Hakan Ünsal, Radyospor'da Can Çobanoğlu ve İlker Koç'un sorularını yanıtladı

Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Hakan Ünsal, Radyospor'da yayınlanan 'Yeşil Koltuk' programında Can Çobanoğlu ve İlker Koç'un sorularını yanıtladı.
24 Temmuz 2018 01:19- Son Güncelleme - 23 Temmuz 2018 22:53
Google news abonelik

Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Hakan Ünsal, Radyospor'da yayınlanan 'Yeşil Koltuk' programında Can Çobanoğlu ve İlker Koç'un sorularını yanıtladı.

Ünsal'ın açıklamalarından Ajansspor.com'un derledikleri şu şekilde:

"Hocalarımızı ve Futbolcuları ziyaret ediyoruz"

"Hem takımları ziyaret ediyoruz hem hocalara başarılar diliyoruz. Bir hal hatır soralım, bir ihtiyaçları var mı diye bizim açımızdan. Hem bu ziyaretleri yapıyoruz hem de kendi kampımızı yapıyoruz.

"Şu anda Topuk Yaylası'ndayız"

Şu anda Topuk Yaylası'ndayız. Bolu Abant'ta yaptığımız kamp 1 haftadır buradayız. 16's ındanberi buradayız. Bu yaptığımız kamp henüz sözleşme imzalamamış profesyonel futbolculara en önemli dönemlerini maksimum seviyede geçirmelerini sağlamak adına sezon başı kampı.

Bir oyuncu için tek başına çalışmaktan, hatta en iyi hocayla çalışsa bile hiçbir zaman takım çalışması karşılığını vermez. Madem Profesyonel Futbolcular Derneği'yiz  bizim muhatabımız üyelerimiz futbolcular, onlara verebileceğimiz hizmetlerinin en iyisi olacağını bu olduğunu düşündük Birinci sınıf bir kamp yaptığımızı düşünüyorum. Kıyafetinden teknik ekibine hocamız Emre Aşık hocamız. Çalışmalar çok iyi gidiyor.

"GPS sistemi ile oyuncuların verilerini takip ediyoruz"

GPS sistemi ile oyuncuların verilerini takip ediyoruz günlük.  Amacımız şu: Oyuncular bu sezon hazırlık başı kampını iyi geçirsinler, hazır olsunlar ki transfer teklifi geldiğinde hem hocalara verilecek veri hem de aynı zamanda kulüplerine hazır gitsinler. Bu arada iki de hazırlık maçı yapacağız. Biri yarın diğeri perşembe günü.  Yarın ki Hacettepe ile diğerini de Bolu u21 takımı ile yapacağız.

Bu sayede oyuncuların maç ortamında kendilerini göstermiş olacak ve bu sayede oyuncuların transfer edecek hocalarında oyuncuları görmüş olacak. Biz bu anlamda elimizden gelen her şeyi yapalım. Artık transfer olup olmamak oyuncu arkadaşlarımızın eline kalmış.

"Kampta 25 oyuncu var"

25 oyuncumuz var hatta bir kalecimiz transfer görüşmesine gitti, bir oyuncumuz transfer oldu, bir kaç oyuncumuz transfer görüşmesinde. Hazırlık  maçlarında sonra biraz daha farklı olur diye düşünüyorum.

"Her şeyi dernek karşılıyor"

Kamp başladıktan sonra özelikle formasından, kamp malzemelerinden, antrenmanından GPS'ine kadar her şeyi verince bu kampın ücretli olduğunu sanmaya başladılar. Ne kadar veriyorsunuz diye futbolcu arkadaşlara mesaj atmaya başladılar.

Biz de açıklama yapmak zorunda kaldık. Bu dernek olduğu için derneğin zaten üyelerine vermek olduğu bir hizmettir. Futbolcu arkadaşlardan herhangi bir ücret talep edilmiyor. Her şeyi biz dernek olarak karşılıyoruz.

"Şimdş temeli sağlamlaştırmaya çalışıyoruz"

Futbolcu arkadaşları ziyaret ettik. 55'e yakın kulüp 1300'e yakın oyuncu ile yüz yüze görüştük. O dönemde Profesyonel Futbolcular Derneği'nden hiçbirinin haberi bile yoktu. Hala daha benim dernek kurup ziyarete geldiğimi düşünen çok küçükte olsa bir bölüm var. Dolayısıyla biz bu süreçte kendimizi anlatmak ve iş yapmakla geçirdik. Şimdi temeli sağlamlaştırmaya çalışıyoruz. O güven ortamını yapmaya çalışıyoruz.

"Futbolcuların kazandıkları para çok çok altında (Alt ligler)"

Türkiye'de futbol deyince hemen gözümüzün önüne gelen 20-30 tane bilindik oyuncu ve Süper Lig'deki oyuncular gelir. 3600 oyuncu içerisinde toplam 450 yakın oyuncudan bahsediyoruz. Bu oyuncuların yüzde 65-70'ini alt ligler diye tabir ettiğimiz 2. lig ve 3. ligler oluşturuyor. Ve dediğim gibi bu oyuncuların kazandıkları paralar çok çok altında ayrıca da anlaşılan rakamların bile neredeyse çok çok altında. İstisnai kulüper hariç.

"Avukat parası veremeyen futbolcuların var, biz burada devreye giriyoruz"

İstisnai kulüpler oklduğu zaman onlarada diyoruz ki; aman bu kulübe sahip çıkın aman destekleyin ki böyl kulüpler çoğalsın diye. Dolayısıyla o algının da değişmesi lazım. Alttaki oyuncu 50-60 bin lirayı 1 yılda zar zor almaya çalışırken yukarıdaki farkı görüyor doğal normal olarak. İnşallah işin gerçek tarafını göstermemiz lazım. Bir sorun yaşadığında avukat parası veremeyecek futbolcular var ve biz burada devreye giriyoruz. (AJANSSPOR)