"Gomis'e yapılan hakaretin karşılığı büyük olur"

21.08.2017 13:26 - Son Güncelleme -
"Gomis'e yapılan hakaretin karşılığı büyük olur"

AJANSSPOR ÖZEL - Spor Hukuku Uzmanı Emin Özkurt, Gomis'e yapılan ırkçı saldırı konusunu Radyospor’da değerlendirdi. Özgür Sancar’ın sorularını yanıtlayan Özkurt şunları söyledi : 

"Şunu unutmamak lazım. Sosyal mecra reel bir alan. Fiziksel olarak nasıl dikkat etmeniz gerekiyorsa sosyal medyada sözlerinize dikkat etmeniz lazım. Yaşananlar ırkçlığın tanımı ne derseniz birebir karşılığı konumunda. Türk Ceza Kanunu 216.maddesi bir kişiyi aşağılama, halk, sınıf, din yada mezhep niteliğinden aşağılayan bir kişi çin 1 yıldan 3 yıla kadar ceza mevcut. Gomis'e yapılan hakaretin karşılığı büyük olur" 

"Sicil konusunda daha evvel bir cezası var mı bilemiyorum ama varsa erteleme olmaz. Fakat ilk kez olursa ve ceza alırsa paraya çevirme ihtimali mümkündür. Siyahi bir futbolcuya "maymun" denmesinin ceza alma ihtimali var. Sportif açıdan 6222 sayılı yasanın 14.maddesinde hakaret içeren tezahürat denilen bir kısım var. Burada geniş bir yorum ile değerlendirmeleri gerekir. Spor alanlarında ırk nedeniyle kişinin hareketi,  bu yoruma girerse o takdirde seyirden yasaklanması gerekir. Spor müsabakalarına girmemesi öngörüyor. "

"Daha önce yaşananlar var. Balotelli var, Terry ile Suarez arasında yaşananlar var. Bu Avrupa’da yükselen siyasi tercihlerle de yorumlamak lazım ama ırkçı olaylarda artış var. UEFA tüm gerekenleri yapamıyor. En son Lyon'da yaşanan olaylar var mesela tamamen ırkçı bir saldırıydı. Türkiye’deki ırkçılığında Avrupa’da ki kadar büyük olmadığını göstermeliyiz."

"Galatasaray Spor Kulübü bu konu hakkında tek başına başvuru yapması mümkün değil. Gomis’i temsilen hukuk kurulu üyelerimiz işlem başlatmıştır demeleri gerekir."

(YASAL UYARI: KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ)

Cenk Tosun'dan alkışlanacak hareket

news Image

5 saniye sonra yeni habere geçilecek
keyboard_arrow_up