Hamdi Akın kimdir, kaç yaşında ve ne iş yapar?

Akın Ungan
23.05.2024 - 01:01 | Son Güncellenme: 23.05.2024 - 01:04

Fenerbahçe'de başkan adayı olan Ali Koç'un yeni yönetiminde Hamdi Akın'ın da yer alması bekleniyor. Hamdi Akın kimdir, kaç yaşında ve ne iş yapar?

Hamdi Akın kimdir, kaç yaşında ve ne iş yapar?

AJANSSPOR HABER

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, seçimlerde tekrar aday olacağını açıkladı. Fenerbahçe'de başkanlık yarışı Ali Koç ile Aziz Yıldırım arasında geçecek.

Hamdi Akın Ali Koç'un yönetiminde

Ali Koç'un yeni yönetimine dahil olması beklenen isimler belli oldu. Hamdi Akın da Ali Koç'un yeni yönetiminde yer aldı.

Hamdi Akın kimdir?

Hamdi Akın, 17 Ağustos 1954 tarihinde, Hasan ve Hikmet Akın'ın üçüncü çocuğu olarak İstanbul’da doğdu. Liseyi Ankara Yenimahalle’de Mustafa Kemal Lisesi’nde okudu. Gazi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Hamdi Akın’ın iki kız ve bir erkek çocuğu bulunmaktadır.

Üniversite üçüncü sınıfta bir barakada; su, yakıt deposu ve kalorifer kazanı üreterek iş hayatına atıldı. Akın’ın ilk işi Ankara Emek Camii’nin kalorifer kazanı imalatı oldu. Sonrasında Ankara Rüzgarlı Sokak’ta inşaat malzemeleri ticareti üzerine bir mağaza açtı. 1976 yılında müteahhitliğe adım atarak kendi şirketi olan Akfen’i kurdu. 1980’li yıllarda genellikle altyapı olmak üzere, hastane ve okul işleri yaptı. 1986 yılında Kamu altyapı yatırımları alanında ilk işi ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle yapılan Antalya Havalimanı Terminal Binası oldu. Kayseri Erkilet Havalimanı, Çarşamba Havalimanı, Isparta Havalimanı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve Bursa Doğalgaz'ın müteahhitliğini yaptı.

1997 senesinde Tepe Grubu ile birlikte TAV’ı kurarak ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle yapılan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın ihalesini aldı.[3] 1999 senesinde Akfen bünyesinde bulunan havalimanı, inşaat, liman yapım, yatırım ve işletmeciliği başta olmak üzere enerji ve diğer altyapı yatırımları ile gayrimenkul yatırım projelerinin geliştirilmesi ve yapımı, deniz taşımacılığı, su ve atık su imtiyazları yatırım ve işletmeciliği konularında faaliyet gösteren tüm şirketleri Holding çatısı altında topladı.[4] Halen Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra 2005'ten bu yana TAV Havalimanları Holding’in de Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Senin için hazırladığımız haberler