"Hiç bu kadar ezik olmamıştı"

Usta yorumcu ve Teknik Direktör Mustafa Denizli, Astana-Galatasaray maçını yorumladı..
1 Ekim 2015 10:47- Son Güncelleme - 1 Ekim 2015 11:10
Google news abonelik

İşte Mustafa Denizli'nin analizleri..

Galatasaray'ı ilk yarıda nasıl buldunuz?
Galatasaray, koşullarına yabancı olduğu saha oyunun başında biraz tedirgindi. Daha doğru ifadeyle rakibin ne yapıp yapamayacağını da kestirecek durumda değildi.

Ne olursa olsun karşısındaki takım Benfica'ya karşı ilk 45 dakikada Lizbon'da gol yememiş, Şampiyonlar Ligi tecrübesi olmayan, hakkında çok fazla bilgi sahibi olunan bir takım değildi. G.Saray'ın esas sıkıntısı ise zemindi.

Zamanla bu tedirginliği attı. Normal bir deplasman maçında nasıl oynaması gerekiyorsa öyle oynamaya çalıştı. Oyunun 20-25 dakikalık bölümünde Astana'nın ciddi atakları vardı ama neticede acemi bir takımdı. Ve bunu çok net bir şekilde gösterdi.

- Kilidi Bilal açtı diyebilir miyiz?
Oyunun ilk yarısını Bilal'in mükemmel şutu belirledi. Podolski, Arsenal'de oynarken Galatasaray'a attığı golün aşağı yukarı aynısını yakaladı ama kalecinin üzerine vurdu. Gol pozisyonu olan bir 45 dakika değildi. Gol de uzaktan bir vuruşla geldi.

İSTİKAMETİ BENFICA ÇİZER
- İkinci yarı için beklenti ne olmalı?

İkinci yarı Galatasaray için daha rahat olur diye düşünüyorum.  En kötü şartlarda Galatasaray maçı kazandığı zaman net bir şekilde yoluna Avrupa'da devam edecektir.

Bir yerde bu karşılaşma UEFA Avrupa Ligi'nin cepte olduğunu gösteren bir maç olacak. Benfica maçları da G.Saray'ın istikametini çizecek. Bunu söylüyorum ama futbolda en uzak ihtimallerin dahi düşünülmesi gerektiğini unutmamak lazım. G.Saray belki mükemmel değil ama oyunda hem kendi yaptıklarıyla hem de rakibin hatalarıyla ağırlığını hissettirecek ve pozisyon üretmeye devam edecektir.

Aynı sonucu vermez
- Suni çimin futbolcu üstündeki etkisi nedir?
Suni çimle doğal çim arasındaki fark esasında futbolcuların zeminle temasından kaynaklanan farktır. Bir diğer fark da topun kullanılma şeklindedir. Yani top, çim zeminle suni çimde aynı vuruşları yaptığı zaman aynı sonuçları vermez.

İKİNCİ YARI
Bu kadar kötüsünü görmedim

- Maçın sonucunu hatalar mı belirledi?
Neticede hatalar belirledi ama ikinci yarı şahsen düşüncelerimin tam tersi bir devre izledim desem yeridir. Galatasaray daha önce de Şampiyonlar Ligi'nde defalarca maç oynadı. Hem de kimlerle oynadı... Ben hiçbir rakibi karşısında bu kadar ezik, bu kadar silik olduğunu hatırlamıyorum. Astana karşısında neredeyse 45 dakika ezik oynadı ve düşündüğü 3 puanı alamadı. Öyle enteresan bir maç ki Bilal'in golü dışında kendi kalesine atılan 3 gol, skor 2-2. Yazık bir maç oldu.

- Bu sonuçla G.Saray'ın Avrupa rotası nasıl çizilecek?
Bu 45 dakikayı izledikten sonra bir şey söylemek zor. Galatasaray bu takımı burada banko yener, Avrupa Ligi'ne devam eder diyemiyorum. Bir takım kötü oynayabilir ama birkaç oyuncu aradan sıyrılıp farklı bir oyun ve kalite ortaya koyar diyebilirsiniz. Dün Galatasaray'da kimse yoktu öne çıkan. İkinci yarıda Astana'nın çektiği şutlar ve kaçırdığı karşı karşıya pozisyonlar vardı. Bunların yanında kalecinin hediyesiyle gelen gol ve kısalan süreye rağmen Galatasaray bunu kullanamadı. Kısacası hayal kırıklığı bir maç oldu.

Hürriyet