AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Infantino açıkladı: Transferde sınırlama...

Ajansspor Editör
Emrah Karalinc
İlk Yayınlanma : 06 May 2021 - 09:23 / Son Güncelleme : 06 May 2021 - 09:51

FIFA Başkanı Gianni Infantino, kulüplerin mali yapıları üzerinden ciddi mesajlar verdi. Infantino, transferde sınırlamalar gelebileceğini ifade etti. İşte detaylar...

DIŞ HABER-AJANSSPOR

FIFA Başkanı Gianni Infantino, kulüplerin mali durumlarıyla ilgili bazı mesajlar verdi. Infantino, maaş üst sınırı, transfer bedelleri ve menajer komisyonları konusunda sınırlama konularını tartışmaya açmaları gerektiğini vurguladı.

"Finansal Fair-Play 10 yıl önce olsaydı durum bu kadar kötü olmazdı"

Kulüplerin 2000'li yıllarda daha iyi durumda olduğunu belirten Infantino, "Avrupa'da çok sayıda kulüp felakete sürüklendi. Borç ve yıllık bütçe açıkları, finansal krizler... Finansal Fair-Play kuralları belki mükemmel değil ama gerekliydi. İyi sonuçlar da alındı. Finansal Fair-Play 10 yıl önce olsaydı belki de kulüplerin mali durumları bu kadar kötü olmayabilirdi" diye konuştu.

Transferde yeni dönem: Sınırlamalar gelebilir

Mali tabloların düzelmesinin önemini hatırlatan Infantino, FIFA olarak önemli bir süreç yaşadıklarını hatırlattı. Infantino, "Maaş üst sınırı, transfer bedelleri ve menajer komisyonları konusunda ciddi sınırlamalar getirilmesini tartışmalıyız. Bu konular tam anlamıyla şeffaf olmak zorunda" açıklamasını yaptı.

TÜM ZAMANLARIN EN UZUN FUTBOLCU SÖZLEŞMELERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Infantino ile ilgili iddialarda son durum ne oldu? 

Bu arada FIFA başkanı Gianni Infantino'nun İsviçre'nin eski başsavcısı Michael Lauber ile yaptığı görüşmeleri soruşturan özel savcı Stefan Keller davadan çekildi. Temmuz 2020'de açılan soruşturma devam edecek. İsviçre Federal Mahkemesi Çarşamba günü, yolsuzlukla suçlanan Infantino'nun 2016 ve 2017 yıllarında FIFA patronu ile İsviçre'nin eski başsavcısı Michael Lauber arasındaki toplantıları inceleyen Keller hakkındaki şikayetini onayladığını duyurdu.

FIFA: Keller, masumiyet karinesini açıkça ihlal etti

FIFA federal mahkemenin kararını memnuniyetle karşılayan bir bildiri yayınladı ve Keller'in yorumlarının "adil bir süreci garanti edemeyeceğini" vurguladı. FIFA'dan yapılan açıklamada, Infantino'ya karşı önyargılı davranıldı hatırlatıldı. Açıklamada, Keller'in masumiyet karinesini açıkça ihlal ettiği ve FIFA'nın itibarına zarar verdiği ifade edildi.