Kortlardan bir yıldız kaydı: İpek Soylu 26 yaşında tenisi bıraktı

25.09.2022 - 13:47 | Son Güncellenme: 25.09.2022 - 13:54

Grand Slam turnuvalarında şampiyon olan ilk ve Türk sporcu olan İpek Soylu, tenis kariyerini bitirdiğini açıkladı. İpek Soylu kimdir ve tenisteki başarıları...

AJANSSPOR HABER

Türk tenis tarihinde önemli bir yeri olan İpek Soylu, sosyal medya hesabından sporculuk kariyerini noktaladığını açıkladı. Soylu, 2014 Amerika Açık çiftler kızlar kategorisinde İsviçreli partneri Jil Belen Teichmann ile birlikte şampiyonluk yaşayarak Türk tenis tarihinde grand slam turnuvası şampiyonluğu yaşayan ilk ve tek sporcu ünvanına sahip.

"Tenis harika insanlarla bağ kurmamı sağladı"

İpek Soylu'nun sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle: "Tenis bana çok erken yaşta emek vermeyi, mücadele etmeyi, davranışlarımın ve sonuçlarının sorumluluğunu almayı öğretti. Dünyanın her kıtasında bulunmamı, işimi en iyi seviyelerde, işinde en iyi olan insanlarla bir arada yapmamı, harika insanlarla bağ kurmamı sağladı.

İlgini Çekebilir
Teniste bir devrin sonu! Ekselansları herkesi ağlatarak veda etti
Habere Git

"20 senelik kariyerim boyunca elimden geleni yaptım"

Fiziksel ve mental bana en iyi duyguları yaşatırken bazı zamanlarda da en zor duyguları hissettirdi. 20 sene boyunca yarattığım kariyerime dönüp baktığımda iyi ki her saniyesinde var oldum, her saniyesinde elimden geleni yaptım diyorum. 

"Yeni hedefler için tecrübemi kullanacağım"

Profesyonel tenis kariyerimi noktalarken 20 yıllık bu tecrübemi yeni hedefler ve yeni çalışmalar için kullanacak olmaktan dolayı çok mutluyum. Başta kendim olmak üzere, aileme ve kariyerim boyunca desteğini ve sevgisini eksik etmeyen herkese çok teşekkür ederim."

İpek Soylu kimdir?

15 Nisan 1996'da Adana'da doğan İpek Soylu, tenise 6 yaşında Adana Tenis Dağcılık Kulübü'nde başladı. 2012'de Wimbledon gençler kategorisi teklerde ana tabloya kalarak bunu başaran ilk Türk tenisçi oldu.

İlgini Çekebilir
Serena Williams tenise veda etti! Merakla beklenen maçla emekli oldu...
Habere Git

ABD Açık'ta tarihi zafer

26 yaşındaki sporcu,  2014 Amerika Açık çiftler kızlar kategorisinde İsviçreli partneri Jil Belen Teichmann ile birlikte şampiyon oldu. Böylece Soylu, Türk tenis tarihinde grand slam turnuvası şampiyonluğu yaşayan ilk ve tek sporcu ünvanını aldı.

Sakatlık yüzünden bıraktı 

2016'da Fransa Açık'ta ana tabloda mücadele eden Soylu, Çağla Büyükakçay'ın ardından bunu başaran ikinci kadın sporcu oldu. Soylu, WTA sıralamasında teklerde en yüksek 151., çiftlerdeyse 63. sıraya çıktı. Sporcu, sakatlık nedeniyle uzun zamandır kortlardan uzaktı.

Senin için hazırladığımız haberler