AjanssporAjansspor uygulamasını indir

İbucold c nedir ve ne işe yarar? Yan etkileri neler, fiyatı ne kadar?

İlk Yayınlanma : 11 Ara 2020 - 12:26 / Son Güncelleme : 11 May 2022 - 15:15

soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılan İbucold c araştırılmaya başlandı. İbucold c nedir ve ne işe yarar gibi araştırma yapanlar İbucold c kullananların yorumu ve şikayetleri gibi araştırmalar yapmaya devam ediyorlar İbucold c nerede satılır ve nasıl alınır gibi araştırmalar da sürüyor. Peki İbucold c koronavirüs olan biri kullanabilir mi ve İbucold c kullananlar kimler? Kimler İbucold c kullanabilirler? İşte İbucold c hakkında tüm detaylar...

AJANSSPOR HABER

Son günlerde en çok arananlar arasına giren Ibucold c merak konusu olmaya başlandı. Sosyal meydada vatandaşlar vitamin ne işe yaradığını ve yan etkilerini de soruşturmaya devam ediyorlar. İşte Ibıcold C hakkında merak edilen tüm detaylar... Habere devam ederek ilaç hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz. 

İbucold c nedir ve ne için kullanılır?

DİKKAT! DOKTOR REÇETESİ OLMADAN ASLA KULLANMAYINIZ! REÇETESİZ VE SAHTE İLAÇLAR SATIN ALMAYINIZ!

IBUCOLD C, 10, 20, 24 ve 30 tabletlik blister ambalajlarda sunulan bir ilaçtır. İBUCOLD C, etkin madde olarak ibuprofen, psödoefedrin ve askorbik asit içerir. nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır. Psödoefedrin burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) oluşan dolgunluğu gidermeye yarayan dekonjestan bir ilaçtır.
İBURAMİN COLD, PVC/PVDC/Al folyo blisterlerde 12 ve 24 film kaplı tablet olarak pazarlanmaktadır. Bir film kaplı tablet; 200 mg ibuprofen, 30 mg psödoefedrin hidroklorür ve 2 mg klorfeniramin maleat içerir.  Klorfeniramin vücutta doğal histamini azaltan antihistaminik bir ajandır. Histamin hapşırık, kaşıntı, gözlerde sulanma ve burun akıntısına neden olur. İbuprofen steroid olmayan iltihap giderici (non-steroid antiinflamatuvar) ilaç grubundandır. İbuprofen vücutta ağrı ve inflamasyona sebep olan hormonları azaltır. Psödoefedrin burun içindeki (nazal pasajlardaki) kan damarlarını büzen dekonjestan bir maddedir. Genişleyen kan damarları burun tıkanıklığına sebep olur.  İBURAMİN COLD; soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen ateş, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı içeren belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

Kalp-Damar Sistemi ile ilgili riskler -

Steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar (NSAİİ) ölümcül olabilecek pıhtılaşma ile ilgili (KV trombotik) olaylar, kalp krizi (miyokard infarktüsü) ve inme riskinde artışa neden olabilir. Bu risk kullanım süresine bağlı olarak artabilir. Kalp-damar hastalığı olan veya kalp-damar hastalık risk faktörlerini taşıyan hastalarda risk daha yüksek olabilir. - İBURAMİN COLD kalbi besleyen damarlardaki tıkanıklığın giderilmesi (koroner arter bypass) ameliyatı öncesi ağrı tedavisinde kullanılmamalıdır (kontrendikedir)

 

Sindirim Sistemi ile ilgili riskler

Steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar (NSAİİ) kanama, yara (ülserasyon), mide veya bağırsak delinmesi gibi ölümcül olabilecek sindirim sistemi ile ilgili ciddi istenmeyen etkilere yol açarlar. Bu istenmeyen etkiler herhangi bir zamanda, önceden uyarıcı bir belirti vererek veya vermeksizin ortaya çıkabilirler. Yaşlı hastalar sindirim sistemi ile ilgili ciddi etkiler açısından daha yüksek risk taşımaktadırlar

İbuprofen, psödoefedrin, klorfeniramin, ilacın diğer bileşenlerine veya diğer adrenerjik ilaçlara karşı alerjiniz varsa  Şiddetli yüksek tansiyon ve çarpıntının eşlik ettiği hastalığınız varsa

