Fenerbahçe yöneticisinden TFF'ye: "Önce onlar küçülsün de görelim"

Fenerbahçe'den yeni harcama limiti konusunda tepkiler gelmeye devam ediyor. Yöneticilerden Alper Pirşen, harcama limiti konusunda Türkiye Futbol Federasyonu'nu eleştirdi. Pirşen, "Harcama limiti 1.5 senedir uğraştığımız bir garabet" yorumunda bulundu.
5 Ağustos 2020 13:01- Son Güncelleme - 5 Ağustos 2020 13:24
Google news abonelik

AJANSSPOR-HABER

Türkiye Futbol Federasyonu, kulüplerin 2020-21 sezonu harcama limitlerini açıklamıştı. Yeni limitlerin açıklanmasının ardından Fenerbahçe taraftarları tepki göstermiş ve kulüpten de sert bir açıklama gelmişti. Fenerbahçe yöneticilerinden Alper Pirşen de sosyal medya hesabından açıklamalar yaptı ve Türkiye Futbol Federasyonu’nu eleştirdi.

"1.5 senedir uğraştığımız ve muhatap bulamadığımız bir garabet"

Bir anda küçülmenin mümkün olmadığını dile getiren Alper Pirşen limit krizi konusunda karşılarında muhatap bulamadıklarını söyledi.

Pirşeni, "Limit krizi 1,5 senedir uğraştırılan ve maalesef konuyu anlayan muhatap bulamadığımız bir garabet. Limitlerle ilgili mantığı, şu an aşırı şişkin futbol piyasamızı yavaşça söndürmek yerine, patlatmak üzerine kurdular. Dolayısıyla zayıflama denen şey, ölüm diyetine dönüştü. Örnek alınan modelin tüm mantığı ve kimyası bozularak gecekondu bir düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeyi yapanlar, finans ne kadar bilirler takdir edemem ama hukuk ve spor bilmediklerini kolayca söyleyebilirim. Şu anki yapıda bir oyuncu tescil edebilmek için önce limitin altına kadar tüm oyuncu sözleşmelerinden kurtulup, sonra da ulaştığınız rakamla limitiniz arasındaki fark kadar maliyetle oyuncu tescil edebiliyorsunuz. Peki mevcut oyuncu sözleşmelerinden kurtulmak nasıl mümkün olacak? Bir futbolcu kendi gitmek istemedikçe sözleşmesinden çıkmanın maliyeti sözleşme bedeli kadar. Dolayısıyla istesen de bir anda küçülmek mümkün değil" dedi.

"Garabeti Fenerbahçe üzerinden denemeye kalkma!"

Pirşen, uygulanamayacak bir garabetin Fenerbahçe üzerinden denemeye kalkılmaması gerektiğini şu sözlerle vurguladı: 

Fenerbahçeli yönetici, "Biz Fenerbahçe olarak zaten sportif sıkıntılar pahasına iki senede %30’dan fazla küçülmüşüz. Şu anda 5 tane Eljif Elmas gibi yetenek bulsak, toplam maliyetleri mevcut bir oyuncumuzun sözleşmesi kadar ve potansiyel getirileriyse 80-90 milyon Euro desek, biz bu potansiyel değerlere lisans çıkarıp oynatıp satamıyoruz. Altyapıya yöneldim genç 3-4 oyuncumu makul rakamlarla profesyonel yapayım desen yine aynı dert, kaldı ki altyapı ucuz futbolcu kaynağı değil, yüksek aidiyetli değer demek (Barcelona’nın en pahalı oyuncusu altyapı mahsulü Messi).

Altyapı oyuncuya erişimi kolaylaştırır, bedava oynatma hakkı vermez. Dolayısıyla bu yol da tıkanınca, geriye 6-7 kişilik bir takımla ligi bitirmekten başka yol kalmıyor! Yeni ve uygun değerler yaratıp satamazsam, borçlarımı nasıl ödeyeceğim? Bu nasıl bankacılık? Alacaklı bu şekilde mi düşünür? Siz hiç işyeri kapanıp da borcunu ödeyebilen esnaf gördünüz mü? Tabi unutmadan bugün bize yansıtılan ve akla mantığa sığmayan ana para ödeme yükünü, 2 sene sonra yeniden yapılanma anlaşması uyarınca tek kalemde borcun %80'ini (bazıları için 1-1,5 Milyar TL) ödemek zorunda kalacak kulüplere uygulamaya kalktıklarında bu kulüplerin limitler eksi çıkacak.

