AjanssporAjansspor uygulamasını indir

"Her iki takıma da bir şey kazandırmayan bir derbi"

İlk Yayınlanma : 14 Nis 2019 - 21:20 / Son Güncelleme : 15 Nis 2019 - 00:20

beIN SPORTS yorumcularından Tugay Kerimoğlu, Önder Özen, Metin Tekin ve Tümer Metin, Fenerbahçe-Galatasaray derbisinin ardından değerlendirmelerde bulundu.

Kerimoğlu, Özen, Tekin ve Metin'in açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

TUGAY KERİMOĞLU: Maçın adamı Fenerbahçe adına Eljif Elmas, Galatasaray adına da Onyekuru'ydu.

İlk yarı ve ikinci yarı ayrı senaryolar vardı. 10 kişi kalan Fenerbahçe karşısında topun daha çok Galatasaray'da kalacağını düşündük. Golü bulduktan sonra çok çabuk ikiyi bulmanız gerekir. Aksi durumda Fenerbahçe taraftar desteğiyle 1-1'e getirdi. Her iki takıma da bir şey kazandırmayan bir derbi oldu. Galatasaray için 6 puanlık farkı 5'e indirmek bu akşamın görüneni gibi görünüyor benim açımdan.

İkinci yarı itibariyle Belhanda'yı oyundan alma sebebi 10'a 10 kalmamak içindi. Her iki kenar ekibi de iyi oyuncu değişiklikleri yaptı. Emre Akbaba ile pas oyununu oynamak daha kolay ama kapanan savunmalar için kanatlar daha çok kullanılabilirdi.

TUGAY KERİMOĞLU: Her iki takımın oyuncularını da kutlamak lazım. Her iki takımda da kazanamıyorsan kaybetme modeli vardı.

Oyun kalitesi çok yüksek bir maç olmadı. Fenerbahçe bu haftaya kadar içeride sıkıntılar yaşadı. Galatasaray'ın da deplasmanda yaşadığı sıkıntıları görmüştük. Maçın başlamasından itibaren bir oyun kalitesi görebiliriz diye düşündüm. Mücadele vardı, kaybetme korkusu vardı bu da sahadaki oyuna yansıdı. Maçtan önce Fenerbahçe tarafına beraberliği verelim deseler kabul edecek olanlar olurdu ama Galatasaray kabul etmezdi.

11'e 11 oynansa Galatasaray'a çok eleştirel bakamayız ama 10 kişi kalan rakibin karşısında 1-0 öne geçiyorsun. Oyun içerisinde Galatasaray hiçbir sürpriz yapmadı. Çok etkisiz göründü. Diagne'nin oyun etkinliği yok. Galatasaray 2 tane forvet aldı ikisi de yok.

METİN TEKİN: Baştan beraberlik dense Fenerbahçe kabul ederdi, demek ki istediği oldu. Fenerbahçe'nin 1-0 geriye düştüğü maçta beraberliği getirmesi başarıdır. Ancak oyun anlamında çok eksikleri var.

Maçın 3 tane skoru var. 0-0, 1-0 ve 1-1 olan bölümler vardı. 0-0 iken Fenerbahçe rakibine deplasmanı hissettiremedi. Alıştığımız Kadıköy atmosferi gibi değildi. Takım da yüksek tempoda başlamadı. Deneyimli teknik adamlar, 3 puanı maçın sonunda da talep edebilirler.

Galatasaray için 0-0'lık bölüm tamamdır. 1-0 olunca Galatasaray'a bu skor yetiyordu ve rakibine eksik olduğunu hissettiremedi ve doğru hücum edemedi. 1-1 oynanan bölümde Galatasaray şampiyon gibi oynamadı. Bence Galatasaray kazanacak oyunu oynamadı. Fenerbahçe, saha içi yanlışlarına rağmen 1 puanı aldı.

ÖNDER ÖZEN: Galatasaray'ın Belhanda değişikliğini doğru buluyorum. Feghouli yaratıcı bir oyuncu. Maç boyunca etkili olmadı ama anlarda çıkabilirdi. Gol vuruu ypabilecek bir oyuncuydu. Sinan'ın girmesini de çok doğru bulmadım. Ndiye takıma lazımdı. Fenerbahçe'de Tolgay'ın çok ah önce çıkarılması gerektiğini düşünüyorum.

Fenerbahçe'de Eljif, Dirar, Skrtel işini yaptı.

Galatasaraylı futbolcular, otobüste giderken rakip 10 kişiyken 1-0 öne geçtik bu maçı nasıl kazanamadık diye düşünecek. Maçtan önce Galatasaray'ı 7'de 7 şampiyon yapardı. Şimdi 6'da 6 yaparsa şampiyonluk garantisi yok. 

TÜMER METİN: Fenerbahçe, Beşiktaş'la ve Galatasaray'la oynadıkları maçlarda zor anlarda reaksiyon gösterdi.

Galatasaray'ın Fenerbahçe karşısında 9 maçtır kazanamıyor olması ilginç. Psikolojik bir üstünlük yaşatır.

Dünya çapında bir derbi olduğu söylenir. Eğer böyleyse bu derbiden futbol anlamında çok şey öğrenmemiz gerekir. Çok değerli teknik adamlar çalışır ve elit futbolcular oynar. Bugün olduğu gibi iyi hakemler yönetir ama bugün dağ fare doğurdu.

Tümer Metin: Bence Belhanda'ya ikinci sarı kartı gerektirecek bir durum yok.

Valbuena çok ahım şahım oynamadı ama Fenerbahçe kaleye gidecekse bir şekilde Valbuena'yı sahada tutmalı.

Bariz gol şansı olması için Diagne'nin topa sahip olması gerekir. Bariz gol şansı ile umut vaat eden atak arasındaki farkı ortaya koymamız gerekir.

TÜMER METİN: Hasan Ali, Diagne'ye faul yapıyor, onda hemfikiriz. Diagne'nin topa sahip olma şansını elinden alıyorsun. Bana göre bu bariz gol pozisyonudur. Diagne'nin bariz gol şansını Hasan Ali'nin yaptığı faul elinden alıyor. Kırmızı kartı doğru buluyorum.

METİN TEKİN: Devam etse Diagne topa temas edecek. Bence de kırmızı kart doğru.

TÜMER METİN: Hasan Ali kendisini yakmış, Harun'u kurtarmış gibi görünüyor. Hasan Ali düşürmese Harun düşürebilirdi.

VAR'dan sonra hakemler çok kolaya kaçtı. Ben bir sarı göstereyim, VAR'dan dönerse döner.

Mehmet Topal'ın Linnes'e yaptığı hareket bence direkt kırmızı kart.

TÜMER METİN: Mehmet Topal topa vurmak istiyor ama Linnes topu çalmış. Sarı karttan kırmızı kart olmalı. Çok net bir sarı kart.

Abdurrahim Albayrak'ın teorisine bakarak Hasan Ali'ye verilen sarı kart neden kırmızı karta döndürüldü?

Semih Özsoy, dost bildiklerimiz diye bir söz söyledi. Önemli olan doğruları söylemektir.

ÖNDER ÖZEN: Skrtel gol geldiğinde oyunda değildi. Onun yerini Mehmet Topal doldurdu. Eğer Skrtel oyunda olsa Mehmet Topal önde olacaktı ve o orta gelmeyebilirdi.