Hamileliğin son üç ayındaysanız

Şiddetli karaciğer hastalığınız varsa

Şiddetli böbrek yetmezliği hastalığınız varsa

12 yaşın altındaki çocuklarda

Kalbi besleyen damarlarla ilgili (koroner arter) hastalığınız varsa

Eğer bu ilaçları kullanıyorsanız: bazı antidepresanlar, göz veya bağırsak bozukluklarının tedavisinde kullanılan atropin, alfa ve beta blokerler içerebilen yüksek tansiyon ilaçları, kan toplanması ve astım tedavisinde kullanılan ilaçlar, iştah baskılayıcılar, duygu durum bozuklukları tedavisinde kullanılan moklobemid, migren tedavisinde kullanılan ergotamin veya metiserjit, doğum sırasında rahim kasılmalarına yardımcı olan oksitosin

 

Depresyon tedavisinde kullanılan monoamin oksidaz inhibitörleri adı verilen ilaçlardan kullanıyorsanız veya bu ilaçlarla gördüğünüz tedavinin kesilmesini takiben henüz 2 hafta geçmediyse

Daha önceden ibuprofen, aspirin ve diğer steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar (NSAİİ) karşı, astım, burun iltihabı (rinit) veya kurdeşen (ürtiker) gibi alerjik reaksiyonlar gösterdiyseniz

Sözü edilen bu ilaçlar nedeniyle daha önce mide-bağırsak kanaması veya delinmesi geçirdiyseniz

Tekrarlayan mide-onikiparmak bağırsağı ülserleri, iltihabi bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, Crohn hastalığı), mide-bağırsak kanaması gibi hastalıklarınız varsa ya da daha önce tekrarlayan bir şekilde geçirdiyseniz

Şiddetli kalp yetmezliği hastalığınız varsa (NYHA Sınıf IV)

İbuprofen kullanırken mide-bağırsak kanaması veya yarası (ülserasyon) oluşur ise

Kanamaya eğiliminiz artmış ise (kolay kanamaya neden olan durumlar var ise)

DİKKAT! DOKTOR ONAYI VE REÇETESİ OLMADAN ASLA KULLANMAYINIZ! SAĞLIĞINIZ İÇİN DOKTORUNUZA SORUNUZ!

Burun tıkanıklığını gideren, iştah bastırıcı ya da bir çeşit uyarıcı olan amfetamin benzeri başka bir sempatomimetik ilaç veya tansiyon düşürücü beta-bloker ilaç kullanıyorsanız

Kalbi besleyen damarlardaki tıkanıklığın giderilmesi (koroner arter by-pass) ameliyatı öncesi veya sonrası dönemde İBURAMİN COLD kullanılmamalıdır

 

• Sporcu iseniz doping testi pozitif çıkabilir.
• Seyrek olarak psödoefedrin dahil olmak üzere sempatik sistemi uyaran ilaçlarla ani
başlangıçlı, şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma ve görme bozukluğu gelişebilir. Bu
şikayetlerin ortaya çıkması durumunda İBUCOLD C tedavisi hemen kesilmelidir.
• Daha önce size uzamış QT sendromu (kalpte ciddi ritim bozukluğu ve ani ölümlere yol
açabilen bir durum) ve Torsades de Pointes tanısı (yaşamı tehdit eden düzensiz kalp ritmi)
konduysa veya bu hastalıkların sizde olduğundan şüpheleniliyorsa ilacı dikkatli kullanmanız
gerekmektedir.
• Diyabet iseniz C vitamini kullanımı, idrarda glukoz tayini testlerinde yanlış sonuçların elde
edilmesine neden olabilir.
• Askorbik asit, demir absorbsiyonunu artırdığından yüksek dozlar hemokromatoz, talasemi,
polisemi, lösemi ya da sideroblastik anemili hastalarda tehlikeli olabilir. Aşırı demir yükü
hastalığı durumunda, askorbik asit alımı minimumda tutulmalıdır.
• Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz (G6DP) enzim eksikliği bulunan hastalara askorbik asit
verildiğinde hemoliz gelişebildiğinden dikkatli olunmalıdır.
• Askorbik asitin yüksek dozlarının orak hücreli anemi hastalarında orak hücre krizleri ile
ilişkili olduğu ortaya konmuştur.
• Yüksek dozda askorbik asitin ürik asit atılımı üzerindeki etkisinden dolayı hastalarda gut
artritine neden olabilir.
Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza
danışınız.
İBUCOLD C'nin yiyecek ve içecek ile kullanılması
Yiyecek ve içecekler ile etkileşimi bildirilmemiştir.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
İBUCOLD C hamilelik boyunca kullanılmamalıdır.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza
danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
İçerdiği psödoefedrinin anne sütüne geçtiği bilinmektedir. Emzirme dönemi boyunca
İBUCOLD C'nin kullanımı tavsiye edilmez.
Araç ve makine kullanımı
İBUCOLD C kullanımı sırasında baş dönmesi gelişebileceğinden araç ve makine
kullanmayınız.
İBUCOLD C'nin içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
• İBUCOLD C, her film kaplı tablette 30 mg kroskarmelloz sodyum ihtiva eder. Bu durum,
kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.
• Hidrojene hint yağı, mide bulantısına ve ishale sebep olabilir.
• İBUCOLD C lesitin (soya) ihtiva eder. Eğer fıstık ya da soyaya alerjiniz varsa bu tıbbi
ürünü kullanmayınız.

