Irkçılık ve kadın düşmanlığından suçlu bulunan Robert Sarver, Phoenix Suns'ı satışa çıkardı

Akın Ungan
21.09.2022 - 22:26 | Son Güncellenme: 21.09.2022 - 22:31

Irkçılık ve kadın düşmanlığı suçuyla NBA tarafından 1 yıl uzaklaştırma ve 10 milyon dolar ceza alan Robert Sarver, sahibi olduğu Phoenix Suns'ı satışa çıkardı.

Irkçılık ve kadın düşmanlığından suçlu bulunan Robert Sarver, Phoenix Suns'ı satışa çıkardı

Irkçılık ve kadın düşmanlığı gerekçesiyle Amerikan Basketbol Ligi (NBA) tarafından görevinden bir yıl uzaklaştırılan ve 10 milyon dolar para cezasına çarptırılan ABD'li iş insanı Robert Sarver, sahibi olduğu NBA ekibi Phoenix Suns ile Amerikan Kadınlar Basketbol Ligi (WNBA) takımı Phoenix Mercury’nin satış sürecini başlattığını duyurdu.

"Geçmişte söylediğim sözlerin ağırlığı, yaptıklarım veya yapacaklarımdan daha fazla olacak"

Yazılı açıklamada bulunan Sarver, "Şu anda derin pişmanlık duyduğum sözler, neredeyse 20 yıldır erkek ve kadın basketbolunda kurulan, insanları bir araya getiren ve Phoenix’i güçlendiren organizasyon yapısını gölgede bırakıyor. Geçmişte söylediğim sözlerin ağırlığı, bugüne kadar yaptıklarım veya yapacaklarımdan her zaman daha fazla olacak. Bu nedenlerle, Suns ve Mercury kulüplerini satışa çıkarıyorum." ifadelerini kullandı.

1 yıl uzaklaştırma ve 10 milyon dolar para cezası aldı

NBA'den geçen hafta yapılan açıklamada, hakkında açılan soruşturmanın ardından suçlu bulunan Sarver'ın, "ortak iş yeri standartlarını açıkça ihlal eden davranışlarda bulunduğu, ırkçılık yaptığı, kadın çalışanlarına karşı eşit olmayan, cinsiyetçi ve zorbalık içeren davranışlar sergilediği" belirtilmişti. Bu gerekçelerle Phoenix Suns ile Phoenix Mercury’deki görevlerinden bir yıl uzaklaştırılan Sarver, 10 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

NBA yıldızları ve sponsorlardan büyük tepki

Toplam 320 kişiyle görüşülen ve 80 bin belge ile video incelenen soruşturma, Kasım 2021'de bir ESPN makalesi sonrası başlatılmıştı. Kararın ardından LeBron James, Chris Paul, Draymond Green gibi yıldız basketbolcular, cezaların daha ağır olması gerektiğini savunurken, Suns'ın sponsorlarından PayPal ise Sarver organizasyonda kaldığı sürece sözleşmelerini yenilemeyeceklerini açıklamıştı.

Senin için hazırladığımız haberler