Galatasaray'ın ilk golünden önce faul var mı? 2. gol kararı doğru mu?

İsmail Keles
01.10.2023 - 00:06 | Son Güncellenme: 01.10.2023 - 00:11

Galatasaray, MKE Ankaragücü'nü 2-1 yenerken; Sarı-Kırmızılılar'ın ilk gol öncesi pozisyonda faul olup olmadığı ve ikinci golünün nizamii olup olmadığı tartışıldı. BeIN Sports Trio ekibi iki önemli anı yorumladı.

Galatasaray'ın ilk golünden önce faul var mı? 2. gol kararı doğru mu?

AJANSSPOR - HABER

Galatasaray-MKE Ankaragücü maçının iki önemli tartışmalı pozisyonunu eski hakemler beIN SPORTS'taki Trio programında değerlendirdi. 

Galatasaray'ın ilk golünden önce Kerem Aktürkoğlu ile Mert Çetin arasındaki pozisyon...

Deniz Çoban: Mert Çetin faul alabilmek için sol ayağını sürüyerek gidiyor. Kerem'in üstten bir itmesi olabilir ancak oyuncu (Mert Çetin) düşmeye karar vermiş. Oyuncu ayağını sürüyerek gittiğinden oyuncu itilmiş gibi görünüyor. Kerem'in itmesi etkili değil. Benim için faul yok. Devam kararı doğru. 

Bahattin Duran: Bu tür pozisyonlarda hakemlerin çoğu faul çalıyor. Oyuncular da bunları bildiği için faul almaya çalışıyor. Kerem de çok masum değil. Mert topla oynamak isterken, Kerem hep gözüyle Mert'i kesiyor. Kerem gerçekten Mert'i bozmak için gidiyor. Hafif teması da faulu gerektirmiyor. Devam kararı doğru.

Galatasaray'ın ikinci golü

Tete'nin pasında Boey, ceza sahası sağ çaprazında meşin yuvarlağı kaleye gönderdi. Savunmada Hayrullah Bilazer'in yatarak çıkarmaya çalıştığı top MKE Ankaragücü kalesine gitti. 

VAR incelemesinin ardından hakem Volkan Bayarslan gol kararı verdi. 

Galatasaray'ın attığı ikinci gol için yorum:

Deniz Çoban: Video Yardımcı Hakem'i tebrik ederim. Bu topa eğer Ankaragücü'lü oyuncu dokunmasa top kaleye girmeyecek mi? Top kaleye girecek. Kaleye giren bir topu savunma oyuncusu çıkarmaya çalışırken kendi kalesine sokmuş topu. Gol kendi kalesine yazılmış ama katılmıyorum. Topun nerede olduğu belli. Sayın Büyükekşi her türlü imkanı kullanıyor. Futbolun içine teknolojiyi sokmak için uğraşıyor. Bu tür pozisyonlar çok can yakabilir. Gol teknolojisine ihtiyacımız var. En azından hakem saatine bakar ve karar verir. Bu golü yardımcı hakemin golü görmesi gerekir.

Bahattin Duran: Gol net bir şekilde kale çizgisini geçmiş. Pozisyon net gol. Tartışılacak bir şey yok. 

85. dakikada Mujakic'in gördüğü sarı kart pozisyonu doğru mu?

Deniz Çoban: Bu pozisyona faul verilmeyebilir ancak hakem faul takdirini kullanıyosa, VAR'ın çağırıp Mertens'in son adam olduğunu söylemesi ve Kırmızı Kart ihtimali olduğu için pozisyonu izletmesi gerekiyor. Topa vuracakken Mertens'in yopuğuna vurduğu için bana göre bu pozisyon kırmızı kart.

Bahattin Duran: Bu fikre aynen katılıyorum. Hakem tarafından bu faul verildiyse kartın rengi kırmızı kart olmalıydı.

bu haber için yapılan yorumlar
Senin için hazırladığımız haberler