İbucold C kullanımı için yetişkin ve 12 yaş üzerinde olanlar;

Hekim tarafından kullanım önerileri hastalığa göre değişeceği için hekimin vereceği tavsiyeler ilacın kullanımında dikkate alınmalıdır. Hekim tarafından başka şekilde öneri yapılmadıysa sabah 1 tablet, gece uyumadan önce de 1 tablet kullanılması günlük açıdan en ideal kullanım yöntemidir. Özellikle soğuk algınlığı durumunda gece uyumadan önce ilacı kullanmak daha sakin ve sağlıklı şekilde uyumaya yol açar.

DİKKAT! DOKTOR ONAYI VE REÇETESİ OLMADAN ASLA KULLANMAYINIZ! SAĞLIĞINIZ İÇİN DOKTORUNUZA SORUNUZ!

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı


• Yüksek tansiyon ilaçları ile birlikte alındığında; tansiyon düşürücü etkilerini azaltabilir.
• Varfarin ya da heparin gibi antikoagülanların (kanın pıhtılaşmasını önleyen veya geciktiren
ilaçlar) pıhtılaşma engelleyici etkilerini artırabilir.
• Yan etki riski artabileceğinden aspirin, naproksen, selekoksib, nimesulid gibi COX-2
inhibitörleri dahil diğer NSAİ ilaçları ile birlikte kullanımdan kaçınılmalıdır.
• Kortizon grubu ilaçlar ile birlikte kullanıldığında mide-bağırsak kanalında ülser ve kanama
riski artabilir.
• Aminoglikozid grubu antibiyotiklerin (örn. gentamisin, kanamisin, streptomisin) idrarla
atılımı azalabilir ve istenmeyen etkileri artabilir.
• Kolestiramin (safra asidini bağlayan bir reçine) ile birlikte alındığında İBUCOLD C'nin
etkisi gecikebilir.
• İdrar söktürücü ilaçlar (örn. Furosemid, tiazid) ile birlikte kullanıldığında idrar söktürücü
etki azalabilir ve böbrek bozukluğu riski artabilir.
• Bağışıklık sistemini baskılayan bir ilaç olan Siklosporin ve Takrolimus ile birlikte
kullanıldığında böbrek bozukluğu riski artabilir.
• Mifepriston (düşük ilacı) ile birlikte kullanıldığında mifepristonun etkinliğinde azalmaya
neden olur.
• İnsan bağışıklık yetersizliği virüsünün (HIV) de dahil olduğu retrovirüslere etkili Zidovudin
ile birlikte kullanıldığında kan hastalıkları riskini artırabilir.
• Lityum tuzları (ruhsal hastalıklarda kullanılır) ile birlikte kullanıldığında lityum kan
seviyesinde yükselme ve buna bağlı yan etkileri görülebilir.
• Kinolon grubu antibiyotikler (örn. siprofloksasin) ile birlikte kullanıldıklarında istemli
kasların tümü ya da bazılarında şiddetli ritmik kasılma (konvülsiyon) riski artabilir.
• Kalp yetmezliğinde kullanılan kalp glikozidleri (örn. digoksin, digitoksin) ile birlikte
kullandıklarında, bu ilaçların böbreklerden atılımlarını etkileyerek kan düzeylerini artırabilir
ve kalp ritmi bozukluğuna yol açabilir.
• Kan pıhtılaşmasına aracılık eden hücrelerin faaliyetlerini engelleyen ilaçlar (antitrombosit
ajanlar, örn. aspirin, dipiridamol, klopidogrel) ve depresyon için kullanılan selektif serotonin
geri alım inhibitörleri (örn. fluoksetin, fluvoksamin, paroksetin, sertralin) ile birlikte
kullanıldığında mide bağırsak kanalında kanama riski artabilir.
• Sülfonilüre tedavisi (şeker hastalığının tedavisinde kullanılır) ile birlikte kullanıldığında çok
seyrek hipoglisemi (kan şekerinin düşmesi) gözlenmiştir.
• Özellikle yüksek dozlardaki ibuprofenin karaciğerde ilaçları metabolize eden bir enzim olan
CYP2C9'u inbihe eden ilaçlar (örn. vorikonazol, flukonazol) ile birlikte kullanıldıklarında
ibuprofen dozunun düşürülmesi düşünülmelidir.
• İBUCOLD C'nin burun tıkanıklığını giderici ilaçlar, trisiklik antidepresanlar (örn.
amitrptilin, nortriptilin, imipramin ve desipramin), iştah kesici ilaçlar ve bazı sinir sistemi
uyarıcı ilaçlar veya MAOİ'leri (monoamino oksidaz inhibitörleri: moklobemid gibi) ile
