AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Hamilton: "Ya pite gelmemeliydim, ya da daha erken gelmeliydim"

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 10 Eki 2021 - 20:14 / Son Güncelleme : 10 Eki 2021 - 20:25

Mercedes pilotu Lewis Hamilton, ıslak zeminde gerçekleştirilen Türkiye GP'de aldıkları sonucun ardından stratejik açıdan hata yaptıklarını düşünüyor.

Hamilton: "Ya pite gelmemeliydim, ya da daha erken gelmeliydim"

AJANSSPOR - HABER

Formula 1 İstanbul yarışı harika bir mücadaleyle bitti. Bottas birinci başladığı yarışı birinci tamamlarken Hamilton uzun süre ilk üçe girmek için mücadele etti fakat rakiplerini geçemedi. Hamilton yarış sonunda ekibiyle konuşurken 'Pit stopa girmemeliydik, size söylemiştim!' diyerek isyan etti. Verstappen 2, Perez 3. olurken, Hamilton ise yarışı beşinci sırada tamamladı.

Hamilton yarışın son anlarında telsizle irtibatını kesti. Max Verstappen yarışı ikinci sırada bitirerek genel sıralamada Lewis Hamilton'un üstüne çıktı ve birinciliğe oturdu.

Formula 1'de Türkiye Grand Prix'sinin ardından pilotlar klasmanında Red Bull pilotu Max Verstappen, takımlar klasmanında ise Mercedes ilk sırada yer aldı.

Şampiyonluk mücadelesi verdiği Mercedes pilotu Lewis Hamilton'ın 2 puan gerisinde İstanbul'a gelen Hollandalı Verstappen, rakibinin 6 puan önünde Türkiye'den ayrıldı.

 "Ocon'un tek set lastikle tamamladığını duydum"

Pite gelerek pozisyon kaybetmesi nedeniyle hayal kırıklığı yaşayıp yaşamadığı sorulduğunda Hamilton, "O esnada bilmiyordum ancak 1 sıra kaybedebileceğimi tahmin ediyordum. Arkamdakiler 15 saniye gerideydi ancak pit stop toplamda 24 saniye sürüyordu. Bu yüzden bir sıra kaybedebileceğimi biliyordum. Ocon'un tek set lastikle tamamladığını duydum. Sanırım ben de bitirebilirdim." şeklinde cevap verdi.

Hamilton, yarış içerisinde pite gelecekse daha erken gelmesi gerektiğini, 8 tur kala pite gelerek hata yaptığını söyledi.

"Bu kayma sürecinde neredeyse 4 sıra kaybediyordum"

Hamilton, "Lastik dişleri bitmişti, bu durumda ne kadar daha gideceğini bilmiyorsunuz. Bu durumda lastik ömrü açısından endişeleriniz oluyor. Ancak diğer taraftan sonunda gerçekten hızlı değildim. Yol tutuşunun düşük olması nedeniyle zorlanıyordum. Neden böyle oldu emin değilim. Arkamdakilere karşı performans kaybediyordum. Şu anda geriye dönüp baktığımızda, ya pistte kalmalıydım ya da çok daha erken pite gelmeliydim. Yarışın bitmesine 8 tur varken pite geldiğinizde, kuruyan pistte hızlı bir şekilde lastikleri orta lastiğe dönüştürmek için aşındırma konusunda zamanınız kalmıyor. Bu kayma sürecinde neredeyse 4 sıra kaybediyordum. Biraz hayal kırıklığı yaşadım ancak durum bu. Üçüncü olmak iyi hissettirdi ve o pozisyonu koruyabilsem iyi olacaktı. 11.likten gelip harika bir sonuç alabilirdim. Beşincilik daha kötü ancak daha da kötüsü olabilirdi." dedi.