AjanssporAjansspor uygulamasını indir

İpler Madrid uçağında koptu! Terim'in hedefinde artık Albayrak da var

Ajansspor Editör
Eren Tuncay
İlk Yayınlanma : 27 Nis 2021 - 13:04 / Son Güncelleme : 27 Nis 2021 - 13:11

Mustafa Cengiz ile arası iyi olmadığı ifade edilen Fatih Terim, yönetici Abdurrahim Albayrak ile de ipleri koparmış. İşte yaşananlar...

İpler Madrid uçağında koptu! Terim'in hedefinde artık Albayrak da var

AJANSSPOR - HABER

Galatasararay Teknik Direktörü Fatih Terim ile yönetim arasındaki kriz her gün yeni bir aşama kazanıyor. Terim ile Başkan Mustafa Cengiz arasındaki gerginliğin 2019 yılından Şampiyonlar Ligi'ndeki Real Madrid deplasmanında başladığı ve son dönemde Galatasaray Teknik Direkötrü ile yönetici Abdürahim Albayrak'ın arasındaki iplerin koptuğu iddia edildi.

Terim'e itibar suikasti Madrid uçağında başladı

Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Tayfun Bayındır yazısında, Fatih Terim'e 5 Kasım 2019'da Real Madrid deplasmanına uçakla gidildiği gün krizin başladığını iddia etti. Bayındır, "Fatih Terim’e bir anlamda itibar suikastı yapma girişimi ne zaman başladı? Benim edindiğim bilgiler, 5 Kasım 2019 tarihini işaret ediyor. Yani Şampiyonlar Ligi maçı için Madrid’e gidildiği gün" ifadesini kullandı.

Uçakta yerleri değiştirince ipler koptu

Bayındır'ın verdiği bilgiye göre Terim, Madrid uçağa bineceklerin listesini ve oturma düzenini istedi. Listede, “1A” başkan Mustafa Cengiz’e, “1C” de Albayrak’a ayrılmıştı. 2A ve 2C ise kendisi ve Fulya Terim için belirlenmişti. Ayrıca “business class”taki diğer koltuklar, yöneticiler ve onların yakınlarıyla doldurulmuştu. Oyunculara ise arka bölümde yer ayrılmıştı. Terim, değişiklik yaptı. Ön taraftaki geniş alan, uzun yolculuğu dikkate alarak oyuncularına ayırdi, eşi Fulya Terim ile birlikte arkaya geçti. Başkan ve yöneticiler de arka bölüme alındı. Terim aynı uygulamayı Paris yolculuğu sırasında da yaptı. Bu duruma, başkan ve yöneticiler çok bozuldu ve  ipler de orada koptu.

Başkana Terim'i Albayrak mı ispiyonladı?

Bayındır yazısında Galatasaray Başkan Yardımcısı Abdürrahim Aybayrak'a da sorular yöneltti. Bayındır'ın soruları şöyle:

  • Başkan Cengiz’in oyunculara yönelik şeref-haysiyet açıklamalarından sonra Florya’da Fatih Terim ile aralarında ne konuşuldu? Terim, çok ağır bir konuşma yaptı mı? Teknik ekip toplu fotoğrafa niye girmedi?
  • Futbolcuların protesto ve deklarasyon girişimini kim engelledi?
  • Başkan Cengiz’in istifasının istendiği toplantıdan sonra, Göztepe maçı öncesi İzmir’de neler oldu? Çok sayıda şahit önünde Terim size ne dedi?
  • Antalya maçına niye her zamanki gibi takım uçağında erken gitmediniz? Dönüşte bindiğiniz takım uçağında neden Fatih Terim yoktu?
  • Eski başkan Dursun Özbek’e, Yusuf Günay ile gidip, “Gel başkan ol, biz de yönetimine gireriz. 300 milyon borcumuz var bunu tek sen ödersin” dediniz mi?
  • Futbolcuların özel hayatlarıyla ilgili bilgileri, Terim’in yönetimsel ve takım içi uygulamalarını başkana kim ispiyonladı?

Sözlerinin hedefi Cengiz ve Albayrak

Bayındır yazısında Fatih Terim'in Antalyaspor karşlaşmasından sonra yaptığı açıklamada Başkan Mustafa Cengiz ve yönetici Abdürrahim Albayrak'ı hedef aldığını açıkladı. Bayındır, "Aslında Terim’in dolaylı yoldan işaret ettikleri o kadar net ki... Bunun için çok iyi Osmanlıca bilmeye, her fırsatta “I love you hocam” demeye, ya da “Bırakma bizi hocam” diyerek Terim’in evinin kapısında nöbet tutmaya gerek yok. Mektubun yazıldığı adresler çok açık. Ve mektup, taahhütlü ama iadesiz!Galatasaray Teknik Direktörü’nün bu açıklamasını Başkan Mustafa Cengiz’e sorsanız, “Hoca ile aramız iyi, her gün görüşüyoruz” diyecektir. Albayrak’a sorsanız, “Şimdi Florya’da yanındaydım hocamın. Adalet istiyoruz” yanıtı verecektir. Oysa, başkan da, 2. başkan da adları gibi eminler, Terim’in hedef tahtasında olduklarının..." ifadesini kullandı.

