Galatasaray'ın genç kalecileri basınla buluştu: 'Sorun altyapıda değil...'

Galatasaray'ın genç file bekçileri İsviçre'deki kampta bir basın toplantısı gerçekleştirdi.
15 Temmuz 2018 10:59- Son Güncelleme - 15 Temmuz 2018 13:59
Google news abonelik

Galatasaray'ın genç file bekçileri İsmail Çipe, Berk Balaban ve Boran Güngör, takımın İsviçre'deki kampında bir basın toplantısı gerçekleştirdi. İsmail, Muslera ve Taffarel'e çalışmanın nasıl bir duygu olduğundan bahsederken Berk idolünü, Boran da altyapından çıkan oyuncuların sorunlarını anlattı. 

İsmail Çipe

"Maçlar oynuyorsunuz ve o rahatlığı burada hissedebiliyorsunuz. O rahatlıkla daha iyi perfomans sergileyebiliyorsunuz. Daha önce böyle rahat bir maç oynamamıştım. Eksiklerim olduğunu biliyorum. Bunları kapatabilirim. Hocam bana şans verirse neden olmasın. Uzun yıllar bu formayı terletmek istiyorum. Hepimiz altyapından yetiştik. Ben 2 sene dışarıdaydım."

"Dünyanın en iyi 2 kalecisiyle çalışıyoruz. Biri eski dönemin, biri şimdinin en iyisi. Bu bizim için büyük bir şans. Biri hocalığımızı, biri abiliğimizi yapıyor. İkisi de hep neşeli. Doğru yolu gösteriyorlar bize. Daha çok çalışmamız lazım."

"Türk futbolunda sorun bence hem altyapıda hem üst yapıda. Benim 4. kampım burada. Birçok hocayla çalıştım. Dışarıyı ,alt ligleri görmeden buraya geldikleri için buralarda kendilerini kasmıyorlar. Takımımızda genç oyuncular var. Hepsini de beğeniyorum. Alttaki zorlukları görmeden buralara geldikleri için ciddi manada etkisi oluyor."

Berk Balaban

"Çok büyük bir kulüpteyiz. Bunun farkındayız. Muslera ile çalışmak bizim için çok büyük bir şans. Ona teşekkür etmemiz gerekiyor. İdolüm Muslera'ydı Türkiye’de. Dünya çapında söylemem gerekiyorsa David de Gea.

Altyapından çıktıktan bir süre sonra hemen oldum olgusu oluşur. Buna kapılmamak gerekiyor. Her an her şey değişebilir. Sürekli üstüne koymanız gerekiyor. Tecrübe gerekiyor ki bizim için en önemlisi bu. Kendimizi mental ve fiziksel olarak hazırlamalıyız."

Boran Güngör

Muslera için: "Futbolcu kişiliğini bir kenara koyarsak öz kişiliğini örnek almamız gereken bir insan. İdol denilebilecek bir karakter."

"Futbola başladığımdan beri babamla (Başakşehir kaleci antrenörü Haluk Güngör) kalecilik üzerinde durmazdık. Beni futboldan uzak tutmaya çalışırdı kendi yaşadıklarından dolayı. Ona belli bir şeyi gösterdikten sonra beraber maç izlemeye, tartışmaya başladık. İlk defa Beşiktaş maçı kadrodunda yer aldım. Normalde her maç sabahı nasılsın iyi misin diye konuşurduk. Başakşehirde kaleci antrenörü olduğu için Şampiyonluk yolundaki en büyük rakibimiz. Sadece günaydın, günaydın dedik, birbirimize başarılar dileyip telefonu kapattık. İşte o anda daha profesyonel açıdan baktığımızı fark ettim."

 

"Bence sorun altyapıda, yetiştirmede değil, futbolcuların çalışma azminde. Benim inandığım ne kadar çalışırsanız karşılığını o kadar iyi alırsınız. Evet Galatasaray altyapısında oynuyoruz ama bunu yeterli görmemeliyiz. Kendimizi geliştirmeliyiz sürekli. Her zaman bir adım yukarı taşımamız gerekiyor diye düşünüyorum."

AJANSSPOR