Hem Süper Lig'de hem 2. Lig'de kulüp başkanı

18.09.2020 - 10:27 | Son Güncellenme: 18.09.2020 - 10:44

Özellikle hakem yönetimlerine karşı verdiği tepkilerle kamuoyunun gündemine gelen Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal, aynı zamanda bir başka profesyonel kulübün de başkanlığını yürütüyor. İşte 2009 yılına kadar futbolla hiç ilgisi olmayan Kartal'ın spor dünyasındaki yöneticilik görevleri...

AJANSSPOR-HABER

Özellikle hakem yönetimlerine karşı verdiği tepkilerle kamuoyunun gündemine gelen Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal, aynı zamanda bir başka profesyonel kulübün de başkanlığını yürütüyor.

Bir şirket statüsündeki Rize'nin ortağı ve başkanı olan Kartal, Ankara'da bulunan Etimesgut Belediyespor Kulübü'nün de başkanı.

Etimesgut, 2. Lig Beyaz Grup'ta yer alıyor.

Kartal'ın başka şapkaları da var. Hasan Kartal ayrıca Türkiye Boks Federasyonu Başkanvekili ve de Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkan Yardımcısı...

Aynı anda iki kulübü yönetebilir mi?

Peki Kartal, iki ayrı profesyonel takımın başkanlığını yürütmesi hukuken bir sorun teşkil ediyor mu? Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız spor hukuku uzmanı Avukat Emin Özkurt, iki ayrı kulüpte başkanlık yapmanın önünde doğrudan bir yasak olmadığını belirtiyor. Ancak Özkurt, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) statüsünün 76. maddesine de dikkat çekiyor.

Özkurt, "Bir kişinin iki ayrı profesyonel kulüpte başkanlık yapmasına doğrudan bir yasaklama olmasa da TFF statüsünün 76. maddesinin 6. fıkrası uyarınca, hiçbir gerçek veya tüzel kişi (holding, şirketler ve bağlı kuruluşları dâhil) herhangi bir müsabaka ya da turnuvanın dürüstlüğünü herhangi bir biçimde zedeleyecek şekilde, birden fazla kulübü yönetemez veya kontrolünü elinde bulunduramaz. Bu noktada bahsi geçen iki kulüp aynı ligde olmasa da Türkiye Kupası'nda aynı turnuvada bulunacaklardır. Takımların birbiriyle eşleşme ihtimalleri halinde adil rekabet ve turnuvanın dürüstlüğü zarar göreceği için burada TFF statüsüne aykırılık gündeme gelebilir" dedi.

Buna göre Rizespor ve Etimesgut'un aynı ligde yer alması veya Türkiye Kupası'nda rakip olmaları halinde Hasan Kartal'ın bir şapkayı tercih etmesi gerekecek. Bugüne kadar iki kulübün de yollar çakışmadığı için Kartal, bir tercihle karşı karşıya kalmadı.

'Silahım olsa hakemi vururdum'

Kartal, önceki sezon Çaykur Rizespor-Galatasaray maçından sonra hakeme yönelik yaptığı açıklamada "Silahım olsa vururdum" deyince gündemin bir numaralı ismi oldu. Kartal'a bu sözlerinden ötürü sadece 11 gün hak mahrumiyeti verildi. Kartal, bu sezon Fenerbahçe ile oynadıkları açılış maçından sonra da hakem için "Bunu sokaktan mı bulup getirmişler" ifadesini kullandı. Yine disipline verilen Kartal'a 24 bin lira para cezası verildi.

2009'a kadar futbolla hiçbir ilgisi yoktu

Harita mühendisi olan Hasan Kartal, Kartallar Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı'nü yürütüyor. Geçen yıl Sözcü'ye verdiği röportajda 2009'a kadar futbolla hiç ilgisi olmadığını ama kulüp yönetmek için futboldan anlamaya gerek olmadığını; doğru yöneticileri bulmanın yeterli olduğunu söylemişti.

Etimesgut'ta borçtan sorumlu

Kartal, henüz Çaykur Rizespor'un başkanvekiliyken Anadolu Ajansı'na verdiği bir röportajdaysa başkanlığını yaptığı Etimesgut'ta başkan ve yöneticileri kulübün borçlarından sorumlu hale getirtiklerini söylüyor:  "Tüzüğümüze ‘kulübün borçlarından yönetim sorumludur’ maddesi ekledik. Buna göre başkan yüzde 60, yönetim kurulu üyeleri de yüzde 40 olmak kaydıyla kendi dönemlerindeki borçlardan sorumlu. Bu madde yönetmelik şeklinde tüm kulüplere uygulanırsa Türk futbolu kurtulur."

'Rize'ye başkan olursam' demişti ama...

Aynı röportajda Kartal, Rizespor'da aynı kriterin olmadığını ama başkan olsa tüzüğü değiştireceğini de kaydediyor: "Şu anda zor. Süper Lig kulüplerinin tamamına bu maddeyi koymanız lazım. Çünkü bu maddeyi koyduğunuzda Çaykur Rizespor’u belli şekilde kısıtlarsınız. Bütçeni kısıtlayacaksın, her şeye dikkat edeceksin. Rakiplerin ise borçlanarak daha iyi sporcular alacak. Rekabette sıkıntı yaşanır. Ancak Çaykur Rizespor’un başkanı olsam, bu maddeyi koyarım. Bu maddeyi koyduğunuzda yöneticilerde de bir temizleme oluyor. Sadece hava yapmak için gelen yöneticiler kalmıyor. Herkes elini taşın altına koymuş oluyor."

Hasan Kartal 24 Eylül 2018'den bu yana Çaykur Rizespor Başkanlığı görevini yürütüyor. Kartal, bugüne kadar başkan ve yöneticileri borçtan sorumlu tutan tüzük değişikliğini henüz yapmış değil.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
İzlemeden Geçmeyin
Senin için hazırladığımız haberler