Guardiola’dan yeni sistem eleştirisi, “UEFA, 1 yılı 400 günden saysın”

23.04.2021 - 18:58 | Son Güncellenme: 23.04.2021 - 19:02

Dış haberler… Manchester City’nin Katalan Teknik Direktörü Pep Guardiola, Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatını eleştirdi. Guardiola, “Belki de UEFA’dan 1 yılı 400 günden saymasını beklemeliyiz.” dedi. İşte detaylar…

AJANSSPOR - HABER

18 Nisan Pazar gününden beri Avrupa futbolunda eski - yeni tartışmaları başı çekiyor. 12 kulübün öncülük ederek kurulumunda yer aldığı Avrupa Süper Ligi oluşumu, 2 günde kendi iflasına sürüklenmişti. Şampiyonlar Ligi’nin 2023-2024’te yeni formata geçileceğini duyurması ve senede 34 maç oynanacağını açıklaması Pep Guardiola’yı çileden çıkarttı. Guardiola, yeni sistemin kaliteden ziyade “rakam”a hitap ettiğini söyledi.

“İnsan hakları ihlali” suçlaması

Manchester City’nin sahipleri ve Pep Guardiola, yeni sistemde bir futbolcunun yıllık 100’e yakın maça çıkmasını “insan hakları ihlali” şeklinde yorumluyor. Guardiola, “Herkes futbolun daha kaliteli olmasını istiyor. Ancak futbol otoriteleri kaliteden ziyade rakamı önemsiyor. Belki de UEFA ve FIFA’dan bir yılın uzatılmasını beklemeliyiz. UEFA, 1 yılı 400 günden sayabilir. Bilmiyorum.” dedi.

Bu yıl, City’de 5. yılını dolduran Pep Guardiola, yeni formatta futbolcuların daha sık sakatlanacağını ve Kovid-19 pandemisinin önlenemeyip; taraftarın stadyumlardan uzak kalmaya devam edeceğini iddia etti.

İlkay Gündoğan’da eleştirmişti

Manchester City’nin Türk asıllı orta sahası İlkay Gündoğan, yeni formatına yönelik;

Tüm bu Süper Lig olayları devam ederken yeni Şampiyonlar Ligi formatı hakkında da konuşabilir miyiz? Gittikçe daha fazla maç... Hiç kimse, bizi, oyuncuları düşünmüyor mu?" demişti.

Senin için hazırladığımız haberler