Bu da şu anlama geliyor: sezonun başında puan silme cezası veya daha fazlasını alacağın garanti! Kaçına uygulayabileceksin? O tarihteki yayıncın buna ne der veya yayıncı bulabilir misin bu lige? Bu dolayısıyla o gün uygulayamayacağın bir garabeti Fenerbahçe üzerinde denemeye kalkma! Ligi ve tarihi şekillendirmeye kalkma! Rekabeti düzenle, yarışmayı şeffaflaştır ama ligin terazisiyle oynamaya kalkma!"

"Bindiği dalı kesiyorlar"

TFF'nin kendi bindikleri dalı kestiğinin altını çizen Alper Pirşen, açıklanan yeni limitle birlikte transferde sıkıntı yaşanacağını ve kulüplerin takım kurmakta çok zorlanacağını ifade etti.

Sarı-lacivertli yönetici, "Bu işin sportif ve hukuki sorunlarının en basit örneklendirilmeleri. Bir de ciddi bir strateji sorunu var. İki sene içinde yayın ihalesi olan ligin balonunu planlı söndürmek yerine patlatırsan, hangi yayıncıdan mevcut ihalenin yarısını veya üçte birini alabileceksin? Anadolu kulüplerinin limitlerinin yarısından çoğu bu gelire bağlıyken, ikinci bir limit daralması daha yaşanacak, en iyi ihtimalle 20-30 milyon TL’ye kim hangi takımı kurabilecek?" diye konuştu.

TFF'ye mesaj: "Önce onlar küçülsünler de görelim"

TFF'ye mesaj: "Önce onlar küçülsünler de görelim"

Pirşen, Türkiye Futbol Federasyonu'na da yüklendi. Fenerbahçe yöneticisi, "TFF küçülün derken örnek olmalı. Önce onlar makul şekilde küçülsünler de görelim" görüşünü savundu. 

Alper Pirşen, "150-200 milyon Dolar ödeyen bir yayıncı bulsan o şirket 20-30 milyon TL’lik takımlar ve kaltesi düşük lig için o parayı dahi öder mi? tabi unutmadan, bu şişkin harcamalı lig ve bu sayede yapılan kallavi yayın sözleşmesi sayesinde lüks tesislerde, yıllardır gereksiz sayıda ve pahalı personel çalıştıran TFF tüm bu gelirler düşünce maaşları nasıl ödeyecek? (Para cezalarıyla mı?)

Riva’da sponsorlarca sağlanan yüzlerce lüks araba kalır mı? Benzinleri dolar mı? Bol keseden harcamalar ne olacak? TFF küçülün derken örnek olmalı, önce onlar makul şekilde küçülsünler de görelim. Bana böyle bir anda küçül diyebilmesi için, TFF kapıdaki arabalar yerine bisiklete binmeyi, havalı lüks tesisler yerine Leventte bir apartman dairesine taşınmayı ve kadrosunu da maksimum 50 kişiye düşürmeyi başarmalı. Zaten bu bilinçsiz strateji (!) ile varacakları nokta da bu! Yani kendi bindikleri dalı kesiyorlar...  Söylenecek o kadar çok şey var da, bilenler zaten anlıyor. Ama esas bilmesi, anlaması gerekenler ya kapasitesizlikten, ya ilgisizlikten, ya da gerçekten işlerine gelmediğinden anlamıyor! Duvara anlatsak şimdiye kadar haklısınız derdi." diyerek sözlerini tamamladı.

"Bu uygulamayı hukuk çerçevesinde bir şekilde deleceğiz"

Öte yandan Haber Global'e konuşan Pirşen, Tahkim Kurulu'na gideceklerini vurgulayarak, "Transferle ilgili çalışmalarımızı yaptık. Bazı oyuncularımızla görüşüp anlaştık.
Taraftarlarımızın kaygısı olmasın. Komedi diyebileceğimiz bu uygulamayı hukuk çerçevesinde bir şekilde deleceğiz. Fenerbahçe'ye yakışan transfer için elimizden geleni yapacağız.

Tek sürpriz limitimizin pozitif çıkması. Normalde negatif çıkması gerekiyordu. Ancak Tahkim Kurulu'na başvuracağız. Bu işin çok farklı boyutları var tabii" şeklinde konuştu.

Yarım metreden öyle bir gol kaçırdı ki...