AjanssporAjansspor uygulamasını indir

'Hande Sümertaş, kamera açısını da reji odasını da bilmez'

İlk Yayınlanma : 20 Şub 2021 - 12:06 / Son Güncelleme : 20 Şub 2021 - 18:47

Fenerbahçe ile beIN Sports arasında yaşanan gerginlikte yeni gelişme… Sarı-lacivertlilerin tişörtlü protestosuna uğrayan yayıncı kuruluşun spordan sorumlu grup başkanı Rashed Al-Marri, tartışılan konulara tek tek açıklık getirdi. Al-Marri, Fenerbahçe’ye çok konuşulacak yanıtlar verdi. İşte detaylar…

AJANSSPOR-HABER

Digiturk Spordan Sorumlu Grup Başkanlığı görevine gelen Rashed Al-Marri, beINSports'un çalışma yöntemlerini anlatmak üzere medyada başlattığı görüşmelere devam ediyor. Daha önce dijital medya mensuplarıyla biraraya gelen Marri, son olarak da Sözcü gazetesini ziyaret etti. Marri, bu ziyarette çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

VAR merkezinden geldiğinin altını çizdi

Hiçbir kulübün taraftarı olmadıklarını kaydeden Marri, buna karşın yine de algıyı değiştiremediklerini söyledi: "Ne yaparsak yapalım bir tarafa yakın gibi gözüküyoruz. ‘beIN Sports içinde bir öyle bir yapılanma var ki bazı kulüpleri destekliyormuş' gibi yorumlar alıyoruz. Bunlar komplo teorisi. ‘Kanıt sunun' diyoruz veremiyorlar." VAR çizgisinin beINSports'un çizmediğini hatırlatan Marri, görüntülerin TFF'nin Riva'daki VAR merkezinden geldiğinin altını çizdi.

 

Biz kulüplere niye 4-3-3 ile çıkmadınız demiyoruz!

Kulüp başkanlarının kendilerini aradığını söyleyen Marri, "Kulüp başkanı bizi arayıp ‘Niye bu faul pozisyonunu vermediniz' diyor. Belki o, pozisyon için önemli olabilir ama benim izleyicilerim için değil. Futbol idarecisi olmakla taraftar olmak arasına set çekmek lazım. Herkesi dinledik ve yeni bir kural tablosu oluşturduk. Prosedürleri uygulayıp insan etkisini aza indirmeye çalışıyoruz. Bazen kulüpler diyor ki ‘Neden bu pozisyonu şu açıdan vermediniz?' Biz gidip kulüplere ‘Niye 4-4-2 ya da 4-3-3 çıkmadınız maça' demiyoruz. Kazanıp kaybedeni biz belirlemiyoruz" dedi.

Kimse benim kovulmamı isteyemez

Bir dönem Galatasaray'da teknik direktör Fatih Terim'in ileteşim danışmanlığını yapan ve ardından beINSports'a geçen Hande Sümertaş'a özellikle Fenerbahçeliler büyük tepki gösteriyor. Sarı lacivertlilere göre Sümertaş, maç yayınlarına müdahale ediyor, reji odasına giriyor ve hangi görüntülerin tekrarlanacağını, hangilerinin özetlere konulacağını belirliyor. Rashed Al-Marri bu iddiaları da yalanladı: "Hande Sümertaş kamera açısıyla, reji odasının ne olduğunu bile bilmiyor. Onun sadece spor içeriklerinin alımıyla ilgili bir görevi var. Bizim objektif olmama gibi bir durumumuz asla olamaz. Bir yandan da benim sunucuma, muhabirime günaşırı baskı yapamazsınız. Benim basın özgürlüğümü elimden almaya çalışıyorsunuz. Kimse şirketimizden birinin kovulmasını isteyemez. Tehdit ettiğiniz boykot kampanyası sizi sıkıntıya düşürür, parayı kesersek size gelecek para azalmış olur."

 

Maçlar statta değil medyada oynanıyor!

Maçların statlarda değil medyada oynandığını savunan Marri, "Bence asıl problem bu. Gizli ajandaları, farklı hedefleri, algılarını ekrana yansıtmak yerine biz oturup futbol konuşuyoruz. Yorumcularımız analitik şekilde futbol konuşuyor. Problemin büyük kısmı kulüp başkanlarının kısa bir süre için seçiliyor olması. Kısa vadeli planları var bu yüzden. TFF, yayıncı kuruluşa diğer kulüplere saldırıyorlar ama asıl problemleri bankalarla" diye konuştu.

Kaçak yayının arkasında büyük kuruluşlar var

Türkiye'nin Çin'den sonra kaçak yayınlarda ikinci sırada bulunduğunu kaydeden Marri, "Yüzde 85'ini durdurduk ama bu aksiyonların arkasında bayağı büyük kuruluşlar var. Düzgün şekilde mücadele edilmezse futbol ekonomisi küçülecek. Yeni yayın ihalesi olduğunda aksiyonumuzu alacağız. Burada 2 milyar dolarlık yatırım yaptık. Biz uzun soluk için buradayız. ödemeyi hiç durdurmadık. Oynanan maç başına geçildi sadece" dedi. Kendileri için iyi olanın Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un iyi olması olduğunun altını çizen Marri, "Eğer bu takımlar iyi olursa iyi bir ligimiz olur. Günün sonunda bu dört takım ya da başka birinin şampiyon olması bizi ilgilendirmez" dedi.

Küfürlü tezahürattan ötürü 2 kişiyi çıkardık

Karagümrük-Konyaspor maçında yayına Fenerbahçe'ye küfür edilen tezahüratın verilmesine konusuna da açıklık getiren Digiturk Spordan Sorumlu Grup Başkanı Rashed Al-Marri, "Maçlar seyircisiz olunca yapay sesler devreye soktuk. Karagümrük yeni çıktığı için ilk maçlarından birkaç ses koyduk. Çok zor duyulan sesler var. Ağustos’tan beri kullanıdığımız sesi Aralık'ta tespit ettik. Maalesef iki arkadaşımız görevinden oldu ve özür diledik. Özrümüzü, açıklama saat 19.05'te yapılmış diye beğenmediler" dedi.

Tişörtleri çıkartın istediğinizi söyleyin

Fenerbahçe'nin 'beFAIR' tişörtleri giyerek, beINSports'u adil olmaya çağırdığı eylemine de cevap veren Marri, "Fanatik Fenerbahçelilerin olduğunun farkındayız. Biz bir iki hafta bekleyelim dedik. Ama bir noktadan sonra siz bizim logomuzu illegal şekilde kullanırsanız bu problem olur. Londra'daki hukuk kanadımız bu işe el koyabilir. Tişörtleri çıkarın, ne söylemek istiyorsanız söyleyin hiçbir problem yok. Bazı şeylerin ihlalini yapmayalım artık. Yüzde yüz olmasa da bazı şeyleri aştığımızı düşünüyorum" diye konuştu.

Fenerbahçe taraftarları kızgın

Marri'nin açıklamalarından sonra Fenerbahçe taraftarları Twitter'da #beinsportsiptal etiketiyle tweetler atmaya başladı ve tepkilerini göstermeye devam ediyor.