beraber kullanılması bazen tansiyon yükselmesine neden olabilir. İlacın psödoefedrin
içermesinden dolayı bretilyum, betanidin, guanitidin, deprizokin, metildopa, alfa ve beta
adrenerjik blokör ilaçlar gibi tansiyonu düşüren ilaçların etkisini kısmen tersine çevirebilir.
Moklobemid ile birlikte kullanımı hipertansif kriz (ciddi kan basıcı yükselmesi) riski
oluşturur.
• Ergot alkaloidleri (ergotamin ve metiserjit; migren tedavisinde kullanılır) ile birlikte
kullanılması yan etki riskini arttırır.
• Doğumu kolaylaştırmak için kullanılan oksitosin ile birlikte hipertansiyon riskini arttırır.
• İbuprofen ve diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan
ilaçların etkisini azaltabilir ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ADE inhibitörlerinin
böbrek hasarı riskini arttırabilir.

Birlikte kullanımda İBUCOLD C, metotreksatın (kanser tedavisinde kullanılan bir ilaç) ve
antidepresanların (depresyon tedavisinde kullanılır) kan düzeylerini ve istenmeyen yan
etkilerini arttırabilir.
• Ginkgo biloba bitkisel ekstresi ile birlikte kullanıldığında mide-bağırsak kanalında kanama
riski artabilir.
• Diyabet (şeker hastalığı) hastalarında askorbik asit diyabetin kontrolünü etkileyebilir.
• Kan diyalizine (kanın temizlenmesi işlemi) giren hastalarda bir tür organik asit olan oksalik
asitin kan plazmasındaki düzeylerinde artmaya neden olabilir. Oksalik asit, vücutta özellikle
böbrekte birikmelere yol açarak böbrek taşı oluşmasında başrolü üstlenebilir.
• Demir absorbsiyonunu (emilim) arttırdığından, yüksek dozda demir yüklenmesine (birikim)
neden olabilir.
• Salisilatlar bağırsak duvarından aktif transportu (geçiş) azaltır. Salisilatların askorbik asit
absorbsiyonunu (emilim) yaklaşık 1/3 oranında düşürdüğü bulunmuştur. Yani askorbik asitin
vücuttaki etkinliğini azaltırlar.
• Asetilsalisilik asit ve barbitüratlar askorbik asitin idrar yoluyla atılımını arttırır.
• Varfarin ile hipoprotrombinemik etkiyi (dolaşımdaki kanda protrombin düzeyini anormal
derecede düşüren etki) azaltarak etkileşir.
• Askorbik asit ile Vitamin B 12’nin birlikte alınması Vitamin B 12’nin inaktivasyonu
(etkinliğinin kaybolması) ile sonuçlanır.
• Alüminyum içeren antiasitlerle (yüksek asit salgısı ile kendini gösteren mide
rahatsızlıklarının giderilmesinde kullanılan ilaçlar) birlikte kullanılması alüminyum
absorbsiyonunu (emilim) arttırır.
• Askorbik asit kan ve idrar örneklerinde glukoz, kreatin ve ürik asitin biyokimyasal
tayinlerine zarar verebilir.
• Hemodiyaliz (hastadan alınan kanın bir süzgeçten (yapay böbrek) geçirilirken sıvı ve solüt
içeriğinin düzenlenerek hastaya geri verilmesi) hastalarında plazma oksalik asit düzeylerinde
artmaya neden olabilir.
• Levodopa ile birlikte kullanıldığında levodopanın oluşturduğu kusmayı azalttığı
bildirilmiştir.
• Diyabetlilerde bir hafta günde 500 mg askorbik asit verildiğinde, kontrol altındaki bazı
diyabetlilerin kan glukoz düzeyinin kontrolden çıktığı görülmüştür.
• Askorbik asit desferrioksamin ile eş zamanlı verildiğinde demirin atılımını arttırabilir. Eş
zamanlı tedavi alan hastalarda kardiyomiyopati (kalp yetersizliğine neden olan kalp kası
bozukluğu) ve konjestif kalp yetmezliği (kalbin vücudun ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar
kan pompalayamaması) durumları görülmüştür.
• Alkol askorbik asitin kandaki seviyesini azaltabilir.
• Askorbik asitin kronik (uzun süreli) veya yüksek dozlarda kullanımı, eş zamanlı kullanımda
disülfiram-alkol etkileşimini engelleyebilir.
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda
kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

