şampiyonlukları

Şu anda Alman futbolunu domine eden Bayern Münih'in bir şampiyonluğu olduğunu kaydeden Derkan, "Bundesliga döneminde Bayern'in 32 şampiyonluğu var ve bunun karşılığında 5 yıldız kullanıyor. Nürnberg ise bir şampiyonluk almış Bundesliga zamanı ve yıldızı yok" diye konuştu.

İlgini Çekebilir
Erden Timur: "13 Drogba, Sneijder ve Melo'muz var"
Habere Git

"Nürnberg sekiz şampiyonluk istesin"

Galatasaray Divan Kurulu Başkanı Derkan, ardından ilginç bir çağrıda bulundu: "Ben şimdi Nürnberg taraftarına sesleniyorum: Almanya Futbol Federasyonu'na başvururak, Bundesliga öncesinde, efsane futbolcularının oynadığı ve yok sayıldığı iddia edilen sekiz şampiyonlukları için 1, 2 yıldız istesinler."

Fenerbahçe'ye "eskici" benzetmesi

Bu sözleri kahkahalarla karşılanan Derkan, "Böyle bir mantık bir alaturka bir kuralların etrafından dolanma ancak Türkiye'de görülebilir. Bunu Almanya'da isteseniz herhalde akıl hastanesine kaldırırlar. Ne zaman ki yıldız savaşlarında ilerideyken şampiyonluk sayıları ilerideyken, daha sonra geriye düştüklerinde eskici misali eski defterleri karıştırmaya başladılar" dedi.

TFF, 1959 öncesi için komisyon kuracak

Bilindiği üzere Fenerbahçe, 1959 öncesi şampiyonlukların da geçerli sayılarak yıldız sayısının yeniden hesaplanmasını istiyor. Fenerbahçe, söz konusu dönemle birlikte toplam 28 şampiyonluğunun tescili istiyor. Ali Koç yönetiminin uzun süreli çabaları sonucunda Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 1959 öncesi döneme dair şampiyonluklar için bir komisyon kurulmasını kararlaştırdı. Galatasaray, TFF'nin bu kararına sert tepki gösterdi.

İlgini Çekebilir
Stefan Kuntz futbolculara ateş püskürdü! Soyunma odasında olay...
Habere Git
bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler