IFAB, Wenger'in önerisi için ne düşünüyor? Ofsayt...

20 Şubat 2020 14:05- Son Güncelleme - 20 Şubat 2020 11:17
Google news abonelik

Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi'nin hayatımıza girmesiyle birlikte milimetrik ofsayt kararları tartışılır hale geldi. Birçok gol bu yüzden iptal edilirken Arsene Wenger konuyla ilgili yeni bir öneride bulundu. Peki IFAB bu konu hakkında ne düşünüyor? Ofsayt kuralı yakın zamanda değişecek mi? İşte detaylar...

Vücudunun büyük bölümü rakibiyle aynı hizada olmasına rağmen omuz farkıyla ofsaytta kalan ve bu yüzden attığı gol iptal edilen birçok futbolcu oldu. Hücum eden takımın dezavantajına olan bu durum yakın zamanda değişebilir.

İşte Wenger'in ofsayt kuralıyla ilgili önerisi!

Konuyla ilgili en çarpıcı öneri Arsene Wenger'den geldi. Şimdilerde FIFA'nın Küresel Kalkınma bölümünün başı olan Fransız spor adamı, "Bu kural değişebilir. Bir oyuncunun burnu ofsayttaysa pozisyon ofsayttır çünkü burnuyla gol atabilir. Ama bunun yerine, atak yapan oyuncunun gol atabileceği herhangi bir uzvu rakibiyle aynı hizadaysa (Atak yapan oyuncunun diğer uzuvları rakibinin önünde olsa dahi) ofsayt çalınmayabilir. Bu işleri çözebilir. Böylelikle milimetrelik kararlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız" ifadelerini kullandı.

(Yukarıdaki görselde olduğu gibi günümüz kurallarında ofsaytta olan beyazlı futbolcu, Wenger'in önerisi hayata geçerse ofsayt olmayacak. Zira beyazlı oyuncunun sol ayağı rakibiyle aynı hizada.)

UEFA ve Premier Lig'den farklı öneri!

UEFA ve Premier Lig ise ofsayt çizgilerinin daha da kalınlaşması için IFAB'a öneride bulunacak. Burada hücum eden oyuncuya 10 cm'lik bir pay tanınması bekleniyor.

IFAB ne düşünüyor?

IFAB ise kısa vadede bir değişiklik düşünmüyor. Konuya ilgili The Times'a konuşan IFAB Genel Sekreteri Lukas Brud, "Wenger'in önerisi yıllık olağan toplantımızın gündeminde olmayacak. 10 gün gibi kısa bir süre içerisinde böyle bir şey için karar almayacağız" dedi.

Goller artacak!

Wenger'in bu önerisindeki detaylardan bir tanesi de daha fazla gole imkan tanıyacak olması. Normal gözle görülemeyecek milimetrik ofsaytlar nedeniyle birçok iptal ediliyordu. Eğer Wenger'in önerisi kabul görürse gol sayıları kısmen artacaktır. 

AJANSSPOR