96. Gazi Koşusu'nu Secret Power jokeyi Özcan Yıldırım'la kazandı!

Akın Ungan
26.06.2022 - 17:28 | Son Güncellenme: 26.06.2022 - 19:09

Jokey Ahmet Çelik'in 7 yıldır sürdüğü Gazi Koşusu'nu kazanma serisi bu yıl bitti. Secret Power isimli safkana binen Jokey Özcan Yıldırım yarışı kazandı.

AJANSSPOR HABER

Son 7 Gazi Koşusu'nu kazanan jokey Ahmet Çelik, bu seneki yarışta Özcan Yıldırım'a geçildi. Böylece Çelik'in üst üstü Gazi Koşusu'nu kazanma serisi son buldu.

7 safkan atla ilk sırayı aldı

Ahmet Çelik, 89. Gazi Koşusu'nu "Renk", 90. Gazi Koşusu'nu "Graystorm", 91. Gazi Koşusu'nu "Piano Sonata", 92. Gazi Koşusu'nu "Hep Beraber", 93. Gazi Koşusu'nu "The Last Romance", 94. Gazi Koşusu'nu "Call To Victory", 95. Gazi Koşusu'nu "Burgas" isimli safkanla kazanmayı başarmıştı.

Ahmet Çelik bu kez geçildi

96. Gazi Koşusu'nda en çok merak edilen konulardan biri Ahmet Çelik'in bu başarısını sürdürüp sürdüremeyeceğiydi. Çelik, Zala Bey isimli safkan ile piste çıktı. Veliefendi Hipodromu'nda gerçekleştirilen koşuyu Özcan Yıldırım'ın bindiği "Secret Power" isimli safkan 2.31.04'lük derecesiyle ilk sırada bitirdi. Özcan Yıldırım, kariyerinde ilk kez Gazi Koşusu'nda birinci oldu. Yarışta ikinciliği 2.31.31'lik derecesiyle Müslüm Çelik'in bindiği ve Ahmet Korkmaz'ın sahibi olduğu "Mucize Kız" adlı safkan elde etti. Üçüncü sırada ise 2.31.32'lik derecesiyle Onur Dilbaz'ın sahibi olduğu ve Gökhan Kocakaya'nın bindiği "Sigoş" adlı safkan geldi. Üst üste en fazla Gazi Koşusu kazanma rekorunun sahibi olan Ahmet Çelik, "Zala Bey" isimli safkanla yarıştığı 96. Gazi Koşusu'nu 13. sırada tamamladı.

Şampiyon Secret Power: Hiç tabela dışı kalmadı

Emrah Karamazı'nın sahipliğini, Umut Coşar'ın ise yetiştiriciliğini yaptığı kır dişi tay Secret Power, pistlere 4 Eylül 2021 tarihinde 75. Yıl Ankara Hipodromunda, galibiyetle noktaladığı Şartlı-1 koşu ile 'Merhaba' dedi. İlk startını aldığı günden itibaren toplam 8 mücadelede boy gösteren, Yaşar Demir'in antrene ettiği safkan, bu mücadelelerin hiçbirinde tabela dışında kalmadı.

5 kez sıralamanın en üst basamağında yer almayı aldı. İlk Grup koşu zaferini Dişi Tay Deneme'de (G1) Özcan Yıldırım idaresinde elde eden dişi tay, bu mücadelenin ardından aynı jokeyle boy gösterdiği Kısrak Koşusu'ndan (G1) da zaferle ayrılarak üst üste iki Açık koşu galibiyetini hanesine yazdırdı.

3 milyon 859 bin 700 TL'lik ödül

Gazi Koşusu'nda 2022 yılı birincilik ikramiyesi 2 milyon 500 bin lira olarak belirlendi. Koşuyu kazanan "Secret Power" adlı safkanın sahibi Emrah Karamazı, birincilik ikramiyesinin yanı sıra, kayıt tutarları, taksit ücretleri, at sahibi primi ve yetiştiricilik primi ile toplamda 3 milyon 859 bin 700 lira ikramiye elde etti. Yarışta dereceye giren taylardan ikincinin sahibine bir milyon, üçüncünün sahibine 500 bin, dördüncünün sahibine 250 bin, beşincinin sahibine de 125 bin lira ödenecek.

 

Gazi Koşusu'nun efsane jokeyleri

Bu yıl Gazi Koşusu'nu en önde bitiremese de Ahmet Çelik ismini unutulmazlar arasına yazdırmış durumda. Efsane jokey Mümin Çılgın, Gazi Koşusu'nu 9 defa kazanma başarısı göstermişti. Unutulmaz jokey Ekrem Kurt, 1971, 1972 ve 1973'te üç yıl arka arkaya Gazi Koşusu'nu kazanmıştı.

İki yıl sonra seyirci Veliefendi Hipodromu'nda

Gazi Koşusu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2 yıl aradan sonra yarışseverler önünde koşuldu. Her yıl Veliefendi Hipodromu'nda festival havasında gerçekleştirilen "Derbi", Kovid-19 salgını önlemleri kapsamında 2020 ve 2021'de seyircisiz düzenlenmişti. Yarışseverler, 96. Gazi Koşusu'na yoğun ilgi gösterdi.

Ödüller verildi

Özcan Yıldırım'a kupasını, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz verdi. Koşuyu kazanan atın sahibi Emrah Karamazı'ya ödülünü, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil takdim etti. Antrenör Yaşar Demir'e ise plaketini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sundu.

Özcan Yıldırım: "Benim için hasretle beklenen bir yarıştı"

Ödül töreninin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan jokey Özcan Yıldırım, "Duygularım tarif edilmez. Çok mutluyum. Bu atmosferde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk adına düzenlenen kupayı kazanmak... Benim için hasretle beklenen bir yarıştı. 20 yıllık mesleğimde her sene bekliyordum. Çok yaklaşmıştım. Bugüne kısmetmiş. Çok gururluyum." ifadelerini kullandı.

Emrah Karamazı: "20 yıldır bunun hayalini kuruyoruz"

Secret Power'ın sahibi Emrah Karamazı ise, "20 yıldır bunun hayalini kuruyoruz. Bunun için koşuyoruz. Bugün nasip oldu. Apayrı bir sevinç ve mutluluk. Doya doya keyfini süreceğim." diye konuştu.

Senin için hazırladığımız haberler