AjanssporAjansspor uygulamasını indir

İngiltere EURO 2020’ye talip!

İlk Yayınlanma : 02 Mar 2021 - 13:46 / Son Güncelleme : 02 Mar 2021 - 13:58

Dış haberler… Küresel koronavirüs salgınından ötürü 2021 yılına ertelenen EURO 2020’nin tek ülkede yapılma ihtimali gittikçe artıyor. 12 ülkede yapılması planlanan turnuvanın, UEFA tarafından pandemi şartlarından ötürü tek ülkede yapılması düşünülüyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise, turnuvaya İngiltere’nin talip olduğunu açıkladı. İşte detaylar…

İngiltere EURO 2020’ye talip!

Geçtiğimiz günlerde dünyadaki farklı basın kaynaklarında, pandemi şartlarından ötürü UEFA’nın EURO 2020’yi 12 farklı ülkede değil, tek ülkede yapılması fikrinin üzerinde yoğunlaştığı öne sürülmüştü.

Hürriyet’in İngiliz basınına dayandırdığı haberine göre, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın açıklamaları, tüm bu iddiaları doğrular nitelikte.

12 ülkenin dahil olduğu formatta, İngiltere’nin bazı grup maçlarının yanı sıra iki yarı final ve final maçına ev sahibi olacağını hatırlatan Başbakan Boris Johnson, “Biz bütün turnuvayı İngiltere'de düzenlemeye talibiz. Bu talebimizi UEFA'ya ilettik. En doğru kararı vereceklerini düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Seyirci kısıtlaması Mayıs’ta sona eriyor

Johnson ayrıca, ülkede aşılanma hızının yüksek olduğunu ve spor müsabakalarındaki seyirci kısıtlamasının 17 Mayıs tarihinden sonra yüksek ihtimalle kaldırılacağını belirtti.

UEFA formatı bozmak istemiyor

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin'in, 12 ülkenin ortaklaşa ev sahipliği yapacağı turnuva formatının korunmasından yana olduğu öğrenilirken, 11 Haziran - 11 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan EURO 2020'de maçlar, Almanya, Azerbaycan, Danimarka, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İskoçya, İspanya, İtalya, Macaristan, Romanya ve Rusya'da oynanacak.

İngiltere 2030’a da aday

İngiltere ve İrlanda’nın, 2030 Dünya Kupası'nı ortak düzenlemek için devreye girdiği belli oldu. Boris Johnson bu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Dünya Kupası'nın 100. yılında futbolu evine getirmeye sıcak bakıyoruz. 2030 Dünya Kupası için doğru adresin burası olduğuna inanıyoruz. Futbol ve ülkemiz için muhteşem olur.” ifadelerini kullandı.

2030 Dünya Kupası’na ev sahibi olmak isteyen diğer adaylar:

Kolombiya-Ekvador-Peru

Mısır

Fas-Cezayir-Tunus

Uruguay-Arjantin-Paraguay

Kamerun

İspanya-Portekiz

Romanya-Yunanistan-Bulgaristan-Sırbistan