AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Erkek olduğu iddia edilen İranlı kaleciden suçlamalara karşı yeni hamle!

Ajansspor Editör
Özgür Koç
İlk Yayınlanma : 25 Kas 2021 - 15:47 / Son Güncelleme : 25 Kas 2021 - 15:54

Yaptığı penaltı kurtarışlarının ardından cinsiyeti tartışma konusu olan İranlı kaleci Zohreh Koudaei suçlamalara karşı yeni bir hamle yapma kararı aldı.

Cinsel taciz davası açacak

İran Kadın Milli Futbol Takımı'nın file bekçisi, hakkında suçlamalarda bulunan Ürdün Futbol Federasyonu'na cinsel taciz davası açacak.

Ürdün FIFA'ya şikayet etmişti

Ürdün ile İran arasında oynanan Kadınlar Asya Kupası elemeleri maçının ardından tartışmalar başladı. Ürdün Futbol Federasyonu, Koudaei'nin fotoğraflarını paylarak erkek olduğunu iddia etmiş ve FIFA'ya şikayette bulunmuştu.

Suçlamaların ardından İranlı kaleci de karşı hamle yaptı. Asya Futbol Konfederasyonu'nun Etik ve Disiplin Komitesi'ne mektup yollayan Zohreh Koudaei, Ürdünlü yetkililer hakkında cinsel taciz davası açacağını duyurdu.

Posterleri Tahran'da meydanlara asıldı

İran'da cinsiyet tartışmalarıyla gündem olan Koudaei'nin posterleri kendisine destek olmak amacıyla Tahran meydanlarına asılmıştı.

Tahran Büyükşehir Belediyesi de Koudaei'ye destek amacıyla başkentin en hareketli noktaları olan Veli Asr, Haftom Tir ve Fatemi meydanlarında milli futbolcunun posterlerini astı.

"Kahraman sporcumuz" ve "İran'ın iftiharı" sloganlarının yer aldığı posterler, Tahran halkı ve sosyal medya kullanıcılarının beğenisini topladı.

İran'ın başı geçmişte de ağrıdı

İran Kadın Futbol Milli Takımı'nda erkek oyuncuların olduğu iddiası ilk kez gündeme gelmiyor.

2015 yılında da milli takımda yer alan 8 futbolcunun cinsiyet değiştirmeyi planladığı ancak ameliyat olmadığı halde milli takımda yer aldığı iddiası İngiliz basınında yer almış, olay İranlı yetkililerin kadrodaki futbolculara cinsiyet testi yapılması talimatıyla sonuçlanmıştı.

2014 yılında yine dört kadın milli takım futbolcusuyla ilgili benzer iddialar gündeme gelmişti.