İBUCOLD C nasıl kullanılır?


Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
Yetişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda, başlangıç dozu olarak 2 tablet ve eğer gerekli
ise her 4-6 saatte 1-2 tablet şeklinde bir miktar su ile birlikte kullanılmalıdır.
Hekim tarafından önerilmedikçe günde 6 tabletten fazla alınmamalıdır.
7 / 11
Uygulama yolu ve metodu:
İBUCOLD C tablet ağızdan bir bardak su ile alınır.
Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanımı: İBUCOLD C 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. 12 yaş
üzerindeki çocuklarda erişkin dozu uygulanır.
Yaşlılarda kullanımı: Yaşlılarda erişkin dozu uygulanır. 60 yaş üzerindeki hastalarda dikkatli
kullanılmalıdır.
Özel kullanım durumları:
Böbrek/Karaciğer yetmezliği: Ciddi böbrek ve/veya karaciğer yetmezliği olan hastalarda
İBUCOLD C'nin kullanımından kaçınılmalı ya da gerekiyorsa hekim kontrolü altında düşük
dozda kullanılmalıdır.
Eğer İBUCOLD C'nin etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise
doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla İBUCOLD C kullandıysanız:
İBUCOLD C'den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile
konuşunuz.
Eğer kullanmanız gerekenden daha fazla İBUCOLD C kullanmışsanız ya da çocuklar bu ilacı
kazara kullandıysa, alınacak önlem hakkında tavsiye ve risk ile ilgili görüş almak üzere her
zaman bir doktora veya en yakın hastaneye başvurun.
Belirtiler; mide bulantısı, karın ağrısı, kusma (kanlı çizgiler olabilir), baş ağrısı, kulak
çınlaması, bilinç bulanıklığı ve titrek göz hareketlerini içerebilir. Yüksek dozlarda, uyuşukluk,
göğüs ağrısı, çarpıntı, bilinç kaybı, kasılmalar (özellikle çocuklarda), güçsüzlük ve baş
dönmesi, idrarda kan, üşüme hissi, solunum problemleri bildirilmiştir.

