Hakan Ünsal müjdeyi verdi! Kulüplere ek transfer hakkı getiriliyor

Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği (TPFD), tescil yasağını kaldıramayan kulüpler ile sözleşme imzaladığı için mağdur olan futbolcuların mağduriyetlerini gidermek için çalışma başlattı. İşte TFF'ye verilen dilekçe...
8 Eylül 2018 16:29- Son Güncelleme - 8 Eylül 2018 16:29
Google news abonelik
Hakan Ünsal müjdeyi verdi! Kulüplere ek transfer hakkı getiriliyor

Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği (TPFD), tescil yasağını kaldıramayan kulüpler ile sözleşme imzaladığı halde forma giyemeyen futbolcuların mağduriyetlerini gidermek için çalışma başlattı. Hakan Ünsal konuyla ilgili Radyospor'a da açıklamalarda bulundu. 

TPFD, tescil yasağı bulunan kulüplerle sözleşme imzalayan ve bunun sonucunda da lisansları çıkmayan futbolcularla ilgili bir çalışma başlattı. 

TPFD Başkanı Hakan Ünsal'ın kaleme aldığı ve TFF'ye gönderilen dilekçede şu ifadelere yer verildi: 

"Son günlerde futbol kamuoyunun gündeminde yoğun olarak tartışıldığı üzere transfer tescil yasağını kaldıramayan kulüpler ile sözleşme imzaladığı için lisanslarını tescil edilemeyen futbolcuların mağduriyeti ile haksız fesih ve sözleşmesi olmasına rağmen tescil edilmeyerek futbol oynama özgürlüğü elinden alınan meslektaşlarımız adına resmi çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz. 

FIFA'nın 818 numaralı genelgesine istinaden 'transfer tescil sezonuna istisnai’ düzenlemeler yapılabileceği kanaatindeyiz. Talimatlarda gerçekleştirilecek bir değişiklik ile sorunun çözülebileceğini ayrıca geride bıraktığımız tescil dönemine ilişkin olarak TFF'nin idari tasarrufu ile lisans çıkarılamadığı için futbol oynama hakkı elde edemeyen futbolculara transfer tescil hakkının mümkün olacağını düşünüyoruz. 

Dünyada uygulanan ülkemizde uygulanmasının faydalı olacağını düşündüğümüz tescil dönemi istisnalarına ilişkin durumların bazılarını aşağıda bilgilerinize sunmak isteriz: 

1- Bir futbolcu sözleşmesinin kulüp tarafından tek taraflı ihlali neticesinde sona ermesi ve futbolcunun transfer dönemi dışında kulüpsüz kalması durumunda futbolcu 15 Mart'a kadar yeni bir kulüp ile anlaşabilmektedir. 

2- 5 aydan fazla sakatlığı bulunan oyuncular yerine federasyonun izni ile transfer sezonu dışında transfer yapılabilmektedir. (Enes Ünal'ın 2017 yılında Villarreal'den Levante'ye yaptığı transfer) 

3- Her kulübün transfer sezonu dışında 1 yerli oyuncu ile anlaşma hakkı olmalıdır. Yerli oyuncuların kulüplerde daha fazla şans bulması ve yerli oyuncu oynatmaya teşvik anlamında ciddi faydaları olacaktır. 

4- Sözleşmeye esaslı aykırılık olması durumunda haklı nedenle fesih hallerinde futbolcuya yeni bir kulübe transfer ve tecil hakkı tanınmalıdır. 

5- Transfer dönemine yetişmeyen Uyuşmazlık Çözüm Kurulu kararı olması durumunda (tahkim sürecinde çıkacak kararlar dahil) futbolcu özel bir karar ile transfer sezonu dışında sözleşme imzalayabilmelidir. 

6- Boştaki bir futbolcu son kulübüne transfer dönemi dışında dönebilmelidir. Transfer dönemi dışında federasyon özel izni ile belli mevkiide sıkıntı yaşayan kulüpler transfer yapabilmelidir. (kaleci sakatlıkları gibi) 

7- Mevcut geçici transfer sözleşmeleri süreye bağlı olmaksızın profesyonel futbolcu sözleşmesine çevrilebilmelidir. Son olarak sözleşmesiz oyuncular her iki devrenin yarısına kadar yeni kulüpleri ile imza atabilmelidir." 

''Bu bizim yaklaşık 1-1.5 yıl önce gündeme getirdiğimiz bir konuydu''

Hakan Ünsal, ayrıca Radyospor'da Eyüp Yıldız'a bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Ünsal, ''Transfer dönemine ek bir dönem gelmesi için yeni başvurduk gibi gözükse de bu bizim yaklaşık 1-1.5 yıl önce gündeme getirdiğimiz bir konuydu. Şimdi tekrar gündeme gelmesi için yaptık. Her ne kadar transfer dönemi kapansa da, FIFA’nın 818 numaralı bir genelgesi var. Bu genelge transfer tescil sezonundaki istisnai halleri düzenler. Yani oyuncunun lisansının çıkmaması, oyuncunun sözleşme feshi ve boşta olması gibi durumlarda FIFA federasyonlara yetki ve tavsiye veriyor. Bunun dünyada uygulamaları da var. Örneğin, Belçika’da bir oyuncunun sözleşmesi tek taraflı feshedilmişse, oyuncu 15 Mart’a kadar transfer yapabiliyor. İspanya’da 5 ayı geçen sakatlıklarda oyuncunun yerine federasyon izniyle transfer yapabiliyorsun. İçlerinden biri olacaksa bu olsun dediğimiz Fransa’da her kulübün transfer sezonu dışında bir yerli oyuncu ile anlaşma hakkı vardır. İngiltere’de oyuncu eski kulübüne dönebiliyor, kaleci gibi bazı mevkilere federasyon izni ile transfer yapılabiliyor ve boştaki bir oyuncu herhangi bir dönemde o kulüple sözleşme imzalayabiliyor. Lisans çıkaramayan kulüpleri, son anda haksız yere feshedilen sözleşmeleri, kulüp bulamayan oyuncuları ele aldığımızda federasyonun bunları istisnai haller kapsamında alacağı bir kararla düzenleme getirebileceğini düşünüyoruz. Bununla ilgili başvurumuzu da yaptık. Umarım yönetim kurulu toplanır ve olumlu bir karar çıkar. Bu oyuncuların transfer olmasının faydası kulüplere, yönetimlere ve taraftarlara olacak'' şeklinde konuştu.

Uygulanması istenen yönetim de içeriğiyle ilgili bilgi veren Hakan Ünsal,  ''1-1.5 yıl önce Ekim ve Mart ayının başında 1 haftalık ‘Mini transfer’ dönemi açılsın demiştik. Federasyondan birkaç kişi ile de görüştüm. Yönetim kurulunun toplanıp mantıklı bir karar vereceğini düşünüyorum. Bu sadece futbolculara faydalı olacak bir karar değil. O oyuncular gittikleri kulüplere faydalı olacaklar. Dünyada yapılmış örnekleri var. Mağduriyetleri giderme ve kulüp ihtiyaçlarını karşılama açısından iyi olacağını düşünüyorum. Bunu Sayın Başkan Fikret Orman’a da sunacağız. Avrupa’da bunun yerli-yabancı oyuncu ayrımı yok. Federasyon bir bölümünü alabilir. Yerli veya yerli-yabancı şeklinde olabilir. İşin doğrusunu teknik adamlardan, kulüplerden ve futbolculardan görüş alarak bulacağımızı düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.

Kevin de Bruyne - En Güzel 5 Gol | Premier League (2017/18 - 2019/20)