AjanssporAjansspor uygulamasını indir

12 isyancı kulüp buna güveniyor... Infantino bu yüzden mi frene bastı?

Ajansspor Editör
Emrah Karalinc
İlk Yayınlanma : 20 Nis 2021 - 14:08 / Son Güncelleme : 20 Nis 2021 - 16:18

FIFA Başkanı Gianni Infantino, 12 kulübün Avrupa Süper Lig kurması kararı hakkında konuştu. Infantino, kulüplere çağrı yaptı. İşte detaylar...

AJANSSPOR-HABER

UEFA, Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve yerel liglerinde yer alan 12 takımı atmakla tehdit ederken, FIFA olaylara daha sakin bir yaklaşım sergiledi ve son zamanlarda herkesi memnun edecek bir çözüm bulmak için 'yapıcı görüşmeler' çağrısında bulundu.

Infantino, 12 takımı geri adım atmaya davet etti

FIFA Başkanı Gianni Infantino, UEFA'nın Montreaux'da yapılan 45. Kongresi'nde konuştu. Süper Lig'i kurmak isteyen kulüpleri, ne olursa olsun kararlarının sonuçlarıyla yaşamaları gerektiği konusunda uyaran Infantino, 12 takımı kararlarını geri almaya davet etti.

Infantino, UEFA'nın ceza tehdidine değinmedi

Ancak; Infantino, 12 kulübe karşı tavır takınıp eylemlerinin sonuçları olacağı konusunda uyarsa da konuşmasında dikkati çeken bir nokta vardı. FIFA Başkanı, UEFA'nın dile getirdiği 12 dev takımda forma giyen oyuncuların milli takımlarında oynayamayacakları, organizasyonlardan men edileceği gibi cezalar konusunda bir şey söylemedi.

Hukukçular: UEFA ve FIFA dava açarsa 12'ler kazanır

Infantino'nun bu açıklamalarında geçmiş yıllarda federasyonlara karşı açılan davaların etken olduğu düşünülüyor. Daily Mail'e konuşan Münih merkezli MEOlaw'dan spor rekabeti hukuku uzmanı Mark Orth, önceki davalara ve emsallere bakarak isyancı kulüplerin mahkemeye gitmesi durumunda haklı çıkacağını söylüyor.

Patenciler örnek oldu

Ort, bu konuda iki örnek veriyor... Avrupa Komisyonu, daha önce Uluslararası Paten Birliği'nin sürat patencilerinin kendi organizasyonları dışında para ödüllü yarışlara katılmasını engelleyen kararını iptal etti. Avrupa Adalet Divanı da Aralık ayında bu kararı onadı.

Güreşçiler için alınan karar

İkinci karar ise ocak ayında bir Alman mahkemesinin verdiği karar. Mahkeme, ulusal ve uluslararası güreş federasyonlarının yeni bir rekabeti engelleyemeceğine dair emsal bir karar aldı.  Orth'un verdiği bilgiye göre, İsveç ve İtalya'da da halen devam eden başka davalar bulunuyor.

"UEFA'nın tehdidi boş"

Alman hukukçuya göre, 12 isyancı kulübün güçlü bir davaları bulunuyor. Futbolun UEFA'nın tehdidini boş alarak niteleyen Ort, "12 kulüp için mahkeme gitmek doğru yol. Kazanma şansları çok yüksek" diyor.