• Diğerleri

Gölgeler kalktı Furkan Korkmaz Patladı

10 Şubat 2020 17:06- Son Güncelleme - 11 Şubat 2020 16:10
Google news abonelik
Gölgeler kalktı Furkan Korkmaz Patladı

Memphis Grizzlies ve Chicago Bulls karşısında gösterdiği performanslarla dikkatleri üzerine çeken Furkan Korkmaz, Philadelphia 76ers’ın yeni gözdesi oldu.

Yazan: Bertan Erman

NBA’de Doğu Konferansı’nın yükselen ekibi ve 20 yıl önceki gücüne kavuşan Philadelphia 76ers’ta öne çıkan isimler ABD’li değil…

Şut kullanmadığı için eleştirilen ama her seferinde double double veya triple double yapan Avustralyalı Ben Simmons ve Kamerunlu boyalı alan canavarı Joel Embiid, Sixers’ın öne çıkan isimleri. Ancak bu ikiliye bir yeni isim daha ekleniyor. O da ABD’li değil… Hem de bizden biri.

1997 doğumlu şutör gard Furkan Korkmaz için birçok kişi, NBA’de Cedi Osman’dan daha başarılı olacağını söylüyordu. Bu iki arkadaş arasında kıyaslamaların yapıldığı kesin. Ancak şöyle bir durum vardı; Furkan Korkmaz bu zamana kadar sakatlıklarından dolayı istediği performansı bir türlü gösteremedi. Bu da Cedi Osman’ın daha ön planda olmasını sağladı. Cedi, LeBron’un Cleveland Cavaliers’tan ayrılmasından sonra, Ohio ekibinde ilk 5 başlayıp daha fazla süre alma ve kendini gösterme şansı oldu.

Furkan Korkmaz ise, her geçen gün başarısını arttıran Philadelphia 76ers’ta, bu sezon öncesinde Jimmy Butler’ın, Tobias Harris’in ve kendisinden daha az potansiyele sahip isimlerin gölgesinde kaldı. Gerek sakatlıklar, gerekse yıldız oyuncu sayısının çokluğu, Furkan’ı geriye çeken faktörler oldu. Bu sezon tam anlamıyla sağlıklı bir şekilde sahaya çıkan Furkan Korkmaz, şu ana kadar 52 maçta 11 kez ilk 5’te yer aldı. Verilen Süreler vs. derken, daha önce Anadolu Efes’te, Bandırma’da ve Milli Takım’da izlediğimiz Furkan’ın gerçek gücünü son günlerde görmeye başladık. İlk olarak 2 gün önce, Memphis Grizzlies’e karşı 34 sayı ve isabetli 7 üçlükle kariyer rekoru kıran 22 yaşındaki şutör gard, geçtiğimiz gece de Chicago Bulls’a karşı 31 sayı, 11’de 6 üçlük isabeti, 5 ribaund, 2 asist ve 3 top çalma ile oynayıp Sixers’a 118-111’lik galibiyeti getiren isim oldu. Ayrıca Furkan, bu iki maçta da kenardan gelerek bu katkıları sağladı.

Furkan Korkmaz’ın Grizzlies ve Bulls maçlarındaki toplam istatistiği şu şekilde:

65 sayı, 11 ribaund, 6 asist, 3 top çalma, %85.7 2 sayı yüzdesi (14’te 12) ve %65 3 sayı yüzdesi (20’de 13)

“Furkan’ı hiç bu kadar özgüvenli görmemiştim”

Philadelphia 76ers Başantrenörü Brett Brown, bu sözüyle Furkan Korkmaz’ın çıkışının en büyük sebebini açıklıyor.

Yıl içinde yavaş yavaş ritmini bulan Furkan’ın daha iyi yerlere geleceğinin sinyalleri, kendisine olan özgüveninin gün geçtikçe artmasından kaynaklanıyor. Milwaukee Bucks ile Philadelphia’da oynanan maçta attığı üçlüklerle bugünlerin sinyallerini veren genç şutör, sadece dış atış isabetlerine yönelmiyor, sağlığına kavuşmasının ve kendine duyduğu özgüvenin verdiği etkiyle Türkiye’deki maçlarında gördüğümüz gibi daha birçok özelliğini konuşturuyor. Chicago Bulls maçından sonra Furkan Korkmaz hakkında konuşan Brett Brown, “Daha önce Furkan’ı böyle oynarken görmedim. Bunu söylememin sebebi istatistik kağıdında yazanlardan daha fazlası. Furkan’ın menzili geniş bir şutör olduğunu hepimiz biliyorduk. Ancak son zamanlarda onun oyununa dair en dikkatimi çeken şey pas yeteneğini geliştirmesi. İşin savunma tarafında da daha iyi bir performans gösteriyor. Şu anda takımımızın kilit oyuncularından bir tanesi. Ona koçluk yaptığım dönemde özgüveninin bu kadar yüksek olduğunu hatırlamıyorum” açıklamalarında bulundu.

Aslında bu durum, Türk basketbolunu takip eden birçok kişinin bildiği bir durumdu. Fakat sakatlıkların kurbanı olmuş Furkan Korkmaz, yapabileceklerini, potansiyelini NBA’de tam olarak gösterememişti; şimdi gösteriyor. Eğer Furkan Korkmaz, bu performansını devam ettirirse, Hidayet Türkoğlu gibi en çok gelişme kaydeden oyuncu seçilebilir; Mehmet Okur gibi All-Star ve Şampiyon olabilir. Belki de daha fazlası…

En başarısız 10 penaltı atışı! Part 1