AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Infantino: 2 yılda bir Dünya Kupası'ndan korkuyorlar

Ajansspor Editör
Ozan Ermiş
İlk Yayınlanma : 27 Kas 2021 - 00:03 / Son Güncelleme : 27 Kas 2021 - 00:32

FIFA Başkanı Gianni Infantino, Dünya Kupası'nın 2 yılda bir düzenlenmesine karşı çıkanlar hakkında ilginç ifadeler kullandı. Detaylar haberimizde...

AJANSSPOR-HABER

FIFA Başkanı Gianni Infantino, Dünya Kupası'nın iki yılda bir düzenlenmesi fikrindeki ısrarını sürdürüyor. Bu konudaki eleştirilere aldırmayan Infantino, görüşüne karşı çıkanların en tepedekiler olduğunu savunurken, bu kişilerin korktuğunu ileri sürdü.

'Tepedekiler düzenin değişmesini istemiyor'

FIFA Başkanı, Mısır'ın başkenti Kahire'deki Afrika Futbol Konfederasyonu'nda konuştu. Açıklamasında UEFA ve CONMEBOL'u hedef alan Infantino, "2 yılda bir Dünya Kupası'na karşı çıkanlar en tepedekiler. Hayatın her alanında reformlar ve değişimler var. Tepedekiler ise hiçbir şeyin değişmesini istemiyor, çünkü liderliklerini kaybetmek istemiyorlar" dedi.

Infantino: Pozisyonlarını kaybetmek istemiyorlar

İsviçreli futbol adamı şunları söyledi: "Bir şeyler değişirse kendi pozisyonlarının risk altında olacağından korkuyorlar. Bunu anlıyoruz ve zirveye ulaşmada bu kadar başarılı oldukları için onları alkışlıyoruz. Ancak kapıları kapatamayız. Kapıyı açık tutmalıyız, umut ve fırsatlara kapıları açmalıyız."

UEFA ve CONMEBOL 4 yılda ısrarlı

FIFA Başkanı'nın bu görüşüne karşılık UEFA, iki yılda bir Dünya Kupası düzenlenmesinin yerel ligler ile uluslararası maçlar arasındaki dengeyi bozacağını ve turnuvanın değerini düşüreceğini savunuyor. Güney Amerika Futbol Federasyonu CONMEBOL ise, bu fikrin 100 yılı aşkın süredir devam eden futbol kültürüne zarar vereceğini belirtiyor.