Terim, Antalya'da ne demişti?

Fatih Terim, Antalya'da yaptığı açıklamada, "50 yıldır ailem, ailem kadar yakın gördüğüm dostlarım ve Galatasaray’ımla kurduğum bir üçgende yaşıyorum. Her nefesimi bu sorumlulukla alıyorum, her adımımı bu düşünce yapısıyla atıyorum.Bu noktada bildiğim tek bir şey varsa, o da hayatımın sonuna kadar bu üçgen içinde kalacağımdır.Yeri, zamanı ve pozisyonu ne olursa, olsun” diye konuşmuştu.

En büyük korkuları Terim'in aday olması

Bayındır, Galatasaray’da bir güç savaşı yaşandığını belirterek şunları yazdı:  "Bu savaş, şimdilerde Galatasaray’ın yaşayan efsanesi haline gelen Fatih Terim ile Mustafa Cengiz yönetimi arasında yaşanıyor. Geçmişte Canaydın ve özellikle Ünal Aysal dönemlerinde de yaşanmış ve daima kazanan Terim olmuştu.Bırakan, ya da bıraktırılan Terim, küllerinden yeniden doğup, her seferinde daha güçlü biçimde Florya’yı geri almıştı.Ve şimdi de öyle olacak gibi... Doğal olarak bu yaşanmışlıklar Fatih Terim’i Galatasaray içinde “Başkanlar üstü pozisyona” getirdi. Ama bu pozisyonu Terim hiçbir zaman istemedi, beceriksiz yöneticiler ona bu payeyi altın tepside sundular. Ve bu durumun yadsınamaz sonuçları her seçim döneminde olduğu gibi şimdi de ortaya çıkıyor. Başta Mustafa Cengiz gibi Galatasaray’ı yönetmeye talip olanlar, kendilerine bile sormaktan korktukları iki soruyla karşı karşıya kalıyorlar.İlk soru, “Ya Fatih Terim başkanlığa aday olursa...” İkinci soru ise; “Ya birini işaret ederse...” Özellikle ikinci soru, tüm adaylar için önemli... Biliyorsunuz, “Terim kırmızı çizgimiz” diyenler de var, “Terim ile çalışacağız ama o da kolaylık göstersin” diyenler de... Aday olacağını açıklayan şimdiki başkan ise bu konuda hiç konuşmuyor. Çünkü biliyor ki, Terim bir daha ne onunla çalışır ne de onu işaret eder..."

Hem telefon hem ziyaret

Bayındır'ın yazısında  Terim'in en rahatsız olduğu konulardan birinin Başkan Cengiz tarafından Galatasaray kontenjan biletlerini kullanmakla suçlanması oldu. Fatih Terim'in Başkan Cengiz'e hem telefonla hem ziyaret ederek sözlerini sorduğu belirtildi. Yazıda şöyle denildi:  "Mustafa Cengiz’in aylardır Terim ve futbolculara yönelik söylemleri ayyuka çıkmış durumda. Bunların bazılarını sürçülisan edip resmen açıkladığını hepimiz gayet iyi biliyoruz. Terim’in bu konularla ilgili olarak başkanı hem telefonla arayıp, hem de makamında ziyaret ettiğini ve her seferinde de “Bir daha olmayacak, yanlış anlaşıldık” yanıtını aldığını bilmeyen yok."

"Ali Koç'un rüyası için uğraşıyorlar"

Sarı-Kırmızılı camiada ciddi bir Fatih Terim karşıtlığı bulunduğunu belirten Bayındır, "Son bir yıldır başkan Mustafa Cengiz ve Abdürrahim Albayrak bu karşıtların ekmeklerine yağ sürüyorlar. Bilmeden mi yapıyorlar, yoksa bir plan dahilinde mi oluyor bu işler inanın çözemiyorum. Ama başta Fenerbahçe olmak üzere rakiplerin çok işine geldiği kesin. Ali Koç’a “en büyük üç dileğin nedir” diye sorsalar, bir tanesi mutlaka “Fatih Terim”den kurtulmak olur herhalde. Merak ediyorum, Mustafa Cengiz ve Abdürrahim Albayrak, Ali Koç’un bu büyük rüyasını gerçekleştirmek için neden bu kadar uğraşıyorlar?" dedi.