AjanssporAjansspor uygulamasını indir

İngiltere, Avrupa Süper Ligi kulüplerine faturayı kesti

İlk Yayınlanma : 09 Haz 2021 - 18:57 / Son Güncelleme : 09 Haz 2021 - 19:00

İngiltere Premier Lig yönetimi, Avrupa Süper Ligi organizasyonuna katılmayı düşünen 6 kulübe sonradan vazgeçseler de para cezası verdi. İşte detaylar…

İngiltere, Avrupa Süper Ligi kulüplerine faturayı kesti

AJANSSPOR-HABER

Avrupa Süper Ligi’nin İngiltere’deki destekçilerine para cezası. Premier Lig yönetimi, futbolseverlerin büyük tepkisini çeken oluşuma ilk anda katılan 6 kulübe toplam 22 milyon Sterlin ceza kesti. 

6 İngiliz kulübü tekrar özür diledi

Ligin resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre, bu paranın futbolun gelişimi için kullanılacağı duyuruldu.  Ayrıca 6 kulübün Avrupa Süper Ligi’ne katılmaya hazırlanarak hata yaptıklarını kabul ettiği ve hem taraftarlarından hem de diğer kulüplerden özür dilediği belirtildi. 

Ayrılıkçı kulüplere 30 puan silme tehdidi 

Premier Lig bununla da kalmadı ve gelecekte benzer ayrılıklar yaşanmaması için çok dikkat çeken bir önlem daha aldı. Buna göre ileride başka bir ligde oynamaya karar verecek kulüplerin 30 puanı silinecek ve her birine 25 milyon Sterlin ceza verilecek.

İngiltere’de Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal ve Tottenham gibi kulüpler Avrupa Süper Ligi’nin kuruluş anlaşmasına imza atmış, ancak hem UEFA hem de kendi ülkelerinden gelen yoğun baskı üzerine birkaç gün içerisinde bu kararlarından vazgeçmişlerdi.