AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Herkesin konuştuğu isim! Halil Umut Meler maçı nasıl yönetti?

Ajansspor Editör
Deniz ŞEN
İlk Yayınlanma : 04 Nis 2021 - 21:48 / Son Güncelleme : 04 Nis 2021 - 21:58

Kasımpaşa, Süper Lig'in 32. haftasında Beşiktaş'ı 1-0 mağlup etti. Bu karşılaşmanın hakemi Halil Umut Meler'in maça atanması, hafta içi siyah - beyazlı camiadan tepki almıştı. Peki Halil Umut Meler Kasımpaşa Beşiktaş maçını nasıl yönetti? İşte detaylar...

Herkesin konuştuğu isim! Halil Umut Meler maçı nasıl yönetti?

Hüseyin ÖZKÖK - AJANSSPOR

TFF Merkez Hakem Komitesi’nin hakem atamaları teamüllerine tamamen aykırı olarak Halil Umut Meler’i Beşiktaş’ın üst üste iki maçına ataması büyük tepkilere neden olmuş ve çarşamba gününden itibaren maça kadar hakem üzerinden büyük bir tartışma yaşanmıştı.

Bu tepkilerin ardından nasıl bir ruh haliyle karşılaşmaya çıktığını tam olarak kestiremediğimiz Halil Umut Meler Kasımpaşa’nın Beşiktaş’ı 1-0 yendiği karşılamada bazı hatalar yaptı. Bana göre bu hatalar şunlardı:

  • İlk yarıda Vida’nın yüzüne gelen kol darbesinde sarı göstermedi
  • Aytaç Kara’ya gösterdiği ilk sarı kart yanlıştı.
  • Aytaç Kara’nın kendi ceza sahası önünde yaptığı faulde sarı kart göstermesi gerekiyordu. Dolayısıyla oyuncu ikinci sarı kartını görüp oyundan atılmalıydı. Hakem tekniği açısından Meler, yanlışı yanlış bir kararla örterek kart göstermedi.
  • Penaltı pozisyonunda sahadaki durduğu yerin uygun olmaması nedeniyle hareketin tam yerini tespit etmesi mümkün değildi. Doğru bir VAR müdahalesiyle serbest vuruş kararı penaltıya döndü.

Hakem zor durumda kaldı

Teamüllere aykırı şekilde Fenerbahçe derbisinden sonra Beşiktaş'ın Kasımpaşa karşılaşmasına atanması en çok Halil Umut Meler'i zor durumda bıraktı. Her karşılaşmada olabilecek hataların daha fazla mercek altına alınmasına neden oldu. Sahadaki bazı oyuncular hakeme destek olmak yerine onu zor durumda bırakacak tavırlar sergilemesi hakemin işini güçleştirdi. Buna rağmen Meler’in maçın maçta tartışılan tek kararı Aytaç Kara’yı oyundan atmayıp Kasımpaşa’yı eksik bırakmaması oldu.