• Diğerleri

Göztepe'den flaş açıklama! VAR...

12 Mayıs 2019 19:00- Son Güncelleme - 12 Mayıs 2019 16:05
Google news abonelik
Göztepe'den flaş açıklama! VAR...

Göztepe, Sivasspor ile oynanan maçtaki kararlar üzerine bir açıklama yaptı. İzmir ekibi, çekilen ofsayt çizgisi ile ilgili şüphelerinin olduğunu açıkladı. Göztepe'den yapılan açıklama şu şekilde:

"Dün oynanan Göztepe – DG. Sivasspor maçının 32. dakikasında Demir Grup Sivasspor’un attığı gol 2 dakika boyunca VAR uygulamasına tabi tutulduktan sonra çekilmiş olan ofsayt çizgisine göre gol geçerli sayılmıştır. Gerek maç sırasında çıplak gözle yaptığımız tespitte gerekse maç sonrası incelediğimiz mevcut televizyon görüntülerinde golün ofsayt olduğu kanısı oluşmuş ve maçta pozisyonla ilgili çekilen ofsayt çizgisi ile ilgili şüphe doğmuştur.

Bunun üzerine bu konuda yurt dışında görüntüleri inceleyebilecek uzman kaynaklarla temas kurulmuş ve mevcut maç görüntüleri paylaşılmıştır. Tarafımıza iletilen bilgi ışığında çizginin çizildiği anın oyuncunun topu ayağından çıkardığı kareden 3 veya 4 kare önce çizildiği tespit edilmiştir. Sadece 3 kareyi içeren görüntüler tarafımıza gönderilmiştir. Yukarıdaki video ve fotoğraflar dikkatimize sunulmuştur. Konu ile ilgili teknik rapor istenmiş ve en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılacaktır. Konunun uzmanları tarafından verilen bu görüşün ışığında ilgili makamlardan şu soruların cevabını beklemekteyiz:

1. VAR odasında bu çizgiyi çeken kimdir?

2. Çizgi çekme anını hakem mi yoksa VAR odasındaki teknisyenler mi yapmaktadır?

3. Bu konuda çalışan teknisyenler hangi kriterlere göre belirlenmektedir?

4 Dün oynanan maçta kaç adet televizyon kamerası mevcuttur?

5 Aynı gün İstanbul’da oynanan Fenerbahçe-Akhisarspor maçında kullanılan kamera sayısı kaçtır?

6 En son oynanan derbi maçında kaç adet kamera kullanılmıştır? (Galatasaray-Beşiktaş)

7 Kameraların teknik yeterliliği Avrupa’da kullanılan kameralar ile eşdeğer midir?

8 Yurt dışında VAR uygulanan ülkelerde bu kararların uygulanabilmesi için kullanılan kamera sayısı kaçtır?

VAR ofsayt çizgisinin çekilmesiyle ilgili hata yapıldığı kanaati kulübümüzde oluşmuştur ve bu hataların nedenlerini anlayabilmek için yukarıdaki sorular sorulmuştur. Bu konularda spor kamuoyunun aydınlatılması ricasıyla.

Göztepe Spor Kulübü"

Milwaukee Bucks 122 - 101 Portland Trail Blazers