Aşağıdakilerden biri olursa, İBUCOLD C'yi kullanmayı durdurunuz ve DERHAL
doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:


• Nefes darlığı, yüzde, dudaklarda, göz kapaklarında, dilde ve boğazda şişme, deride şiddetli
kaşıntı ve döküntü, tansiyon düşmesine bağlı çarpıntı ve baş dönmesi (aşırı
duyarlılık-Alerji)
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.
Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin İBUCOLD C'ye karşı ciddi alerjiniz var demektir.
Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Yaygın:
• Sinirlilik
• Uykusuzluk
• Baş ağrısı
• Baş dönmesi
• Sersemlik
• Ağız kuruluğu
• Bulantı
• Kusma
• Hazımsızlık (Dispepsi)
• İshal (Diyare)
• Karın ağrısı (Abdominal ağrı)
• Bağırsak gazı (Flatulans)
• Kabızlık (Konstipasyon)
• Siyahımsı koyu renkte, yapışkan ve kötü kokulu dışkı (Melana)
• Üst sindirim kanalı kanamaları (Hematemez)
• Mide bağırsak kanaması (Gastrointestinal hemoraji)
• Döküntü
Yaygın olmayan:
• Nezle (Rinit)
• Aşırı duyarlılık (Hipersensitivite)
• Telaş hali
• Huzursuzluk (Ajitasyon)
• Karıncalanma (Parestezi)
• Uyuklama (Somnolans)
• Görme bozukluğu
• Duyma bozukluğu
• Astım
• Akciğerlere giden hava geçitlerinin geçici olarak daralması (Bronkospazm)
• Nefes darlığı (Dispne)
• Aşırı şişkinlik (Distansiyon)
• Mide iltihabı (Gastrit)
• İnce bağırsağın üst taraflarında oluşan ülser (Duodenal ülser)
• Mide ülseri (Gastrik ülser)
• Ağız içi ülser oluşumu (Oral ülserasyon)
• Mide bağırsak delinmesi (Gastrointestinal perforasyon)
• Karaciğer iltihabı (Hepatit)

• Sarılık
• Karaciğer ile ilgili (Hepatik) fonksiyon bozukluğu
• Kaşıntı
• Kurdeşen (Ürtiker)
• Kırmızımsı mor renkte deri döküntüsü (Purpura)
• Yüz bölgesinde hafif pembe renkli şişlikler (Anjiyoödem)
• Işığa duyarlı reaksiyon
• Böbrekte kan süzen ince filtrelerin iltihaplanması (Tubulo-interstisyel nefrit)
• İdrar yolu ile vücuttan proteinin fazlaca atılması (Nefrotik sendrom)
• Böbrek yetmezliği (Renal yetmezlik)
• Yorgunluk
Seyrek:
• Viral kaynaklı beyin zarı iltihabı (Aseptik menenjit) (özellikle bir tür bağ dokusu hastalığı
(Sistemik Lupus Eritamatozus (SLE)) ve karma bağ dokusu hastalığı gibi otoimmün hastalığı
olan hastalarda)
• Boyun sertliği
• Ateş
• Yön duygusunu yitirme
• Beyaz kan hücresi sayısının azalması (Lökopeni)
• Trombosit sayısının azalması (Trombositopeni)
• Ani gelişen beyaz kan hücrelerinin sayısının azalması (Agranülositoz)
• Kemik iliğinin kan üretememesi (Aplastik anemi)
• Kırmızı kan hücrelerinin erkenden parçalanması (Hemolik anemi)
• Alerjik reaksiyon (Anaflaktik reaksiyon)
• Varsanı, gerçekte olmayan şeyleri görmek veya duymak (Halüsinasyon-özellikle
çocuklarda)
• Sanrı (Paranoid delüzyon)
• Uyarılabilme (Eksitabilite)
• Depresyon
• Bilinç bulanıklığı (Konfüzyonel durum)
• Göz siniri iltihabı (Optik nevrit)
• Görme siniri hastalıkları (Toksik optik nöropati)
• Kulak çınlaması (Tinnitus)
• Vücudun denge sisteminde yaşanan sorun nedeniyle oluşan baş dönmesi (Vertigo)
• Kalp yetmezliği
• Kalp atımının hızlanması (Taşikardi)
• Çarpıntı (Palpitasyon)
• Göğüs ağrısı (Anjina pektoris)
• Kalp atım bozuklukları (Kardiyak disritmiler)
• Kan basıncında artış
• Karaciğer hasarı
• Tahriş edici veya tahriş edici olmayan (İrritasyonlu veya irritasyonsuz) deri döküntüleri
• Diğer sempatik sinir sistemini uyarıcı ilaçlarla karşılıklı olarak etkileşime girme ( Diğer
sempatomimetiklerle çapraz reaksiyon)
• Egzema (Alerjik dermatit)
• Şişlik (Ödem)
• (Eozinofili ve sistemik semptomların eşlik ettiği ilaç reaksiyonu) DRESS sendromu olarak
bilinen şiddetli bir cilt reaksiyonu ortaya çıkabilir. DRESS’in semptomları şunlardır: döküntü,
ateş, lenf düğümlerinin şişmesi ve eozinofillerin (bir çeşit beyaz kan hücresi) artışı.

