AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Hamit Altıntop, Tolunay Kafkas'a Mı Mesaj Verdi?

Ajansspor Editör
İsa Kethüda
İlk Yayınlanma : 28 Ara 2021 - 16:05 / Son Güncelleme : 28 Ara 2021 - 19:28

TFF Milli Takımlardan Sorumlusu Hamit Altıntop, "Başarılı ülkelerden destek almalıyız" dedi. Altıntop, Tolunay Kafkas'a mesaj mı verdi? İşte detaylar.

Milli takımlardan sorumlu yönetici olduktan sonra ilk iş olarak Stefan Kuntz'u getiren Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulü Üyesi Hamit Altıntop, Türkiye'de yetenek değil, eğitmen sorunu olduğunu açıkladı. Altıntop, bu nedenle yurtdışından destek almaları gerektiğini söyledi. Uzun zamandır milli takımların altyapısına da operasyon yapacağı konuşulan Altıntop'u 4. Türkiye Spor Zirvesi'nde yaptığı konuşmadaki bu tespitleri, Ümit Milli Takımı'ın teknik direktörü Tolunay Kafkas'a yönelik bir mesaj mı sorusunu akla getirdi. Ümit Milliler'de iyi sonuçlar alamayan Kafkas, kamouyonda sıkça eleştiriliyor. Altıntop, başarılı ülkelerin eğitmene yatırım yaptığını vurgulaken, Türkiye'de bilime yer verilmediğini kaydetti. 

"Eğitim kısmında hiçbir şekilde bilime önem vermiyoruz"

"Maddi-manevi imkanların arttığı ortamda maalesef Türkiye spor alanında günden güne kan kaybediyor ve geriye gidiyor." diyen Altıntop, "Bunun nedenlerinden biri biz yöneticileriz. Çünkü belirlediğimiz bir strateji yok. Eğitim kısmında hiçbir şekilde bilime önem vermiyoruz. Futbolda son senelerde milyar dolarların harcandığı bir ortamda, biz maalesef maneviyatımızı da kaybetmişiz. Çok fazla karamsar olmak istemiyorum. Bunlar olabilir diye düşünüyorum. Yanlışlar olacaktır. Bunlarda her paydaşın sorumluluğu vardır." diye konuştu.

"Kolektif hareket etmemiz gerekiyor"

Sorunların çözümlerinin tartışılması gerektiğini belirten Altıntop, "Futbolda başkanlarımızın saha içine daha çok değer vermeleri, doğru tercihler yapmaları ve doğru profesyonelleri getirip, onları en iyi şekilde desteklemeleri gerekiyor. Üzülerek söylüyorum ki bu süreci hızlandırmak için Türkiye'de dışarıdan, başarılı ülkelerden destek almamız gerektiğine inanıyorum. Yetenek konusunda hiçbir eksiğimiz, sıkıntımız yok. Ondan yüzde yüz eminim. Ancak bireysellikten çıkmamız lazım. Kolektif hareket etmemiz gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Başladıkları nokta neresiydi biliyor musunuz?"

Altıntop, futbolda Belçika, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerin son yıllarda çok ilerlediğini belirterek, "Başladıkları nokta neresiydi biliyor musunuz? Hoca, teknik direktör ve eğitmen, bunlara yatırım yaptılar." şeklinde konuştu.

"Biz mahallede, sokaklarda futbola gönüllü başladık"


Altıntop, sözlerini şöyle tamamladı:

"Altyapı konuşuluyor ama altyapıyı yapan üst yapıdır. Burada bireysel tercihlerden ziyade, istişare kurumlarının kurulması gerekiyor. Buraya akademisyenleri dahil etmemiz gerekiyor. Ölçme sisteminin girmesi gerekiyor. Biz mahallede, sokaklarda futbola gönüllü başladık, severek başladık. Bunların tekrar geri kazandırılması lazım. Hiç beklentinin içinde olmadan sadece kültürünü, sevgisini ve inandırıcılığını sağlamamız gerek. Biz bunu başarabiliriz. Bunun için çalışıyoruz, başlangıç yaptık. İnanıyorum ki gelecek üç-dört senede bunların meyvelerini yemeye başlayacağız inşallah."

Sıra altyapıya gelecek 

A Milli Takım'a Stefan Kuntz'u getiren Hamit Altıntop'un 2022 Dünya Kupası elemelerindeki play-off maçları öncesinde milli takımın altyapısında da geniş çaplı bir yeniden yapılandırma operasyonu yapması bekleniyor. Uzun zamandır önce altyapıların röntgenini çekmek için çalışmalar yaptıran Altıntop'un, Ümit Milli Takım başta olmak üzere diğer yaş gruplarında yeni isimleri göreve getirmesi bekleniyor.