Galatasaray'dan TFF'ye Süper Kupa başvurusu

Akın Ungan
17.11.2023 - 16:23 | Son Güncellenme: 17.11.2023 - 18:44

Galatasaray, Fenerbahçe'ye karşı Suudi Arabistan’da oynanacak olan Süper Kupa finalinin yerinin değiştirilmesi için TFF’ye resmi başvuru yaptı. Detaylar.

Galatasaray'dan TFF'ye Süper Kupa başvurusu

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 2022/23 sezonu Süper Lig şampiyonu Galatasaray ile 2022/23 sezonu Ziraat Türkiye Kupası şampiyonu Fenerbahçe arasında oynanacak Süper Kupa finalinin Suudi Arabistan'da düzenleneceğini duyurmuştu. Bu karara karşı çıkan Galatasaray, maçın Türkiye'de oynanması için TFF'ye resmi başvuruda bulundu.

Karar, divan kurullarından geçmedi

TFF'nin Suudi Arabistan'dan teklif geldiğini ve kulüplerle istişare edildikten sonra son kararı duyuracaklarını belirttiği Süper Kupa finalinin Suudi Arabistan'da oynanacağı duyuruldu. Fakat bu karar, iki takımın da divan kurullarından geçmedi. Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu, Süper Kupa finalinin Cumhuriyet'in 100'üncü yılında Türkiye'de oynanması önergesini oy birliği ile kabul etti.

Galatasaray Divan Kurulu da Süper Kupa'nın Türkiye'de oynanmasını talep etti. Yapılan açıklamada, "Ülkemizi sporda ileri götürmek üzere yola çıkan Ali Sami Yen ve arkadaşlarının takipçileri olarak, 100 yılın kupasının, 100. yıl 'Cumhuriyet Kupası' olarak, ecdadımızın kanıyla, canıyla, fikri ve irfanıyla kazandığı ve koruduğu Türk vatanında oynanmasını istiyoruz" denildi. 

İlgini Çekebilir
Süper Kupa için karar var başvuru yok! Maç Suudi Arabistan'da
Habere Git

"İki taraftan da vekalet aldık, biz rahatız"

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, anlaşmayı Ağustos ayında yaptıklarını söylerken, "İki takımın da TFF'ye verdiği bir yetki var. TFF 'Size ek gelir kazandırmak istiyoruz, var mısınız yok musunuz?' diye sorduk. Ali Koç da Dursun Özbek de 'Varız' dediler. Bunun üzerine teklif hazırlayan TFF, iki taraftan da vekalet aldı. İki kulüp, TFF'ye imza yetkisi verdi. O yüzden biz rahatız. Ağustos ayından bu yana maçın nerede oynanacağı biliniyordu" dedi.  

İlk resmi başvuru Galatasaray'dan

Divan kurullarında Süper Kupa finalinin Türkiye'de oynanması istense de iki kulüp de bu konuda TFF'ye resmi başvuruda bulunmamıştı. İlk hamle Galatasaray'dan geldi. Sarı-Kırmızı kulüp, TFF'ye resmi başvuruda bulunarak finalin Türkiye'de yapılmasını talep etti.

bu haber için yapılan yorumlar
Senin için hazırladığımız haberler