Galatasaray'dan UEFA'ya sunum farkı! Mete İkiz canlı yayında anlattı!

Galatasaray Sportif A.Ş Eski Yöneticisi Mete İkiz, UEFA ile yapılan görüşmeyi anlattı. Galatasaray'ın cezasını değerlendirdi.
19 Haziran 2018 14:27- Son Güncelleme - 19 Haziran 2018 17:27
Google news abonelik

Galatasaray Sportif A.Ş Eski Yönetim Kurulu Üyesi Mete İkiz, sarı-kırmızılılara UEFA’dan verilen cezaları değerlendirdi. Ayrıca İkiz, Galatasaray'ın planlamaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Mete İkiz’in açıklamalarından Ajansspor’un derledikleri şu şekilde;

UEFA'dan verilen cezayı nasıl değerlendiriyor?

UEFA ile yapılmış olan toplantılara ben de katılmıştım ve bir sunum gerçekleştirmiştik. Oradaki havayı bilen biri olarak başarılı bir sonuç aldığımızı söyleyebilirim.

Mete İkiz: UEFA'daki negatif havayı tersine çevirdik

Mete İkiz: UEFA'daki negatif havayı tersine çevirdik

UEFA’daki hava negatifti ve zaten daha önce aldığımız bir cezanın üstüne gittik. UEFA’nın Ünal Aysal ile imzaladığı sözleşmeye Dursun Özbek döneminde uyulmadı. Biz bu UEFA’daki negatif havayı tersine çevirdik.

Sunumda ne gibi farklılıklar vardı?

Sunumda ne gibi farklılıklar vardı?

Biz UEFA’ya karşı geçmişi savunmak yerine geleceği anlatmayı tercih ettik. Ortada olağanüstü bir durum vardı. Bunları anlattık. Geleceğe odaklandığımızı hissettirdik. Çünkü UEFA planlarımızı öğrenmek istiyordu. UEFA, sen daha öncekilerden ne yapacaksın, ışığı nasıl göreceksin diye bir beklenti içindeydi. Bu beklentilerin olması doğaldı. Biz geçmişi savunmadık. Olan koşulları aktardık. Geleceği anlattık. Geçtiğimiz yıldaki yönetimin yaptığı sunuma göre en büyük farkımız bu oldu.

Maliyet ve sponsor vurgusu

Galatasaray’ın bir kaç saç ayağı var. Maliyet konusunda futbolcuların sözleşmelerini yeniden yapılandırmak gerekiyor. Kulübün giderlerinden ziyade gelirlere odaklanılması gerekiyor. Galatasaray'ın giderleri optimize edilmeli. Galatasaray’ın hedefi Avrupa’da oynamaktır, giderleri azaltacaksınız ancak asıl yapılması gereken gelirleri de artırmak olacaktır. Galatasaray, Avrupa’nın pek çok ülkesinde tanınan bir marka. Artık buralarda yeni gelir kalemleri kazanmak gerekiyor. Bugün şampiyon olursunuz, yarın olamazsınız. Tahmin ediyorum yeni dönemde bu yapılacaktır. Sponsorları çeşitlendirmek ve mevcut gelirlerin yukarıya çekilmesi, scouting ekibini de geliştirmek gerek.

"UEFA'nın anlaşması iyi bir planlama"

"UEFA'nın anlaşması iyi bir planlama"

Galatasaray çok iyi bir yapılanma içerisinde. UEFA’nın 4 yıllık anlaşması iyi bir iş planlamasıdır. Önceliklidir. Bunu yapılması son derece önemlidir. Galatasaray en zor dönemlerde bile, başkanların, antrenörlerin değiştiği dönemlerde 20 yılda 10 kere şampiyon olan bir kulüptür. Galatasaray, farklılıklarını göstermeli. Taraftarlarımız buna güvensin diyebilirim.

"Fatih Terim'in olması bir şanstır"

"Fatih Terim'in olması bir şanstır"

Fatih Terim kulübü çok iyi tanıyan bir isim. Çok farklı bir kişi. Yıllarca içerisinde bulunmuş, Divan Kurulu üyesi. Kulübün DNA'sına işlemiş bir isim. Bizimle birlikte olması bir şanstır. UEFA ile ilgili konularda da mutlaka bilgisi vardır. Planlarla ilgili mutlaka bilgisi vardır. Bu anlaşmaya uyabilecek belki de tek isim Fatih Terim’dir. Böyle bir dönemi Fatih Terim'le geçirmek bir şanstır. Kendisine başarılar diliyorum.

Mete İkiz kimdir?

1968 yılında İstanbul'da doğan Mete İkiz, Avusturya Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olmasının ardından, ABD'nin Boston şehrinde bulunan Bentley Üniversitesi'nden finans alanında MBA üst lisans derecesi aldı. Türkiye, Balkanlar ve Doğu Avrupa’da şirketlere ortak olarak yatırım yapan uluslararası bir finansal ortaklık fonunu yöneten Mete İkiz, fonun portföyünde yer alan şirketlerin Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Çalışma hayatına Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Kurumsal Finansman Bölümü'nde başlamış olan Mete İkiz, TSKB'den sonra Yapı Kredi Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı olarak birçok önde gelen şirket satın alınması, halka arz ve özelleştirme projesine imzasını atmış yatırım bankacılığı ekibini yönetti.

2000 yılında Galatasaray Spor Kulübü'ne üye olan Mete İkiz, rahmetli Özhan Canaydın ve Adnan Polat dönemlerinde Kulübün önem arz eden çeşitli proje ve çalışmalarıyla ilgili olarak Kulüp üyelerini bilgilendirmeye yönelik olarak Divan Kurulu Başkanlığı'nın kurmuş olduğu 12 komitede raportör olarak görev alarak, söz konusu çalışmaların sonuç içeren raporlarını ilgili Divan Kurulu ve Genel Kurul toplantılarında üyelerin bilgisine sunmanın yanında kulüp bünyesinde birçok projede faal olarak yer aldı.

Mayıs 2011 - Haziran 2013 tarihleri arasında Galatasaray Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Mete İkiz, Temmuz 2013 - Eylül 2014 tarihleri arasında Galatasaray’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. Yıllardır bir hobi olarak sürdürdüğü futbol ekonomistliği kapsamında uluslararası futbol endüstrisi ve futbolda şirketleşme modelleri hakkında çeşitli çalışmaları bulunan Mete İkiz'in makaleleri günlük gazete ve futbol web sitelerinde yayınlanmakta olup, birkaç üniversitede futbol endüstrisi ile ilgili konferanslar vermektedir. Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği'nin (TKYD) üyesi olan Mete İkiz, TKYD bünyesinde "Kurumsal Yönetim ilkeleri ışığında Türk Spor Kulüpleri Yönetim Rehberi’’ni hazırlayan komitede yer aldı. İngilizce ve Almanca bilen Mete İkiz, evli ve bir çocuk babasıdır. Mete İkiz, UEFA sürecindeki etkinliğiyle biliniyor.