Hamdi Yasaman'dan çarpıcı sözler! 'Galatasaray tarihinin en borçlu döneminde'

5 Nisan 2018 16:19- Son Güncelleme - 5 Nisan 2018 16:19
Google news abonelik

Galatasaray'ın eski ikinci başkanı Hamdi Yasaman, kulübün mali durumu ve UEFA'dan gelebilecek yaptırımlar hakkında çarpıcı ifadeler kullandı. Radyospor'da yayınlanan Spor Kazanı programında Özgür Sancar'a konuşan Yasaman şunları ifade etti

'Galatasaray tarihinin en borçlu döneminde'

"Başkanın az ceza alacağız değil hiç ceza almayacağız ifadesi olsaydı daha motive edici olurdu. Galatasaray'ın bu sezon borçları ödeyip, UEFA değerlerinin altına düşmesi lazımdı. Ayrıca SPK'nın öngördüğü bir durum var, 5 yıl üst üste zarar ederse Sportif AŞ imtiyazların kalması durumu var. Hesapların iyi olmadığını son genel kurulda gördük. Tarihimizin en yüksek borçluluk durumuna geldik. Riva satışına rağmen bu borçlar yükselmiş"

'Riva ve Florya projeleri UEFA için argüman olabilir'

"Riva ve Florya projelerinden beklenti var. Bu değerlerle durumun kurtulacağı öngörülüyor. Bu durum UEFA için dikkate alınacaktır. Bu bir argüman olabilir. Toki ihlaleleri var ama ilk gelen avans kötü kullanıldı. Galatasaray gelen parayı doğru kullanmadı. Bunu iskonto ettirdi yada piyasa tabiri ile kırdırıldı. İskonto faizi ödendi. Burada para eksik alındı. Hemde 160 milyon TL. Gelen paranın neredeyse 3'te 1'i alınamamış oldu. Buradan bir kısım borç olarak ödendi futbolculara. Geri kalan kısım ise diğer borçlara ödendi. Sermaye arttırımı olarak avans verdi. Kredi imkanları açıldı ama tekrar kredi alındı. Bu krediler ile alınan paranın üzerinde borç oldu.

'Galatasaray iyi takım yaptı ama böyle bir takım yapacak serbestlikte değildi'

"Borç ödemek için Florya ve Riva satıldı ama o para ile takım yapıldı. UEFA kriterleri varken böyle bir takım yapmak doğru mu? Tribün tabii iyi takım ister. Şampiyon oldunuz ama men ederlerse perişanlık olur. Transfer yasağı gelebilir. İyi takım yapıldı ama böyle bir takım yapacak serbestlikte değildi. Bu panik zaten Özbek yönetimini seçime götürdü. Lucescu zamanında çok ucuz bir takımla şampiyon olundu. Tabii benim hoşuma gidiyor Gomis'i izlemek ama paranız varsa Dünya seyahatine çıkarsınız."

'Bana göre Dursun Bey aday olmamalı'

"Galatasaray'ın geleneklerinde kol kırılık yen içinde kalır. İbra etmek her şey tamam demek değil. Bana göre Dursun bey aday olmamalı. Bu kadar önemli bir durum varken baskın seçime gitmek ve tecrübesiz bir yönetime kulübü bırakmak. Mete İkiz'i kadroya alarak doğru bir karar aldı başkan. Hesapları en iyi bilen bir kişidir. İyi bir sunum yaptılar ama UEFA tatmin eder mi bilemiyorum. Gönlümüz çıkmaması yada az bir ceza çıkması. Galatasaray'ın durumu çok olumlu değil öyle bakmıyorum. Transfer yasağı gelebilir. Ekomonik olarak gelebilir ceza. Satılan oyuncular var diyor Dursun bey ama doğruyu söylemiyor. İşte rakamlar ortada. Borç 600-700 milyon iken 950 milyon olmuş. Şampiyon olamazsak gelebilecek paradan olma durumu var. Bu sene şampiyon olmamız gerekiyor. Başakşehir'in şansı olduğunu da düşünüyorum. "