AjanssporAjansspor uygulamasını indir

"Galatasaray'ın bir, Fenerbahçe'nin çok bilinmezi var"

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 22 Kas 2021 - 17:49 / Son Güncelleme : 22 Kas 2021 - 17:56

Spor Yazarı Mehmet Demirkol, Socrates YouTube kanalında Galatasaray Fenerbahçe derbisini değerlendirdi.

"Kerem Aktürkoğlu sanki penaltı attı"

Galatasaray'ın Fenerbahçe karşısında Avrupa maçlarındaki gibi oynamak istediğini belirten Demirkol, "Halil Dervişoğlu'nun varlığı ondan. Biz hızlı çıkıyoruz, iyi paslaşıyoruz düşüncesi. Bunu yaptılar. 5 kişinin paslaşması sonucu Kerem Aktürkoğlu sanki penaltı attı" diye konuştu.

"Galatasaray'ın bir bilinmezi var"

Fatih Terim'in orta sahadaki istenen seviyeye gelinememesi nedeniyle sahte 9 yani Halil Dervişoğlu tercihinde bulunduğunu vurgulayan yorumcu,  Galatasaray'ın tek bilinmezinin savunma önü ve buna bağlı santrafor tercihi olduğunu söyledi.

"Halil Dervişoğlu orta alan gibi kullanılıyor"

Demirkol konuşmasına şöyle devam etti: "Halil ceza alanında topla buluşmamış. Zaten projede Kerem ve Feghouli ile tehlike yaratıp onu sahte 9 olarak kullanmak vardı. Onu orta saha oyuncusu gibi kullandılar. Hem mücadele hem top dağıtımı... Bundan pozisyonda çıktı ama Fatih Hoca'nın santraforla oynamak özgürlüğü olsa Diagne'nin bulunduğu bir sistemi tercih eder. Bunu yapması için merkezde Fernando, Melo tarzı bir oyuncuya ihtiyaç var. Terim'in çıkmazı bu."

"Fenerbahçe'nin sorunu 3'lü ya da 4'lü değil"

Demirkol, Fenerbahçe'nin sorununun 3'lü ya da 4'lü oynamak değil Kerem Aktürkoğlu'nun golünün gösterdiği gibi hamle ve geri çekilmedeki hatalar olduğunu söyledi.

"İrfan Can Kahveci ve Mesut Özil fark yarattı"

Fenerbahçe'da fark yaratının iki tane yetenekli oyuncu olduğunu vurgulayan yorumcu konuşmasına şöyle devam etti:

"Fenerbahçe İrfan Can Kahveci kadar futbol oynuyor. İrfan ne kadar iyiyse Fenerbahçe o kadar iyi oluyor. Mesut Özil'in attığı gol basit gibi duruyor ama Mesut olduğu için basit gösteriyor. Gol vuruşu dahil 3 kez dokundu topa. Orada topsuz koşu yapsa aynı hızda gider."

 

Demirkol, Fenerbahçe'nin 60. dakikasından sonra oyunu Galatasaray'a vermesinde İrfan Can Kahveci ve Mesut Özil'in yorulmasının etken olduğunu söyledi.

"Fenerbahçe'nin çok bilinmezi var"

Teknik Direktör Vitor Pereira'nın işinin bundan sonra daha zor olacağını vurgulayan yorumcu, "Bunu 4'lü yapman gerek diyecekler. Kim Man-Jae, Attila Sazalai birlikte olur mu? Ferdi Kadıoğlu performansı böyle gider mi? Gustavo uzun süre dönemeyecek. Bu oyunda mutlak bir kesiciye ihtiyacın var. Pereira bir sonraki maça aynı kadroyla mı çıkacak? Takımı yine değiştirecek. Bir de üzerine diziliş değişti. Fenerbahçe'nin çok bilinmezi var" dedi.

"Fenerbahçe, '4'lüye dönüldü böyle oldu' derse büyük hata yapar" diye konuşan Demirkol, sarı lacivertlilerin eski formasyona dönse bile moral açısından yükseldiğini belirtti.