AjanssporAjansspor uygulamasını indir

HES'i ve PCR testi olmayana maç yok!

Ajansspor Editör
Ramazan Dengiz
İlk Yayınlanma : 28 Tem 2021 - 19:38 / Son Güncelleme : 28 Tem 2021 - 20:50

Son dakika haberleri... Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) resmi internet adresinde seyircilerin maça girişine dair bir açıklama metni yayımlandı. İşte detaylar...

HES'i ve PCR testi olmayana maç yok!

AJANSSPOR - HABER

 

Bugün Ankara’da, Türkiye Futbol Federasyonu’nun Olağan Genel Kurul toplantısı düzenlendi. Toplantı esnasında Başkan Nihat Özdemir, seyircinin durumuna ilişkin genelgeyi delegelerle ve diğer katılımcılarla paylaşmıştı. Akşama doğru TFF’nin resmi internet adresinde de konuya ilişkin detaylı bir metin yayımlandı.

HES ve PCR zorunluluğu

Buna göre, HES kodu ve PCR test sonucunun Passolig kartıyla eşleştirilmesi, önümüzdeki futbol sezonunda bir taraftarın olmazsa olmazı olacak. Bunun dışında, Kovid-19 geçiren veya Kovid-19 aşısı yaptıran seyircilere ayrı bir parantez de açıldı. İşte, TFF’nin resmi sitesinde yayınlanan açıklama metninin tamamı...

TFF Yönetim Kurulu’nun 2021-2022 sezonunda oynanacak profesyonel müsabakalara stadyum kapasitelerinin %50'si oranında, localara ise tam kapasite ile seyirci alınmasına dair kararına istinaden TFF Sağlık Kurulu, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile yaptığı istişareler sonucunda Seyircilerin Stadyumlara Giriş Şartlarını belirledi.

 

Buna göre seyircilerin stadyumlara alınması için gereken uygulamalar aşağıdaki gibidir:

 

Süper Lig ve TFF 1. Lig için Seyircilerin Stadyumlara Girişi:

 

  1. Seyircilerin stadyumlara girişleri, HES/Passolig entegrasyonu ile Passolig üzerinden alınan biletler ile yapılır. Bilet alacak kişilerin, HES kodu bilgilerine Passolig’in ulaşmasına onam vermesi gerekmektedir.
  2. HES uygulaması ile Covid-19 aşıları kontrol edilen ve HES'in onay verdiği seyirciler stadyuma girebilirler.* 
  3. Aşı olmamış ve Covid-19 geçirmemiş seyircilerin müsabaka gününden 48 saat önce PCR testi yaptırmaları gerekir.
  4. Covid-19 geçirmiş ancak müsabaka tarihi itibarı ile henüz aşı takvimini tamamlamamış seyirciler HES onayı ile stadyuma girebilirler.** 
  5. Seyircilere yönelik HES uygulama sorgulamaları Süper Lig ve TFF 1. Lig için Passolig ile yapılacaktır.

TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig için Seyircilerin Stadyumlara Girişi:

1. Seyircilerin stadyumlara girişleri Süper Lig ve 1. Lig için belirlenen şartlar dahilinde ev sahibi kulübün sorumluluğunda HES kodu kontrolü ile yapılır.

* Aşı olmuş seyircilerin son aşı tarihlerini takip eden 14 günden sonra başlamak üzere 180 gün süre ile herhangi bir teste ihtiyaçları yoktur.

** Covid-19 geçirmiş seyircilerin 180 gün süre ile test yaptırmalarına gerek yoktur.

Süper Lig'de seyirci kapasitesi ne kadar olacak?

Süper Lig maçlarındaki seyirci kapasitesini açıklayan Özdemir, "İlk olarak stat kapasitelerinin %50'si, locaların %100'ü olmak üzere artık taraftarlarımız statlarda maç izleyebilecekler." ifadelerini kullandı.