IFAB Beyin Sarsıntısında Geçici Oyuncu Değişikliğini Reddetti

İsa Kethüda
05.03.2023 - 13:31 | Son Güncellenme: 05.03.2023 - 13:38

Futbol oyun kurullarını belirleyen IFAB Genel Kurulu yapıldı. Toplantıda beyin sarsıntısı geçiren oyuncu yerine geçici oyuncu değişikliğine dair talep de karara bağlandı.

Hüseyin Özkök - AJANSSPOR

En üst düzeyden amatör takımlara kadar tutbol oyun kurallarını belirleyen ve değiştiren IFAB'ın 137. genel kurulu İngiltere'nin başkenti Londra'da gerçekleştirildi. Kurula tarihinde ilk kez bir kadın üye; İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı Debbie Hewit başkanlık etti. Genel kurulda yeni kararlar alındı.

VAR kararı testlerine devam

VAR ile verilen kararların hakem tarafından stadyum hoparlörleri ve televizyon ekranlarından duyurulması testlerinin Endonezya’da Mayıs ayında yapılacak U20 Dünya Kupası’nda devamına karar verilirken, bu yıl FIFA turnuvalarında başka test yapılıp yapılmayacağı daha sonra açıklanacak.

Geçici oyuncu değişikliği reddedildi

Kafa sakatlıklarında oluşabilecek beyin sarsıntıları ile ilgili olarak IFAB tarafından daha önce önerilen testlerin devam etmesine karar verilirken Uluslararası Profesyonel Futbolcular Birliği-FIFPRO tarafından talep edilen geçici oyuncu değişikliği uygulaması testleri kabul görmedi.

İlgini Çekebilir
Kulüplerden Büyükekşi'ye: "İbra etmeyiz, oy vermeyiz!"
Habere Git

Uzatma dakikası hesabı onaylandı

FIFA 2022 Dünya Kupası’nda başarıyla uygulanan uzatma dakikalarının tam olarak hakemler tarafından hesaplanmasının çok olumlu karşılandığı ve tüm dünyadaki organizasyonların bu modeli uygulamaya almaları gerektiği de karara bağlandı. 

Tek kameralı VAR testi yapılacak

VAR’ı tüm dünyadaki organizasyonlarda uygulayabilmek için tek kameralı düşük bütçeli VAR testi yapılması. Üyeler ayrıca çocuk ve amatör futbolda disiplini geliştirmek ve maç görevlilerine, oyunculara ve takım görevlilerine yönelik saldırganlığı azaltmak için daha fazla önlem almak üzere bir çalışma grubu oluşturmaya karar verdiler.

Çocuk futbolundaki testlere dair bilgi

İngiltere Futbol Federasyonu, IFAB tarafından izin verilen ve hakemlerin oyuncular ve antrenörlerle tüm iletişimlerini kaydeden kameralar taktığı çocuk futbolu testleri hakkında bilgi verdi.

İlgini Çekebilir
İtalyan ekibinden Beşiktaş'ın yıldızına teklif! Ayrılıyor mu?
Habere Git
bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler