AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Galatasaray'ın tur anahtarı '3'lü de gizli

Ajansspor Editör
Ramazan Dengiz
İlk Yayınlanma : 20 Tem 2021 - 23:08 / Son Güncelleme : 21 Tem 2021 - 16:59

Son dakika Galatasaray haberleri... Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turunda PSV Eindhoven'a karşı üçlü savunmayla sahaya çıkması bekleniyor. İşte detaylar...

Burhan Can TERZİ - AJANSSPOR

 

Galatasaray, kritik PSV Eindhoven deplasmanına orijin sağ beksiz ve as sol beki olmadan çıkacak. Bu şartlarda 3'lü savunma seçeneği PSV'yi durdurmak ve hızlı hücum fırsatları için daha uygun duruyor.

PSV maçı öncesi bek eksikliği

Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nde yolunda devam etmesi için PSV Eindhoven'ı elemesi gerekiyor. Amaç Hollanda'da oynanacak ilk maçtan avantajlı skor olup ikinci maçta da rakibi devre dışı bırakmak. İlk maç öncesi beklenen bek transferleri gerçekleşmedi, üstüne üstlük mevkisinin tek oyuncusu Yedlin de rahatsızlandı, sol bek mevkisinde as sol bek oyuncusu bulunmuyor. 

 

Ömer Bayram'dan, Galatasaray kariyerinde daha çok sol açık ve orta sahada verim alındı. Merkez orta sahada da orijin orta saha olan sadece yeni transfer Aytaç bulunuyor. PSV karşılaşması öncesi muhtemel 11; 4-1-4-1 formasyonundan oluşurken Muslera, Alpaslan, Luyindama, Marcao, Ömer Bayram, Aytaç, Feghouli, Emre Kılınç, Babel, Kerem, Mohamed isimleri bekleniyor.

Üçlü savunma önemli bir seçenek

PSV Eindhoven'da Malen, Dumfries gibi önemli eksikler bulunsa da çok geniş bir rotasyonuna sahip. Fatih Terim'in de dediği gibi ön alan baskısını iyi yapan Hollanda temsilcisinin dinamizmi yüksek. 4-1-4-1 formasyonunda Aytaç'ın koruduğu bölgede yalnız kalması, Galatasaray'a karşı yapılan hızlı hücumlarda hem merkezde hem çizgide sayısal üstünlüğü rakibe kaptırması muhtemel.

Geri dönüşlerde artı bir ya da artı 2 oyuncunun topun olduğu bölgelere deplase olması 3-4-2-1'de daha mümkün duruyor. Luyindama, Alpaslan, Marcao'dan oluşacak stoper üçlünün önüne sağdan sola, Kerem, Aytaç, Emre Kılınç, Ömer Bayram koyarak merkezde sayısal üstünlüğü kurup ileride Feghouli, Babel ve Mohamed'in bireysel üretkenlikleriyle gol aramak bu maç özelinde daha olumlu bir seçenek olarak geliyor. Feghouli yerine Barış Alper Yılmaz gibi hızlı bir oyuncu, yorgun savunmaya karşı çok etkili olabilecek bir Arda, yine hızıyla fark yaratabilecek bir Sekidika'yla hamle şansı artabilir.