AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Hürser Tekinoktay, Radyospor'a konuştu! Canlı yayında flaş sözler!

İlk Yayınlanma : 07 Mar 2019 - 12:38 / Son Güncelleme : 08 Mar 2019 - 12:20

Hürser Tekinoktay, Radyospor'a konuştu! Canlı yayında flaş sözler!

Beşiktaş Kulübü Başkan adayı Hürser Tekinoktay, Radyospor'da Emrah Karalinç'in sorularını yanıtladı. Gün Ortası programına konuk olan ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Tekinoktay'ın açıklamaları şu şekilde;

"Beşiktaş'ta çaresizlik maksimum seviyede"

Spor dünyasında zaman zaman geçimsiz, aile ortamında uyumlu. Demokratik bir insanım. Her şeyi samimi konuşuyoruz. Spor dünyasında o yüzden sorun oluyor. Keyif kaçırıyor bu şekildeki eleştiriler. Beşiktaş'ta her şey kötü gidiyor. Çaresizlik maksimum seviyede. Sporun bize ihtiyacı var. Mecburuz. İşin özü bu.

"Beşiktaş'ta tüzükte değişmesi gereken çok şey var"

Tüzükte değişmesi gereken çok şey var. Değişmediği için durum çıkmaza doğru gidiyor. Tüzük bir kanundur. Başkan göreve geldiğinde 250 önerge durumu yoktu. O göreve gelince getirildi. Kişilere göre kanun belirleyemeyiz. Kanun karşısında herkes eşit olmalıdır. Bu bakış açısının devamı fesata ulaşacaktır. Beşiktaş'ın çıkmaza giden bir futbol işletme modeli var. Türkiye'deki takımların geneli böyle. Bizim yaptığımız muhalefet değil, çözüm önerisi sunuyoruz.

"Beşiktaş'ta kaos ortamının devam etmesini isteyenler var"

Bir adaya bir kişi imza verebilir diyorlar. Tüzükte böyle bir şey yok. 5 yıl üyelik olması gerekir ve 250 imza ile birlikte aday olunabilir. Kanunda olmayan hükümler yorumlanamaz. Mevcut kaos ortamının devam etmesini isteyen bireylerin oluşturduğu bir politika var. UEFA'dan ceza gelir mi gelinmez mi bilinmez. Sportif direktör yok. Mayıs'tan sonra hocamız olmayacak. Onlara çalışmamız lazım. Spor medyası kaldı mı? Tek elden tek seslilik oluşturuldu. Beşiktaş'ta görev yaptığım dönemde tanıdığım gazeteciler var, onlar da istediğini yazamıyor.

Hürser Tekinoktay'dan 'ciddi aday' açıklaması

Son zamanlarda sportif ve ekonomik başarısızlık üst üste gelince Beşiktaş'ı yönetemediler. Aslında geldiklerinden beri yönetemiyorlar da bazı şeyler denk geldi. Şampiyonlar Ligi'nden gelen paralar da yönetilemedi. Başkanda bunun sıkıntısı var. Beşiktaş'ta kim olursa olsun 5 yıl üye olan herkes aday olabilir ve ciddiye almamız lazım.

"Hovardalık yapmamak lazım"

Her insan kredi kartı kullanıyor. Kredi kartı kullanmaktan dolayı evinizi arabanız hacze gidiyorsa o zaman kulüp başkanlığı yapacaksınız. Eğer haciz gelmiyorsa kulüp başkanlığı yapabilirsiniz. Bütçeyi düzgün yönetmek lazım. Hovardalık yapmamak lazım. Kulüp babanızın malı değil. Kasanın kilidi sizde olacak. Yapacağımız ilk iş kasaya kilit vurmak olacak. Kendi bütçemizi nasıl yönetiyorsak, kulübü de öyle yöneteceğiz. Eldeki parayı bütçeniz doğrultusunda yönettiğiniz zaman kâra geçmeye başlayacaksınız.

"Beşiktaş Demirören'e değil, Demirören Beşiktaş'a borçlu"

Yönetim kurulunda olması gereken insanlar, liyakat sahibi olması lazım. Beşiktaş'ın kadın yöneticisi olması lazım. 1 milyar cirosu olan bir şirketten bahsediyoruz. Böyle bir şirketi kimlerle yönetecekseniz kulübü de öyle yönetmelisiniz. Bana göre Yıldırım Demirören bize borçlu. Bize hesabı vermeden senetleri alıp kimse gidemez. Mevcut yönetim, Fulya davasına itiraz ederek idari kusur elde etmiştir. Beşiktaşlı olmayan kişiler kongre üyesi, tribünlerde olan liyakat sahibi olan kişiler dışarıda. Bu kişileri üye olarak almamız gerekiyor.

