Hulusi Belgü: Ali Koç seçilmeseydi Fenerbahçe batmıştı

Fenerbahçe'nin Eski Başkan Adayı Hulusi Belgü, "Eğer Ali Koç seçilmeseydi Fenerbahçe batmıştı" diye konuştu.
11 Haziran 2018 15:23- Son Güncelleme - 11 Haziran 2018 18:23
Google news abonelik

Fenerbahçe Kulübü Eski Başkan Adaylarından Hulusi Belgü, sarı-lacivertlilerin gündemini değerlendirdi. Belgü, "Aziz Yıldırım Fenerbahçe'yi borca soktu. Kimse ondan hesap sormuyor. Şanına şan, şöhretine şöhret kattı. Eğer Ali Koç seçilmeseydi Fenerbahçe batmıştı" ifadelerini kullandı. 

Radyospor'da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç'in sorularını yanıtlayan Hulusi Belgü'nün açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde;

"Fenerbahçe iyi durumda değil"

Rakamlara inanan birisiyim. Fenerbahçe’nin şu andaki durumunun çok iyi olduğunu söyleyemem, hatta felaket düzeyde. Transfermarkt verilerine göre kiralık olan Janssen ve Neto’yu çıkarttığımız zaman Fenerbahçe’nin değeri 56 milyon Euro. Bunlardan Josef de Souza ve Giuilano 21 milyon euro ediyor. Demek ki geriye kalan tüm futbolcuların değeri 35 milyon euro. Bir bakın Sivasspor’un, Göztepe’nin, Başakşehir’in değeri ne kadar, yaklaşık olarak aynı seviyelerde.

"Fenerbahçe'nin 500 milyon Euro'nun üzerinde borcu var"

Bu dönemde Fenerbahçe’nin transfer yapması çok zor olacak. Bir yandan da Finansal Fair-Play’den dolayı kulübün başı belada. Bunu çok iddialı söylüyorum, yakın bir gelecekte bu açıklanacak, Fenerbahçe’nin 500 milyon Euro üzerinde bir borcu var. Bu borcu 10 senede bir ödese bile 20 milyon Euro faiziyle her sene 70 milyon Euro ödemesi olacak. 30 milyon Euro da takım ödemelerini koyarsak 100 milyon Euro ediyor.

"Ali Koç seçilmeseydi Fenerbahçe batmıştı"

3 Haziran’da Ali Koç seçilmeseydi Fenerbahçe batmıştı diyebiliriz. Bu borcu yaratan kötü bir yönetim vardı. Gerçekten performansı çok kötüydü ve sportif bir başarı da gelmedi. Şimdi genç ve Fenerbahçe’yi çok ilerilere taşıyacak bir isim var. Hoca kim olacak diye tartışılıyor ancak şu anda kulüp nasıl idare edilecek bu daha öncelikli.

"Aziz Yıldırım'dan kimse hesap sormuyor"

Sportif direktörlük dünyanın her yerinde oturuyor, bizde de oturur. Ali Koç’un da söylediği gibi profesyonel bir yönetim olacak. Yöneticiler sadece kendi şan ve şöhretlerini düşünerek manasız harcamalar yapıyorlar. Aziz Yıldırım Fenerbahçe'yi 500 milyon euro borca soktu, şimdi evinde rahat rahat oturuyor, kimse hesap sormuyor.

"Sportif direktöre Aziz Yıldırım müdahale ediyordu"

Aziz Yıldırım 20 senede şanına şan kattı. Bu işin profesyonelce yönetilmesi lazım. Ali Koç Comolli'yi bu işin başına getirerek kurumsallaşma adına ilk adımı attı. Bunu Aziz Yıldırım döneminde de görmüştük, Aykut Kocaman sportif direktör olmuştu, Terraneo diye bir adamı getirmişlerdi. Ancak bunlar kısa süreli çalışmalardı. Bunun kısa sürmesinin sebebi de Aziz Yıldırım’ın müdahale etmesiydi.