AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Hamit Altıntop olayının perde arkası!

İlk Yayınlanma : 13 Şub 2021 - 16:55 / Son Güncelleme : 13 Şub 2021 - 20:28

Futbol kariyerinde Schalke, Bayern Münih, Real Madrid ve Türkiye'de Galatasaray formalarıyla hafızalara kazınan Hamit Altıntop, TFF yöneticilerinden biri durumunda. Hamit Altıntop'un istifa ettiği gündeme geldi. TFF'de nasıl bir yapı var, hangi yöneticiler daha önce eski kulüpleri sebebiyle tepki gösterip ayrıldı? Erdal Cömert analiz etti.

Hamit Altıntop olayının perde arkası!

Erdal CÖMERT-ANALİZ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yönetiminde İcra Kurulu üyesi ve Ümit Milli Takım ve Genç Milli Takımlar Sorumlusu olarak görev yapan Hamit Altıntop'un istifa ettiği iddiasına dair haberler spor gündemine tabiri caizse bomba gibi düştü. Haberin internette hızla yayılmasından sonra Altıntop, TFF Başkanı Nihat Özdemir'in medya danışmanı Ersin Düzen'e yaptığı açıklamada, istifa iddiasını yalanladı.

Hamit Altıntop ile ilgili iddia neydi?

Altıntop'un istifa ettiği iddiasının yer aldığı haberlerde, gerekçe olarak Galatasaray yönetiminin duyduğu rahatsızlıklara vurgu yapılıyordu. İddialara göre Altıntop, Galatasaraylı Arda Turan'a verilen 2 maçlık ceza ve Oğulcan Çağlayan'a verilen 1.2 milyon Euro'luk ve 3 maçlık men cezası nedeniyle istifa kararı aldı...

Mustafa Cengiz, "TFF böyle yönetilmez" dedi

Peki perde arkasında neler yaşandı? Ajansspor olarak konuyu araştırdık. Evet, ortaya atılan iddialarda gibi Galatasaray yönetimi Arda Turan ve Oğulcan Çağlayan kararlarından dolayı rahatsız. Zaten başkan Mustafa Cengiz, bu hafta içerisinde düzenlediği iki basın toplantısında da net ve sert bir şekilde ortaya koydu. Cengiz, "Böyle TFF yönetilemez" diyerek, rest de çekti.

Yönetimde 4 büyükler kontenjanı

Bilindiği üzere TFF yönetimlerinde yer alan isimlerin aynı zamanda kulüp geçmişleri var. Çoğu aynı zamanda bir kulübün üyesi, hatta eski yöneticisi olabiliyorlar.

Bizzat başkan Özdemir, yıllarca Fenerbahçe'de ikinci başkanlık yaptı. Önceki yıllarda bilindiği üzere Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören de TFF Başkanı oldu. Hasılı, bu konuda çok sayıda örnek var.

TFF yönetimi nasıl oluşuyor?

Ali Dürüst, hakemlere kızdı bıraktı

Hatırlanacağı üzere Yıldırım Demirören döneminde TFF Başkanvekili olan Ali Dürüst, Kasım 2018'de görevinden istifa etmişti. Yıllarca Galatasaray'da yöneticilik yapan Dürüst, istifasına dair kamuoyuna bir gerekçe belirtmese de medyada yapılan yorumlarda Galatasaray-Konyaspor maçındaki tartışmalı penaltı kararının ayrılıkta etkili olduğu vurgulanmıştı.

Erdal Bahçıvan fikir ayrılığına düştü, bıraktı

Özdemir yönetiminde yer alan ve Galatasaraylı kimliğiyle bilinen Erdal Bahçıvan da pandemi sürecinde liglerin ertelenmesi kararı nedeniyle yönetimle fikir ayrılığına düşerek istifa etmişti. Bahçıvan, liglerin ertelenmesini savunmuş ama TFF Başkanı'nın buna tepki gösterdiği dile getirilmişti. Ancak Bahçıvan'ın istifasından kısa süre sonra liglerin ertelendiği de açıklanmıştı. Bahçıvan, Fatih Terim'e verilen cezanın 19.05'te açıklanmasına da tepki göstermişti.

İsmail Erdem, Terim cezasına isyan etti

Aynı şekilde yönetimde yer alan bir başka Galatasaraylı isim İsmail Erdem de Eylül 2019'daki toplantıda Fatih Terim'e verilen cezalara sert tepki göstermişti. Toplantıda yönetimde çıkan sert tartışmalar, 16 Eylül 2019'da Hürriyet gazetesinde tüm detaylarıyla yer almış ve yalanlanmamıştı. İşte Galatasaray yönetimi, Dürüst, Bahçıvan ve Erdem'in ortaya koyduğu tepkinin benzerini Altıntop'tan bekledi.

Altıntop'tan beklentiye karşılık gelmedi

Arda Turan ve Oğulcan Çağlayan kararlarından sonra Galatasaray cephesi de eski oyuncuları Hamit Altıntop'un bir tepki vermesi konusunda beklenti içine girdi. Altıntop, beklentiye cevap verse elbet TFF yönetimi de sıkıntıya girecekti. Ancak Altıntop, sarı kırmızılıların bu yöndeki beklentilerine bir karşılık vermedi. Çünkü Altıntop, Galatasaray'da futbol oynasa da futbola ve yönetimine bakışı bir çok kişiden farklı. Altıntop, kendisini TFF yönetiminde bir kulübün temsilcisi olarak görmüyor.

Altıntop'un profili farklı

TFF yönetiminin icraatlarını değerlendirirken de herhangi bir kulübün rahatsızlıklarına göre değil, kendi prensiplerine göre hareket ediyor. Uluslararası ve milli takım kariyerini de göz önünde bulunduran Hamit Altıntop, objektif bir tutum sergilemeye çalışıyor. Açıkçası, Altıntop, özellikle dört büyüklerin, TFF yönetiminde yer alan üyelere karşı girdiği beklentilere cevap verecek bir profil değil...