Çok seyrek:
• Beyaz, kırmızı kan hücreleri ve trombosit sayısında azalma (Pansitopeni)
• Bir çeşit enzim türünün (Glikoz 6 Fosfat Dehidrogenaz (G6PD)) eksikliğinde kırmızı kan
hücrelerinin büyük oranda yıkımı (Hemoliz)
• Yüz, dil ve boğazda şişme
• Kan basıncında düşüş (Hipotansiyon)
• Hırıltı
• Pankreas iltihabı (Pankreatit)
• Ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap (StevensJohnson sendromu) dahil büllöz deri iltihabı
• Kabarma ve cildin soyulması ile karakterize hayatı tehdit eden bir tür cilt hastalığı (Toksik
epidermal nekroliz)
• Ağızda ve vücudun diğer alanlarında su toplaması şeklinde oluşan döküntü (Eritema
multiforme)
• İdrarda kan tespit edilmesi (Hematüri)
• Vücutta kalp ve beyin dışındaki bölümlerde meydana gelen şişlik (Periferik ödem)
• Karaciğer fonksiyon testlerinde artış
• Kanın oksijen taşıma kapasitesinin azalması (Hematokrit ve hemoglobin azalması)
Bilinmiyor:
• Uyaranlara karşı aşırı duyarlı olma durumu (İrritabilite)
• Kaygı bozukluğu (Anksiyete)
• Bir çeşit iltihabi bağırsak hastalığının kötüleşmesi (Kolit ve Crohn hastalığının alevlenmesi)
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi
durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan
etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da
0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi
(TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın
güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız
doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

İBUCOLD C'nin saklanması


İBUCOLD C'yi çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25 °C altındaki oda sıcaklığında, kuru bir yerde saklayınız.
Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra İBUCOLD C'yi kullanmayınız.
“Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik
Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.”
11 / 11
Ruhsat sahibi:
Pharmactive İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Bağcılar/İstanbul
Üretim yeri:
Pharmactive İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Kapaklı/Tekirdağ
Bu kullanma talimat 24.09.2018 tarihinde onaylanmıştır.

Ibucold C nedir ne için kullanılır?

 
İBUCOLD C, 10, 20, 24 ve 30 tabletlik blister ambalajlarda sunulan bir ilaçtır. İBUCOLD C, etkin madde olarak ibuprofen, psödoefedrin ve askorbik asit içerir. nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır. Psödoefedrin burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) oluşan dolgunluğu gidermeye yarayan dekonjestan bir ilaçtır.

Ibucold C ağrı kesici mi?

 
vücut kırgınlığı, kas ve eklem ağrıları ile soğuk algınlığını 1-2 gün içinde yok eden mucizevi ilaç. diğer ibuprofen içeren soğuk algınlığı ilaçlarından farklı olarak c vitamini de içermesiyle piyasaya hızlı bir giriş yapan ilaçtır. ayrıca içeriğindeki pseudoefedrin de burun akıntısına iyi gelmektedir.

İbuold Cold kimler kullanamaz?

12 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır. Yaşlılarda Kullanım: İBURAMİN COLD film kaplı tablet, 60 yaş üzeri hastalarda mide kanaması riskini arttırabilir.

İbuprofen hangi durumlarda kullanılır?


İbuprofen, ağrı ve ateş tedavisinde kullanılan NSAİİ (non-steroid anti inflamatuar) grubu bir ilaçtır. Hastalık veya yaralanma sonucu vücudun salgıladığı moleküller olan prostaglandinler ağrı, ateş, ödem ve iltihaba neden olurlar.

DİKKAT!

BU TÜR İLAÇLARI DOKTORUNUZA SORARAK ALINIZ! REÇETESİZ VE DOKTOR ONAYSIZ KULLANMAK RİSKLİ OLABİLİR. YAN ETKİLERİ SİZİ ÖLÜME KADAR SÜRÜKLEYEBİLİR. DOKTOR ONAYSIZ İLAÇ KULLANMAYINIZ