Galatasaray'ın iptal edilen golünde karar doğru mu? Trio'da tartışıldı!

Orhan Gülek
18.02.2024 - 23:54 | Son Güncellenme: 19.02.2024 - 00:56

Galatasaray, Süper Lig'in 26. haftasında kozlarını paylaştığı MKE Ankaragücü'nü 3-0'la geçti. Maç sonu yayıncı kuruluşun Trio kadrosu, Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran değerlendirmelerde bulundu.

Galatasaray'ın iptal edilen golünde karar doğru mu? Trio'da tartışıldı!

AJANSSPOR - HABER

Süper Lig'in 26. haftasında Galatasaray, Ankaragücü deplasmanında ilk yarıda bulduğu gollerle kazandı. Fenerbahçe'nin dün hata yapmadığı Rize deplasmanı sonrasında Cim Bom, Başkentten 3-0'lık net galibiyet çıkardı ve ezeli rakibi Sarı-Lacivertliler'den bir gün sonra liderliği alıp zirveye oturdu.

Yayıncı kuruluş beIN SPORTS'un Trio ekibi, Ali Şansalan'ın yönettiği Ankaragücü - Galatasaray maçındaki hakem kararlarını değerlendirdi. İşte Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran'ın yorumlarıyla masaya yatırılan Ankaragücü - Galatasaray  maçının tartışmalı pozisyonları...

9’ Mertens'in yerde kaldığı pozisyonda penaltı gerekir mi?

Deniz Çoban: Mertens topa hamle yapmak yerine kendini yere bıraktı. Savunma oyuncusu ellerini kullanmış aslında ama bu Mertens'i bozacak hamle değil. Mertens, rakibe yaslanarak penaltı almaya çalışıyor. Aldatma mı değil, penaltı mı, o da değil.
 
Bülent Yıldırım: Bir ikili mücadele. Mertens şansını denemiş. Bu müdahale sınırlar içerisinde. Mertens faydalanmaya çalışmış hamleden. Böyle penaltı olmaz.
 
Bahattin Duran: Mertens'e bir temas var ama bir etki yaratmıyor. Teması alan Mertens kendini yere bırakıyor. Devam kararı doğru.

37’ Galatasaray lehine verilen penaltıda hakemin doğru mu? Atak başlangıcında faul var mı?

Bülent Yıldırım: Mertens'in Ankaragücü oyuncusuna müdahalesi var. Top Ankaragücü oyuncusuna geldi. Hakem pozisyona faul çalmayı tercih etmedi. Bu pozisyon net bir faul. Mertens topla ilgilenmeden gitti rakibine çarptı ve düşürdü. Hakem top Ankaragücü oyuncusuna geçtiği için devam ettirdi. Hakem avantaj işareti yapmadığı için bu bir hata. Ankaragüçlü oyuncu etrafında kimse yokken bilerek, isteyerek, kontrollü pas attı. Yanlış pas attığı için o faz bitti. Yeni bir atak fazı başladı. Kazımcan kontrolsüz kayarak müdahale etti, hakem doğru bir penaltı verdi. Mertens, Ankaragücü oyuncusuna faul yaptı. Eğer penaltı, fazın içerisinde olsaydı VAR müdahale ederdi. Sahadaki problem şu; bu pozisyon penaltı. Penaltının öncesinde Mertens'in bir faulü var. Hakem niye çalmadı bilmiyorum, çalmamayı tercih etti. Atak fazında olmadığı için VAR müdahale edemedi. Penaltıda sorun yok.

İlgini Çekebilir
Nihat Kahveci'den o isme övgü: ''Galatasaray elinde tutamaz''
Habere Git

Deniz Çoban: "Penaltıdan önce faul var"

Deniz Çoban: Açık bir faul var. Faulü yapan Mertens. Faul olmuş olsa Ankaragücü kaleye yakın yerden bir serbest vuruş kullanacak. Bu top ileriye gitse ve bir Ankaragücü oyuncusu alsa, hakem avantaj oynattı diyebilirim. Avantajda takım yararı önemlidir. Top geriye gidiyor. Burada hakem avantaj oynatıyorsa bile hata yapmış. Bu pozisyonda avantaj oynatmamalıydı. Avantaj oynatıyorsa da beden diliyle gösterip anlatmalı. Hakemin hiç öyle beden dili yok. Bu hakemin inisiyatifinde değil. Oyun kuralı kitabına konuyorsa bu hakem göstermek zorunda. Ben hakem bunu gördü mü, görmedi mi bilmem lazım. Burada avantaj oynatmadı Ali Şansalan. Avantaj oynatsaydı da gösterseydi. Burada bir faul var. Devamında da açık bir penaltı var. Doğru. Ancak, VAR'ın müdahale edeceği yerde olmasa da penaltıdan önce faul var.

Bahattin Duran: "Penaltıyla ilgili şüphe yok"

Bahattin Duran: Mertens faul yapıyor. Biz niyet okumayalım. Avantaj oynatıyorsa tek elle veya iki elle bunu anlatmalı. Pozisyon çok net faul. Kart gerekmez. Hakem, onu faul olarak değerlendirmedi. Avantaj düşünmedi. Hakem devam ettiriyor. Penaltıyla ilgili şüphe yok. Pozisyonun başlangıcında Mertens'in yaptığı hareket faul.

66’ Galatasaray'ın iptal edilen golünde faul kararı doğru mu?

Deniz Çoban: Ali Şansalan düdüğü bekletti. Gol olduktan sonra faul kararını verdi. Niye? Bir sorun varsa VAR devreye girsin diye. Gol kararı verilse çok daha doğru olurdu. Ankaragüçlü oyuncu faul almak için Köhn'e yüklenip kendini yere bıraktı. Faul yok. Varsayalım ki faul var, gol iptali doğru. Ankaragüçlü oyuncu hakemin kararını beklemeden, hakeme gösterdiği tepki sarı kart olmalıydı.

Bülent Yıldırım: Köhn, Kitsiou topa yakınken o yaptığı, uzatmadığı, bele koyduğu elle çevirdi. Köhn, Kitsiou'nun topa müdahalesine engel oldu. Kitsiou'nun itirazı tolere edilebilir değil, sarı kart görmeliydi. Topa Kitsiou hakimdi, Köhn arkada kaldı, belinden tuttu, çevirdi, çevirdi ve geçti gitti, haksız avantaj elde etti. Hakem doğru yorumladı, faul.

Bahattin Duran: "Hakemi anlayabiliyorum"

Bahattin Duran: Kitsiou topa daha yakın, vücudunu vererek, Galatasaraylı oyuncunun önüne koydu. Köhn'ün eli var, Kitsiou'nun belinde. Çok etkili olduğunu düşünmüyorum. Hakem bunu gördü ve faul çaldı. Bu müdahaleye penaltı verilir mi? Ben kabul etmem asla. Hakemi anlayabiliyorum ama benim için daha doğru karar faul olmaması olurdu.

Senin için hazırladığımız haberler