AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Intercity İstanbul Park nerede? Intercity İstanbul Park’a nasıl gidilir?

Ajansspor Editör
Ali Bozkurt
İlk Yayınlanma : 09 Eki 2021 - 23:33 / Son Güncelleme : 09 Eki 2021 - 23:40

Formula 1 Türkiye Grand Prix’inin gerçekleştirileceği Intercity İstanbul Park yeri merak edilmeye başlandı. Intercity İstanbul Park nerede, nasıl gidilir? İşte Intercity İstanbul Park konumu...

Intercity İstanbul Park nerede? Intercity İstanbul Park’a nasıl gidilir?

Formula 1 Türkiye Grand Prix’inin gerçekleştirileceği Intercity İstanbul Park yeri merak edilmeye başlandı. Intercity İstanbul Park hakkında meraklar artmaya başladı. Intercity İstanbul Park  nerede, nasıl gidilir? İşte Intercity İstanbul Park konumu...

Intercity İstanbul Park Pisti İstanbul'da dünya standartlarındaki yarış pisti. Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Formula 1 yarışlarına 2005-2011 yılları arasında ve 2020'de toplamda 8 yarışa ev sahipliği yapmıştır. Toplam 2 milyon 215 bin m2'lik bir alanı kaplayan bir tesistir. Önce pistin adı İstanbul Speed Park (Türkçesi:İstanbul Hız Parkı) konmak istenmiş ancak toplumun Türkçe duyarlılığı sayesinde pistin adı İstanbul Park'a çevrilmiştir. Sonrasında 2012 yılında İstanbul Park tesisinin işletme hakları Intercity tarafından alınmıştır; bunun sonucunda da pistin adı Intercity İstanbul Park olarak değişmiştir.

Toplam uzunluğu 5 bin 338 m olan pistte 6 sağa, 8’i de sola olmak üzere toplam 14 dönemeç (viraj) yer almaktadır. Saat yönünün tersine koşulacak biçimde tasarlanan pist, 124 bin lastik bariyerle çevrelenmektedir. Pistin tasarımını Hermann Tilke yapmıştır.[5] Toplam seyirci kapasitesi yaklaşık 150 bin kişi olan İstanbul Park Pisti’nde 12 bin araçlık da otopark bulunmaktadır.

INTERCİTY İSTANBUL PARK NEREDE, NASIL GİDERİM?

 

Intercity İstanbul Park, İstanbul Tuzla’da yer alıyor. Açık adresi Akfırat, Göçbeyli Bv No:1, 34959 Tuzla/İstanbul olan piste Tuzla istikametine hareket eden tüm toplu ulaşım araçları ile kolayca gidilebiliyor.

İstanbul Park, 23 Eylül 2003 tarihinde yapılan temel atma sonrasında, 2005 yılında ilk Formula 1™ yarışına ev sahipliği yaparak kapılarını misafirlerine açmıştır.

2012 yılında İstanbul Park tesisinin işletme hakları Intercity tarafından alınmış, yapılan iyileştirme çalışmaları ve yatırımlar sayesinde ülkemizin en kapsamlı otomotiv, motorsporları ve yol güvenliği merkezi haline gelmiştir.

Uluslar arası bir üne sahip olan Intercity İstanbul Park günümüze kadar motorsporlarının en üst yarış serileri olan Formula 1TM Dünya Şampiyonası, WTCC Dünya Binek Otomobil Şampiyonası, LMES Dayanıklılık Yarışları, DTM Alman Binek Otomobil Şampiyonası, RWS Renault World Series, MotoGP, SBK Dünya Superbike Şampiyonası, FIA Dünya Rallycross RX Şampiyonası, Ferrari Yarış Günleri, ETRC Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası gibi birçok farklı yarış serisine ve çeşitli kurumsal etkinliklere ev sahipliği yapmıştır.