• Diğerleri

İnsanlık için büyük, Elon Musk için küçük bir adım!

31 Mayıs 2020 00:38- Son Güncelleme - 31 Mayıs 2020 00:50
Google news abonelik

Tarihte ilk defa özel bir şirket uzaya insan yolladı. Geç oldu ama güç olmadı. SpaceX, bugün yerel saat ile 15.22'de (TSİ 22:00) ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi'nden Crew Dragon isimli uzay aracını Doug Hurley ve Bob Behnken isimli iki astronot ile beraber başarılı şekilde uzaya gönderdi.

DENİZ ŞEN / AJANSSPOR

Roketin fırlatılması, geçtiğimiz çarşamba günü için planlanmış ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edilmişti ve 30 Mayıs Cumartesi gününe ertelenmişti.

Bugün ise işlem başarılı bir şekilde gerçekleştirildi ve özel sektör ilk kez uzaya insanlı bir araç göndermiş oldu. Öte yandan NASA ise, 9 yıllık aradan sonra uzaya insan gönderdi..

Fırlatma işlemini yapıldığı yer, aynı zamanda 1969 yılında Ay'a gönderilen ilk uzay aracının fırlatılmasına da ev sahipliği yapan Kennedy Uzay Merkezi oldu.

NASA, uzay yolculuklarını teşvik etmek için daha önce SpaceX’e 3.1 milyar dolar vermişti.

Fırlatma öncesi SpaceX ekibi astronotlara teşekkür etti ve "Bu güzel gezegenin manzarasının tadını çıkarın" dedi. Fırlatma anı, NASA’nın hesabından naklen yayınlandı.

SpaceX, sosyal medya hesabından roketin başarılı şekilde fırlatıldığını 'Crew Dragon Doug Hurley ve Bob Behnken ile beraber Uluslararası Uzay İstasyonu'na gidiyor' ifadeleriyle duyurdu.

Hurley ve Behnken'in Uluslararası Uzay İstasyonu'na seyahatleri 19 saat sürecek.

NASA - SpaceX ortaklığında gerçekleşen bu fırlatışı canlı izleyenler, şüphesiz tarihi bir olaya tanıklık ettiler.

2019 yılında Elon Musk ve şirketi SpaceX’in uzaya gönderdiği Tesla otomobil ve şoför koltuğunda oturan cansız manken, Güneş etrafındaki ilk turunu tamamlamış ve bir rekora imza atmıştı. 

Daha önce "Bu şeyin baş mühendisi benim. Her şey yolunda giderse bu, SpaceX ve NASA ekibinin başarısıdır. Herhangi bir şey yanlış giderse bu benim hatamdır. Yanlış gidecek binlerce şey varken doğru gidecek sadece tek bir şey var" diyen SpaceX CEO'su Elon Musk, kurduğu hayallerden birini daha gerçekleştirdi. 

Kurduğu hayaller ve gerçekleştirdiği projeler ile sınırları zorlayan Elon Musk, kendisi için küçük, insanlık içinse tarihi bir adıma daha imza attı.

Harry Kewell ile 1-2-1 | Premier League