Hulusi Belgü: Fenerbahçe'de finansal tablonun düzelmesi...

24 Temmuz 2018 14:19- Son Güncelleme - 24 Temmuz 2018 17:19
Google news abonelik

Fenerbahçe camiasının önde gelen isimlerinden biri olan ve önceki dönemde başkan adayları arasında yer alan Hulusi Belgü, sarı-lacivertlilerin gündemini değerlendirdi.

Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Hulusi Belgü’nün açıklamalarından Ajansspor’un derledikleri şu şekilde;

Benfica eşleşmesi hakkında

Fenerbahçe'nin karşısına zor bir rakip çıktı. Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi kuralarında genelde zor rakiplerle eşleşiyor. Daha önce de bunu yaşadık. Tabii Şampiyonlar Ligi’ne ülkelerin şampiyonları katılıyor. Zor bir takımın çıkacağı bilinen bir gerçek. Benfica eski gücünde değil ancak Fenerbahçe ve Benfica’yı maddi değerler olarak karşılaştırdığımız zaman rakip 4 kat daha değerli bir takım. İyi oyunculardan kurulu bir ekip. Fenerbahçe’nin şu anda problemleri de var. Santrafor ve stoper takviyeleri gerekiyor. Bazı isimler basında geçiyor. Belki Ali Koç’un konuşmasında bazı konulara açıklık getirilir. Fenerbahçe, transfere ihtiyacı olan bir takım. Hayıflanmamak lazım, Şampiyonlar Ligi’nde çıkacak her takım kuvvetli takımdır. Bekleyip göreceğiz.

"Avrupa'da son maçı iç sahada oynamak avantajlı"

Fenerbahçe'nin Benfica ile ilk maçı deplasmanda. Avrupa maçlarında son maçı kendi sahanızda oynamanız çok daha faydalı diye düşünüyorum. Bu bir avantaj ama oradan nasıl bir sonuçla geleceğiz, bunu da göreceğiz. Bunu çok major bir avantaj olarak görmüyorum. Umarım Fenerbahçe turu geçer.

"Cocu'dan hemen mucize beklememek lazım"

Takip ettiğim kadarıyla Cocu olumlu bir futbol oynatıyor. Mucize de beklememek lazım. Hem hocanın hem de başkanın Fenerbahçe camiasında çok büyük bir kredisi var. Sihirli bir değnekle her şey iyiye dönüşmüyor. Sabretmemiz ve görmemiz lazım. Finansal imkansızlıklardan dolayı transfer yapmakta zorlanan bir Fenerbahçe var. Fenerbahçe taraftarı üzerine düşeni yapıyor ancak bir önemli görev daha sabretmek ve umutsuzluğa kapılmamaktır. Hoca ve başkanı desteklemek gerekiyor.

Ali Koç'un taraftarla olan ilişkisi

Bugün bir arkadaşımla yazıştım. Ali Koç, başkanlığa taraftarın sayesinde geldiğini hissediyor. Önümüzde bir Divan kurulu var. O Divan Kurulu'nda konuşmadan evvel tüm camia ve taraftara hitap edecek. Ali Koç taraftarlara yakın bir başkan. Bu, hepimizin özlediği ve beklediği bir şey. Genel kurul tabii ki önemli ancak nihayetinde Fenerbahçe taraftarındır. Bunun bilincinde hareket ediyor ve taraftarlarla doğal, iyi bir ilişkileri var. İnşallah bu böyle devam eder.

Fenerbahçe'nin mali tablosu

2017 yılı sonu itibarıyla Fenerbahçe Spor Kulübü’nün yayınladığı rakamlara göre 475 milyon borç vardı. Bu zaten felaket bir rakam. Bunun üstüne çeşitli dedikodular, rakamlar, verilen çekler var. Tahmin ediyorum Ali Koç buna net bir cevap verecek ve açıklayacaktır. Ama zaten yüksek bir borç var. Ana para olarak 50 milyon Euro ve 30 Milyon Euro faiz ödemek zorunda. Demek ki 80 milyon Euro her sene finansal gider var. Gelirleri zaten 120 milyon Euro. Fenerbahçe, neredeyse artık borçlarının faizini ödeyemeyecek duruma geldi. Çok ciddi bir kriz var ancak Ali Koç’un bununla ilgili bir çalışma yaptığını hepimiz biliyoruz. Sermaye artırımı ile ilgili bir çalışma da yapıldı. Bununla beraber finansal tablonun düzelmesini bekliyoruz. Zaten çok kötü bir finansal yapı var.