"Ajax bizi takip ediyor"

Biz Ajax modeliydik, Ajax bizi takip ediyordu. Menajerlere dayalı bir futbol eğitimi olmayacak. Aldığımız çocukları iyi eğitmemiz gerekiyor. Her başkan iki dönemden fazla görev yapmamalı. Fikret Orman neredeyse 3 dönemdir yapıyor. 7 yıl oldu. Başkan yoruldu, yıprandı. 10 yıl önce Atletico Madrid ile aynı klasmandaydık. Bugün onlar zirvede biz Avrupa Ligi'nde bile yokuz.

Sorumlular kim?

Bu yıl başarısız bir sonuç gelirse Şenol Güneş'in milli takımla anlaşmasının incelenmesi gerektiğini, milli takımla ne zaman anlaşma sağlandığının öğrenilmesi için gerekli işlemlerin yapılacağını söylemiştim. Beşiktaş, son iki maçı kazansaydı daha güçlü bir şampiyonluk yarışı olacaktı. Şampiyonluk iddiası varken buraya gelindi. Eğer böyle devam ederse bunun sorumluluları TFF Başkanı, Şenol Güneş ve Beşiktaş yönetimidir.

"TFF, kulüplere sıkıntı çıkarmak için mi var?"

Fatih Terim'i göreve getirirken Galatasaray'la da sıkıntı yaşandı. Siz Türk kulüplerine sıkıntı yaşatmak için mi oradasınız. Son derece başarısız bir TFF yönetimi vardı, Beşiktaş'ta da başarısızdı. İstifayı getiren gelişmeler de bir acemiliktir. Infantino Türkiye'ye geldi ve gazeteciler kendisine İddaa ihalesi soruldu. Benim haberim yok dedi. Türkiye ceza yememek için Demirören istifa etti ve Şenol Güneş anlaşması açıklandı. Bu anlaşma ne zaman yapıldı?

"Şenol Güneş, Beşiktaş taraftarını aldatmayacaktı"

Mircea Lucescu doğru işler yapıyordu. Sadece takımda deneyimli isimler yoktu. Lucescu'yu gönderdikleri zaman o sözleşme muhtemelen yapılmıştı. Şenol Güneş'in yerinde olsam aynı işlemi yapmazdım. Şenol Güneş kariyerinde şampiyonluk görmedi. Beşiktaş taraftarının sahiplenmesiyle bunu yaşadı. Beşiktaş taraftarını aldatmayacaktı. Beşiktaş, beni kovmadıkça gitmem derken, sen başka işin bir flörtünü yapıyormuş.

"İki sportif direktör ile çalışmayı düşünüyoruz"

Fenerbahçe'de örneğin bir sportif direktör var. İş baştan çarpık. Comolli hangi işten sorumlu? Bir görev tanımı olmalı. Bana göre yurtdışındaki scout ekibine bağlı bir isim olmalı. 2 tane sportif direktörle çalışmayı planlıyoruz. 

 

Zlatan konusu...

Cenk Tosun gittiği zaman Beşiktaş'ın Ibrahimovic'i alması gerekirdi. Avrupa'da en iyi orta yapan Quaresma sahada oynarken, onun yanına boyu 1.50 olan, performans yaşı 44 olan bir adam oynattık. Şu an dünyada 3 tane marka var. Ronaldo, Messi, Ibrahimovic... Sponsorluk gelirleriyle bu transferi takviye edebilirdiniz.

"Cengiz Ünderleri 4 yaşında bulacağız"

Sporcuyu 4 yaşında bulacağız. Branş ve yarışmalara alacağız. Cengiz Ünder'i 4 yaşında bulup sonra Real Madrid'e satmak istiyoruz. Sporcuyu erken yaşta bulup olimpiyat sporcuları da yetiştireceğiz.

Hürser Tekinoktay'ın camiaya mesajı

Bize sokaktan korkunç bir destek var. O kişiler, ne kadar kongre üyesi tanıdıkları varsa onları toplayıp sandıklara getirsinler. Beşiktaş'a sahip çıkmaya çağırıyorum.